FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.46° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

Modern Hayvan Pazarı Hizmete Girdi

Türkiye’nin en modern hayvan pazarı İzmit’te yapıldı. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın girişimleri sonucu Solaklar Yolu üzerinde yaptırılan hayvan pazarının yaklaşık 10 milyon TL’ye mal olduğu öğrenildi. 

27 Ağustos 2016 Saat: 09:24
Modern Hayvan Pazarı Hizmete Girdi
Modern Hayvan Pazarı Hizmete Girdi

İZMİT Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, 29 Ağustos Pazartesi günü kurbanlık hayvan kabulüne başlayacak olan tesislere giderek incelemelerde bulundu. Yaklaşık 22 dönümlük bir alan üzerine kurulan hayvan pazarının Türkiye’nin en modern hayvan pazarı olduğunu söyleyen İZMİT Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “İlimiz, Türkiye’nin milli geliri en yüksek şehirlerinden biri hatta şu anda birinci sırada.  Dolayısıyla her tür ticaretin, her tür ekonomik döngünün fazla olduğu bir şehir. Kurbanda bu ticari döngünün önemli bir parçası ve aynı zamanda bizim ibadetimizin bir gereği.” dedi.  

KURBANLIKLAR KÖPRÜ ALTLARINDAN MODERN PAZARA


İZMİT Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Kurban Bayramı’nın dışında da farklı zamanlarda kesimleri yapıldığından hayvan giriş çıkış döngüsünün oranları çok yüksek. Belki de on binleri bulan bu sayılar şehrimizde böyle bir pazarı yapmayı gerektirdi. Yıllardır hayvanlar şehrin kenar bölgelerinde, alt geçitlerde el yordamıyla yapılmaktaydı. Biz geçtiğimiz yıllarda bu uygulamayı daha organize hale getirdik ve hayvanları bir yerde toplamaya çalıştık. Ama sonra Türkiye’nin en modern hayvan pazarını hatta olabiliyorsa hayvan borsasını kuralım dedik. Türkiye’deki bütün örneklerini inceledik ve olabileceğin en iyisini şehrimizde hayata geçirdik. Yaklaşık 22 dönüm arazi üzerinde kurmuş olduğumuz tesisimizde gerekli olabilecek her şeyi düşündük.   Merkezimizde büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere yaklaşık 2 bin hayvan barınabilecek.” diye konuştu.  
 

TERCİH SEBEBİ ÇOK 


Satıcıların hayvan pazarına gösterdikleri ilginin de kendilerini çok mutlu ettiğini belirten İZMİT Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “İnşallah hayvan pazarımızda satıcılarımızın yüzü gülecek. Vatandaşlarımızın hayvan pazarımızı tercih etmesinin birçok sebebi var ama belki de en büyük sebep hemen yanımızda Büyükşehir Belediyemizin mezbahasının bulunması.  Hayvan pazarımız konum olarak da çok avantajlı bir yerde. Şehir dışından hayvan getiren vatandaşlar, şehir içine girmeden otobandan çıkıp hemen pazarımıza gelebilecekler. Tesisimizin 12 ay kullanılması arzusundayız. Burada umut ediyorum bundan sonraki adımımız da bir hayvan borsasını da oluşturmak olacak. Bizim halkımız en güzel şeylere layık, biz bu düşünceyle hizmetlerin her zaman en iyisini yapma gayretindeyiz.” dedi.
 

HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mezbahası yanındaki hayvan pazarında 5900 metrekare kapalı alan bulunuyor. Tesislerde hastalık şüphesi taşıyan hayvanların muhafaza edileceği karantina padokları, alım satım kantarları, giriş ve çıkışta araçları tamamen dezenfekte eden dezenfekte tünelleri, pazarın her kösesinden duyulabilecek şekilde kurulmuş ses ve anons sistemi, 1036 metrekare kullanım alanından oluşan misafir yatakhaneleri, soyunma ve duş odaları, mescit, mutfak, idari birimler, teras ve restoranın yer aldığı sosyal tesisler, TIR parkı, samanlık, pazarın önemli noktalarının kontrol edildiği güvenlik kamera sistemi ve paratoner, gebe hayvanların tespiti için gözlem bölümleri, sızdırmazlık esasına göre düzenlenmiş çevre kirliliği yapmayan gübre çukuru, yağmur ve temizlik sularının tahliyesi için yapılmış kanallar yer alıyor. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız