FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Müdürler Eski Görev Yerlerine Dönüyor

Puanlama mağduru okul müdürleri eski görev yerlerine geri dönecek

11 Haziran 2015 Saat: 15:41
Müdürler Eski Görev Yerlerine Dönüyor
Müdürler Eski Görev Yerlerine Dönüyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl ocak ayında uygulamaya konulan puanlama sistemine Danıştay'dan karar geldi. Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Puanlama mağduru okul müdürleri eski görev yerlerine geri dönecek

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz ocak ayında Türkiye genelinde yeni bir puanlama sistemine göre 75 puan barajının altında kalan okul müdürlerini görevden almıştı. Eğitim sendikaları ve okul müdürleri uygulamanın durdurulması için yargıya başvurmuştu. Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili dün bir açıklama yaptı. Şanlı, açtıkları dava neticesinde Danıştay’ın uygulamayı hukuka ayrı bulduğunu ve eski müdürlerin görev yerlerine iade edileceğini kaydetti. 


HUKUKA UYARLIK BULUNMADI
Yaşar Şanlı, “Danıştay İDDK kararının gerekçesinde; madde hükmünde objektif kıstas öngörülmemesi, takdir yetkisine mutlak ölçüde bir etki kazandırması, hiçbir değerlendirme kriterine yer vermeyerek hukuka uygunluk denetiminin etkinliğini daraltması, kariyer ve liyakat ilkelerinin gözetilmemesi, ayrıca adayların görevlendirmelerden haberdar olmasını sağlayacak duyuruya yer vermeyerek geniş katılımı ve fırsat eşitliğini ortadan kaldırması nedeniyle hukuka uygunluk bulunmadığı belirtilmiştir.


GÖREV YERLERİNE DÖNMELİLER
Yönetmeliğin 10/9. maddesi uyarınca, yeni müdür görevlendirmesi yapılan eğitim kurumunda dört yıllık görev süresi dolmadan görevleri sonlandırılan müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının görevlendirmelerinin sonlandırılmasına ilişkin işlemlerin de dayanağı kalmadığından eski görev yerlerine geri döndürülmeleri gerekmektedir. 


HAKLARI İADE EDİLMELİ
Aynı şekilde, yönetmeliğin 23/1 maddesine göre, boş bulunan normlar duyuruya çıkarılmadan, objektif kıstaslar gözetilmeden,  eğitim kurumu müdürünün inhası ve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile gerçekleştirilen müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirmelerinin de iptal edilmesi gerekmektedir. Bakanlık tarafından mahkeme kararının gerekleri ivedilikle yerine getirilerek hakları gasp edilen tüm eğitim kurumu müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının haklarının iade edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde Türk Eğitim Sen olarak bu kişilerin bir araya getirilerek mahkeme kararının uygulanması adına her türlü mücadeleyi vereceğiz” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız