FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.07° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI YAHYA KAPTAN KİMDİR?

Tarih, bize yaşama esini verdiği sürece gerekli bir aydınlanma olanağıdır. Bu açıdan bakıldığında, Yahya Kaptan’ın öldürülmesi süreci, hem ulusal bağımsızlık ve hem de cumhuriyete giden yolu anlamak

13 Ocak 2013 Saat: 10:11
MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI YAHYA KAPTAN KİMDİR?
MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI YAHYA KAPTAN KİMDİR?

Tarih, bize yaşama esini verdiği sürece gerekli bir aydınlanma olanağıdır. Bu açıdan bakıldığında, Yahya Kaptan’ın öldürülmesi süreci, hem ulusal bağımsızlık ve hem de cumhuriyete giden yolu anlamak için gereklidir.

Mustafa Kemal’in Nutuk’ta; Türk devrim tarihinin en kritik olayı olarak Yahya Kaptan’a işaret etmesi dikkat çekicidir. Yahya Kaptan, uluslararası güçler ve yerel güçlerin geriliminin merkezinde, Kocaeli Yarımadasında, Karakol Cemiyeti’nin bölgedeki kuvvetlerinin, Sivas kongresi kararları gereği Mustafa Kemal’in yanında yer alma cesaretini göstermiştir. Bu kararı Yahya Kaptan’ın ölümüyle sonuçlanacak ve romanlara konu olacak bir dizi olayın gerçekleşmesine neden olmuştur. İttihat ve Terakki’nin yeraltı örgütü olan Karakol Cemiyeti; İstanbul Hükümeti kuvvetleriyle ittifak yaparak, Tavşancıl’da, Mustafa Kemal’in yanında yer alma kararlılığı göstermesi, Kuvayi Milliye içindeki ittihatçıların gücünü kırmıştır. Aynı zamanda Kocaeli Yarımadası’nda güç dengesini bozan bu karar, Kuvayi Milliyenin gelişmesinin ilk basamağı olmuştur.

Mustafa Kemal, Yahya Kaptan’ı önce bölgedeki Kuvayi Milliyecilerin komutanı yapar. Ancak bir yandan da özellikle karakol cemiyetinin Yahya Kaptan hakkındaki olumsuz propagandasını da ciddiye alarak bölgedeki Kuvayi Milliyeci komutanlardan onun hakkındaki iddiaları araştırmaya başlar. Yahya Kaptan İstanbul Hükümeti ve İttihatçılardan ölüm tehditti alır ve bunu merkeze bildirir. Bu karışıklık ve bilgi kirliliğinde Mustafa Kemal, Yahya Kaptan’ın yanında yer alır. Ne var ki, Yahya Kaptan’ın öldürülmesine yönelik yapılan planı önleyemez. Bu nedenle Mustafa Kemal, Yahya Kaptan’ın ölümünün araştırılması için, Son Osmanlı Mebusan Meclisi’nde kendisine yakın olan vekillerden yardım ister. Gazetelere yansıdığı gibi, kaçarken değil de su içerken öldürüldüğü, yargılanmadan öldürüldüğünün ortaya çıkmasına neden olacak otopsi çalışmaları tamamlanır.

Mustafa Kemal, hayatı boyunca ölçülülüğüyle dikkat çeker. Yapacağı her şeyi ölçüp biçer. Nutuk’u hazırlarken de böyle bir plan içinde olduğu kuşkusuzdur. Nutuk’ta, en çok Yahya Kaptan’a yer ayırmış olması, Mustafa Kemal’in Yahya Kaptan’a yönelik duyarlılığını göstermektedir. Bu duyarlılık uzun yıllar sürmüştür. Mustafa Kemal, Yahya Kaptan’ın eşine aylık bağlatmış, her fırsatta Yahya Kaptan’ın ölümü üzerine üzüntülerini dile getirmiştir. Anılardan öğrendiğimize göre, Mustafa Kemal cumhurbaşkanlığı sırasında İstanbul’a trenle giderken, Tavşancıl’dan gelen bir heyet Gebze garında kendisini ziyaret etmiştir. Bu heyet Mustafa Kemal’i Tavşancıl’a davet etmiş ve kendisinin büstünü yaptıracaklarını dile getirmişlerdir. Mustafa Kemal bu teklife çok öfkelenmiş ve Tavşancıllardan Yahya Kaptan’ın heykelinin yapılmasını istemiş ve heykelin açılışına ne olursa olsun katılmak istediğini bildirmiştir.

Yahya Kaptan’ın mezarı koruma altına alınmış olmasına karşın, Yahya Kaptan’ın heykeli Mustafa Kemal hayatta olduğu dönemde yapılamamıştır. 1990’ların sonunda Tavşancıl’da Yahya Kaptan anıtı yapılmış olsa bile, Türk Devrim Tarihi’nin en kritik karakterlerinden biri olan Yahya Kaptan’a uygun bir heykeli yapılmamıştır. Bugün, adını taşıyan Yahya Kaptan mahallesinde bir heykelinin kurulmuş olması, Yahya Kaptan’ı anmak ve onun tarihimizdeki konumunu canlı tutmak açısından umut vericidir. Yahya Kaptan’ın anısını saygıyla anıyoruz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız