FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

açık19.81° C / 23° C

açık

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Milli Savunma Bakanı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık'tan Önemli Açıklamalar

Milli Savunma Bakanı ve Koceli Millet Vekili Fikri Işık istifa eden iki general için, "İstifa açıklaması bize gelmedi" dedi

29 Temmuz 2016 Saat: 11:21
Milli Savunma Bakanı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık'tan Önemli Açıklamalar
Milli Savunma Bakanı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık'tan Önemli Açıklamalar

Milli Savunma Bakanı (MSB) Fikri Işık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dere geçilirken at değiştirilmez" sözlerini hatırlatarak, kuvvet komutanlarının görev sürelerinin Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) değerlendirilmediğini, bunun üçlü kararname ile düzenlendiğini söyledi. 

Fikri Işık, YAŞ öncesi Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar ve Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Orgeneral Kamil Başoğlu Türk Silahlı Kuvvetleri'nden istifaları hakkında, "İki orgeneral de YAŞ üyesiydi YAŞ'a girmeleri istenmedi, istifaları istendi istifalarını verdiler" ifadelerini kullandı. 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NTV'de hem TSK'daki ihraç ve YAŞ kararları, hem de 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin sorularını yanıtladı. 

Bakan Fikri Işık, YAŞ'ın bir danışma organı olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: 

"Türkiye'de YAŞ ile ilgili farklı bilinenler var. YAŞ'ın kanunda verilen yetkisi danışma organı olması ikincisi albaylıktan generalliğe terfi ettirilecek ve generalliğe yükselecek asker kişilerin terfisine karar veriyor. YAŞ bir atama organı değil. Dünkü YAŞ'ın gündeminde olan konular kuvvet komutanlarının ve Genelkurmay Başkanı'nın devam edip etmemesi değildi. Dünkü YAŞ ile bugünkü gazete manşetleri arasında fark var. Bu komuta kademesiyle ilgili Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi 30 Ağustos'ta doluyordu, görev süresinin 1 yıl uzatılmasına karar verildi. Benim, Başbakan'ın ve Cumhurbaşkanı'nın imzasıyla uzatıldı bu dahi dünkü YAŞ'ta görüşülmedi. Kuvvet komutanlarının görevlerine devam edip etmemesi YAŞ'ın konusu değil. Cumhurbaşkanımız daha önce ifade etti 'Dere geçilirken at değiştirilmez' ben de merak ettim Fransızlar nasıl çevirdi diye siyasi olarak sorunun cevabı bu dere değiştirilirken at değiştirilmez."

Fikri Işık, Org. İhsan Uyar ve Org. Kamil Başoğlu'nun istifaları için, "İki orgeneral de YAŞ üyesiydi YAŞ'a girmeleri istenmedi, istifaları istendi istifalarını verdiler" diye konuştu. 

Generallerin usulen istifalarını sunup sunmadığı sorusu üzerine Fikri Işık, "YAŞ'ın gündeminde bunlar olmadığı için bilgimiz dahilinde gelişme bir şey olmadı. İstifa açıklaması bize gelmedi" dedi. 

Genelkurmay Başkanlığı'ndan geçtiğimiz günlerde darbeye karışan asker ve subay sayısına ilişkin yapılan açıklama üzerine Bakan Fikri Işık, "Generallerin yüzde 50'den fazlası bu darbe girişimine müdahil olmuşlar bazıları direkt girmiş bazıları görevini yapmamış" dedi. 

"Ordu komutanı illa orgeneral olur diye bir şey yok" diyen Fikri Işık, "TSK'da general sayısı zaten fazlaydı. General sayısının fazla olduğu konuşuluyordu uzun süredir" dedi.

Askeri Liselere Giriş Sınav sorularının çalındığı iddialarının hatırlatılması üzerine Bakan Fikri Işık şunları söyledi:

"2000'den 2014 yılına kadar soruların çalındığı kanaatindeyiz. 2014 yılındaki skandal sonrası yapı değişince soruları çalamamışlar yüksek puanla askeri liselere girme hakkı kazananları da mülakatta elemiştir. Kurumsal zaaf var, çalışmalar devam ediyor. TSK içindeki habis uru temizlemek birinci görevimiz. TSK ve Milli Savunma Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılmaya ihtiyacı var."

Genelkurmay Başkanlığı'nın Cumhurbaşkanlığı'na bağlanması konusunda BakanFikri Işık, "Bizim sistemimizde anayasamıza göre ordunun başkomutanı Cumhurbaşkanıdır. Artık Cumhurbaşkanı'nı halk seçiyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın Cumhurbaşkanımıza bağlanması daha doğru olur. Kuvvet komutanlarının da Milli Savunma Bakanlığına bağlanması doğru olur" diye konuştu.

"ÖZEL KALEM MÜDÜRÜM FİRARDA"

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, FETÖ/PDY 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı iddiasıyla gözaltına alınan Özel Kalem Müdürü Kurmay Albay Tevfik Gök hakkında, "Gözaltına alınmış bırakılmış şu anda firarda. Çok konuşmak istemiyorum" dedi. Bakan Fikri Işık, firari askerlerin listesinin Genelkurmay'da olduğunu söyledi. 

"İKİNCİ BİR LİSTE VAR"

YAŞ kararlarında yaverlerin ihracına ilişkin bir karar bulunmamasını değerlendiren Fikri Işık, "Darbeye karışanlarla ilgili soruşturma henüz tamamlanmadı. İkinci bir liste var onları da göndereceğiz içinde bu yaverler de var. Darbeye katılan hiçbir teröristi TSK içinde barındırmayacağız." dedi.

DARBE GİRİŞİMİNİN BİR NUMARASI

MSB Bakanı Fikri Işık, darbe girişiminin bir numarasının Fethullah Gülen olduğunu vurgulayarak, "Onlarda hiyerarşi bizim bildiğimiz değil, 'astsubay'a 'paşa' lakabı takmışlar. Generaller ondan emir alıyor. Darbeyi kimin yönettiğini biliyoruz. Akıncı'da yöneten isimler var. Bir tane tümgeralle, üç tane tuğamiral, tuğgeneralin yönettiğni biliyoruz. Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık'a diyorlar ki 'Ne işin vardı Akıncı Üssü'nde?' 'Merak ediyordum, görmemiştim, görmeye geldim' diyor. Bu yapının bir numarası Pensilvanya'daki o kişi" dedi. 

İSTİFA EDEN PİLOTLAR

Hava Kuvvetleri'nden istifa eden pilotların geri dönmek istediğini söyleyen Fikri Işık, "Hava Kuvvetlerimiz bir zaaf yaşamayacak. Ayrılan pilotların geri dönme talebi var. İstifa edip gidenlerin dönme talebi var" dedi.

"CUMHURBAŞKANIMIZ YAVER İSTEMİYOR"

Cumhurbaşkanlığı Yaveri Yarbay Ali Yazıcı'nın FETÖ/PDY darbe girişimine katılması üzerine başlayan yaverlik tartışması hakkında, "Cumhurbaşkanmımız yaver kullanmak istemiyor ben de bazen askeri törenlerde ihtiyaç oluyor. Asker askerlik işine odaklansın. Yaver olsun mu olmasın mı noktasına gelemedik" ifadelerini kullandı. 

BİR GÜN ÖNCE TASFİYE TOPLANTISI

Fikri Işık, darbe girişiminden bir gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Marmaris'te TSK'daki ihraçlar hakkında detaylı bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Fikri Işık, "Birinci kahraman millet ikinci kahraman Cumhurbaşkanımız Erdoğan üçüncü kahraman Başbakanımız ve hükümettir. Bu 3 unsur birleşince bu darbe başarısız oldu. Halk sokağa çıkınca bunların hesabı şaştı. Türkiye 50 yılını kurtardı. Bir hazırlık vardı. Cumhurbaşkanımız bazı sebeplerden dolayı tasfiyeyi daha önce yapamadı. YAŞ'ta tasfiye yapılacağını öğrendiler. Tasfiye konusunda Cumhurbaşkanızın kaldığı otelde bir gün önce ciddi bir çalışma yapmıştık. İkincisi de hakim ve savcılarla ilgili bir kanun çıktı o yürürlüğe girince yargıdan tasfiye edileceklerini görünce bu darbeyi biraz öne çekmek zorunda kaldılar" dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız