KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu19° C / 19° C

parçalı az bulutlu

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Dünya

Milyonlarca hektar arazi yabancı devletlerin eline geçiyor

Dünyada kullanım hakkı el değiştiren 60 milyon hektarlık arazinin yüzde 80'inin Afrika ülkelerinde olduğu ve 'terör' ile siyasi krizler medyada ön plana çıkarılarak bu satışların ve kiralamaların gizlendiği öne sürüld

19 Ağustos 2014 Saat: 12:37
Milyonlarca hektar arazi yabancı devletlerin eline geçiyor
Milyonlarca hektar arazi yabancı devletlerin eline geçiyor

Ortadoğu ve Afrika Araştırmacıları Derneği (ORDAF) tarafından hazırlanan "Afrika Topraklarında Uluslararası Pazarlıklar, Verimli Arazilerin Satışı veya Kiralanması" başlıklı raporda, son yıllarda ekonomisi bazı güçlü devletlerin dünya gündemini meşgul eden Eş-Şebab, Boko Haram ve El-Kaide kaynaklı terör olayları ile siyasi krizlerin arkasında saklanarak Afrika üzerine uluslararası pazarlıklar yürüttüğü iddia edildi.

Raporda, 19. yüzyılın ikinci yarısında verimli arazilerin yerli halkın elinden alınarak özellikle Avrupa’dan getirilen fakir köylülere verilmesi uygulamasının günümüzde daha modern yöntemlerle tekrar uygulamaya konulduğu savunuldu.

Özellikle Sahra altı Afrika’da verimli arazilerin Afrikalı ülkelerle Avrupa, Amerika ve Asya’nın ekonomik devleriyle kurdukları ikili ilişkilerle kira veya satın alma yoluyla el değiştirdiklerinin belirtildiği raporda, bunların imzalanan güvenilir anlaşmalar yoluyla korunur hale getirildikleri ve bu uygulamanın özellikle son 15 yılda ciddi şekilde yaygınlaştığı bildirildi.

Afrika'daki sahte gündemler

ORDAF'ın raporuna göre, dünyanın önde gelen basın kuruluşları, Afrika ile ilgili Mali’de El Kaide’nin Mağrip kolunun faaliyetleri, Somali’de Eş-Şebab'ın terör faaliyetleri, Güney Sudan’da Hıristiyanlar arasında başlayan iç savaşın getirdiği ölümler ve göçler, Nijerya’da dünya gündemine oturan Boko Haram’ın benzeri görülmemiş saldırıları ve Libya ile Mısır’daki siyasi karışıklıklar gibi gündemleri ön planda tutarak kıtanın geleceğini tehdit eden uluslararası pazarlıkları sakladı.

Bu olaylara sebep olan arka plandaki gündemlerin haber değeri dahi taşımadığı gerekçesi ile "dikkatlerden uzak tutulmaya çalışıldığı" ve Afrika’daki arazi alımları gibi önemli faaliyetlerin bu "sahte gündemler arkasına saklanarak" bir an evvel tamamlanmasının beklendiği öne sürüldü.

Arazi satışında başı çeken ülkeler

Raporda, Kuzey Afrika ülkelerinden Mısır, Libya, Tunus, Cezayir ve Fas dışında Moritanya dahil Sahra altı Afrika’da 10 bin hektarın üzerindeki ölçülerde arazilerini kiraya vermeyen ya da satmayan ülke sayısının oldukça az olduğunun belirtildi. Raporda, "Bazı ülkelerdeki satışlar o kadar fazlalaşmıştır ki artık sadece buralardaki toprak hareketlerini dikkatle izleyen gözlemciler, araştırma kurumları oluşmuştur. Bu ülkelerin başında Etiyopya birinci sırada yer alırken bunu Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kamerun, Gine, Zambiya, Kenya, Tanzanya ve Mozambik gibi ülkeler izlemektedir" denildi.

Ayrıca arazilerin el değiştirmesi konusunda yürütülen uluslararası pazarlıklar çerçevesinde toprağını geleneksel kullanım hakkı ile işletmekte olan yerel halkın, toprağından devlet tarafından çıkartılması şartının çarpıcı bir uygulama olarak Batı ülkeleri tarafından dayatıldığı raporda yer aldı.

Çin'in engel tanımayan arazi alımları

Raporda, Çin'in Afrika’da son birkaç yıldır milyonlarca hektar arazinin kullanım hakkını elde ettiği belirtildi. Afrika'nın değişik bölgelerinde kullanım hakkı kirayla veya satışla verilen arazilerin Çin tarafından her ne pahasına olursa olsun ele geçirilmesinin güçlü rakiplerinin tepkilerine yol açtığı kaydedildi.

Çin'in özellikle ilgi duyup kapattığı arazilerin yer aldığı ülkelerin başında ise Etiyopya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zimbabve ve Kamerun'un geldiği ifade edildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız