FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21.94° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Muhalif liderin kızına gözaltı

El-Mehdi'nin aynı zamanda yardımcısı da olan kızı gözaltına alındı.

12 Ağustos 2014 Saat: 12:07
Muhalif liderin kızına gözaltı
Muhalif liderin kızına gözaltı

Sudan'da muhalif Milli Ümmet Partisi Genel Başkanı Sadık el-Mehdi'nin yardımcısı olan kızının gözaltına alındığı bildirildi.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, babası ve muhalif hareket liderleriyle bir araya gelen Meryem el-Mehdi'nin Paris dönüşü havalanında gözaltına alındığı ve bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtildi.

Gözaltı operasyonunun, Milli Ümmet Partisi ile ayrılıkçı silahlı 4 hareketi bünyesinde barındıran "Devrim Cephesi" arasında, Paris'te imzalanan anlaşmadan birkaç gün sonra gerçekleştiği ifade ediliyor.

Söz konusu anlaşma ise ulusal diyaloğun gerçekleşmesi için doğru adımları atmak üzere "operasyon bölgelerinde saldırıların durdurulması" ve "diyaloğa uygun ortamın hazırlanmasını" öngörüyor. İktidardaki partinin barışçıl siyasi çözümü reddetmesi durumunda ise "halk ayaklanması" seçeneğinin masada olacağı yönünde anlaşan taraflar, rejimi değiştirmek için askeri yönteme başvuracakları yönünde herhangi bir bilgi ise bulunmuyor.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, ocak ayında, "İç savaşın durdurulması ve barışın sağlanması, özgür siyasi toplum oluşturulması, yoksullukla mücadele ve milli kimliğin güçlendirilmesi" gibi 4 ana başlığın öne çıktığı reform planını açıklayarak, muhalif partilere diyalog çağrısında bulunmuştu. Ancak birçok parti bunu boykot etmişti.

Milli Ümmet Partisi Genel Başkanı Mehdi, Darfur eyaletinde isyancılara karşı yürütülen savaşa destek olan İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı aleyhinde sarf ettiği sözler sebebiyle başsavcılık sorgusunun ardından 17 Mayıs'ta tutuklanmış, 15 Haziran'da ise Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in onayıyla serbest bırakılmıştı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız