FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Motosikletten Dağ oluştu!

Karamürsel’de plakasız olan, zorunlu sigortası olmayan ve ehliyetsiz sürücüler tarafından kullanılan motosikletler trafik ekipleri tarafından toplanıyor.

15 Şubat 2016 Saat: 11:08
Motosikletten Dağ oluştu!
Motosikletten Dağ oluştu!

Karamürsel’de plakasız olan, zorunlu sigortası olmayan ve ehliyetsiz sürücüler tarafından kullanılan motosikletler trafik ekipleri tarafından toplanıyor.

Toplanan motosikletler, oto parklarda sahiplerini bekliyor. Yaklaşık 250 adet motosiklet özel bir oto park yerinde üst üste istif edilmiş halde bekletiliyor. Motosiklet sahiplerine de 4 ay içinde başvurup motosikletlerini geri almaları tavsiye edilmelerine karşılık bu sürenin geçmesine karşılık alınmayan motosikletler Milli Emlak’a teslim ediliyor. Yılın yaklaşık 7 ayı boyunca hava şartlarının motosiklet kullanımına el vermesi ve Karamürsel, özellikle yaz aylarında motosiklet kullanımının en yaygın olduğu ilçeler arasında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında çok sayıda motosiklet satılıyor. Bu motosikletlerin büyük bir bölümü de plakasız ve sigortasız olarak trafiğe çıkıyor. Motosiklet sürücüleri de motosiklet ehliyeti alma konusunda gerekli duyarlılığı göstermiyor. Bunun sonucunda da trafik polisleri yasalara aykırı olarak ve evraksız kullanılan motosikletleri toplamak zorunda kalıyor. Her yıl yüzlerce motosiklet, polis ekipleri tarafından yakalanarak parka çekilip, sahibinin gerekli resmi evrakları hazırlaması için bekletiliyor. Fakat ne yazık ki, motosiklet sahipleri bu konuda bir duyarlılık göstermiyor. Motosikletler parkta bir süre bekletildikten sonra arkasını arayıp soran olmayınca Milli Emlak Müdürlüğü'ne devrediliyor.


DUYARSIZLIK
Motosikletlerin toplanıp istif edildiği ve sahiplerini beklediği parkta konuyla ilgili bilgi veren Karamürsel Emniyet Müdürlüğü Yetkilisi, “Burada görmüş olduğunuz motosikletlerin yakalanma sebebi plakasızlık ve zorunlu sigortasızlık. Burası bir motosiklet hurdalığı olmuş. Milli servet burada heba oluyor, çürüyor. Burada vatandaşımızın o kadar duyarsızlığı var ki, motosikleti aldıktan sonra ne plaka alıyor, ne sigorta yaptırıyor ne de ehliyet alıyor. Hiç ilgilenmiyor. Aynı şekilde motosiklet satan bayiler de duyarsız davranıyor. Bayilerimizin motosikleti satarken vatandaşı eğitmesi, plakanın, ruhsatın ve kurallara uymanın önemini anlatması lazım. Bu konuda bayilerimizi defalarca uyarıyoruz. Vatandaşı da sürekli bilgilendiriyoruz. Ama ne yazık ki vatandaşımız da bu duyarsızlıktan asla vazgeçmiyor” diye konuştu.


4 AY ZAMANINIZ VAR
Parkta toplanan motosikletlerin önceden 6 ayda bir Milli Emlak'a devredildiğini, şimdi ise bu devir işleminin 4 aya düşürüldüğünü belirten park yetkilileri ise, “Parkımız tamamen motosikletlerle dolu. Alınmayan bu motosikletler yaklaşık burada 2 yıldan buyana bekliyor,  4 ay süresi vardı alınmadığı için yan yana çok yer teşkil ediyordu, bu nedenle bizde üst üste koyduk, Milli Emlak’a götürülecek motosikletleri. Biz buradaki motosikletleri Karamürsel’in öbür ucunda da olsa alıp geliyoruz. Parkta tescilsiz olduğu için ne gelen var, ne de alan var. Taksitle satan firmalardan motosiklet alıyorlar. Sonra yakalanınca bir daha buraya uğramıyorlar. Halbuki buraya gelip bize söyleseler, gerekli resmi süreci işleseler biz de insanız yardımcı oluruz. Kimse arkasını aramadığı için belirli periyotlarla motosikletler Milli Emlak Müdürlüğü'ne devrediliyor. Milli Emlak Müdürlüğü, motosikletleri satışa sunuyor. Elde edilen gelirde, hazineye devrediliyor. Eskiden 6 ay bekleme süresi vardı. Şimdi bu 4 aya düştü. Milli Emlak Müdürlüğü'nün yeni aldığı bir kararla motosikletler bundan sonra ezilip Makine Kimya'ya gidecek. Bir daha geri dönüşü olmayacak. Önümüzdeki 4 aylık süreç önemli bir süreç. Vatandaşa tavsiyemiz burada motosikletlerinin heba olup gitmesine göz yummamalarıdır, Plakalı ve ruhsatı bulunan sahipli motosikletler ile ilgili vergi ve diğer işlemler kullanılıyormuş gibi devam etmektedir. İleriki zamanlarda bu motosiklet sahiplerinin motorlarını trafikten çekmedikleri yada hurdaya ayırmadıkları için vergi borcu ile karşı karşıya gelebilirler ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız