FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

açık19.81° C / 23° C

açık

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Milli İttifak Mitingdeydi

7 Haziran genel seçimleri öncesi ilimizdeki ilk miting, SP ile BBP’nin oluşturduğu Milli İttifak tarafından gerçekleştirildi. Günlerdir süren güneşli havanın yerini yağmura bırakmasına rağmen mitinde coşku vardı.

4 Mayıs 2015 Saat: 12:56
Milli İttifak Mitingdeydi
Milli İttifak Mitingdeydi

7 Haziran genel seçimleri öncesi ilimizdeki ilk miting, SP ile BBP’nin oluşturduğu Milli İttifak tarafından gerçekleştirildi. Günlerdir süren güneşli havanın yerini yağmura bırakmasına rağmen mitinde coşku vardı

Yılmaz KARABIYIK - Furkan ÇALIŞKAN

 

TBMM’de grubu bulunmayan ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin köklü partilerinden olan Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin 7 Haziran 2015 genel seçimleri için oluşturduğu Milli İttifak, ilk sınavını ilimizde verdi. İlk mitingini Kocaeli’de gerçekleştiren Milli İttifak, günlerdir süren güneşli havanın yerini yağmurlu ve kapalı bir havaya bırakmasına rağmen coşkuyu sağlamayı başardı. SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin coşkuyla karşılandığı mitingde “İttifaktan iktidara” sloganları atıldı. Sabah saatlerinde yağmurun etkisiyle geciken alan süsleme çalışmaları, mitinge kısa bir süre kala bitirilebildi.

 

KURUÇEŞME’DE KARŞILANDI

Kuruçeşme ve İzmit Yürüyüş Yolu’nun bir kısmına da parti bayrakları asıldı. Her iki partinin teşkilatları ile vatandaşlar için SP’nin ilçe binaları önünden, köy ve mahallelerden 100’ü aşkın araç kaldırıldı. Bunların dışında mitinge özel araçlarıyla da gelenler oldu. Çok sayıda polisin de görev yaptığı alanda 10’u aşkın arama kapısı oluşturuldu. Alana gelen vatandaşlara ise parti bayrakları dağıtıldı. İstanbul’daki aday tanıtım toplantısından ilimize karayolu ile geçen Mustafa Kamalak ve Mustafa Destici, gecikmeli olarak İzmit Kuruçeşme gişelerinde SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, BBP İl Başkanı Nihat Yıldız ve partililer tarafından karşılandı.

40 BİN KAPASİTELİ ALAN

İkiliye merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu, Milli İttifak’ın Mardin 1. sıra Adayı Ahmet Özal da eşlik etti. Karşılamada 1. sıra adayı Hasan Bitmez, 2. sıra adayı Serhat Duyar, 3. sıra adayı Zafer Mutlu, 4. sıra adayı Remzi Kaya, 5. sıra adayı Recep Sarıdoğan, 6. sıra adayı Reyhan Şengün, 7. sıra adayı Kadir Efe, 8. sıra adayı Yusuf Aksu, 9. sıra adayı İbrahim Bıyıklı, 10. sıra adayı Metin Tunca ve 11. sıra adayı Fatih Polat da hazır bulundu. İki genel başkan daha sonra partililerle birlikte konvoy eşliğinde Perşembe Pazarı miting alanına geçti. Yoğun sevgi gösterisiyle ve sloganlarla karşılanan genel başkanlar alandaki coşkudan memnun kaldı.

MERHUM LİDERLERİN POSTERİ
Miting alanında Milli Görüş’ün merhum lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan ile Büyük Birlik Partisi’nin helikopter kazasında vefat eden lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun dev posterleri asılıydı. Ayrıca alanda partiden uzun süredir uzak kalan, aktif siyaset yapmayan isimlerin olduğu görüldü. Mitingde ilk olarak 11 aday, son sıradan başlayarak tek tek kürsüye çıktı, selamlama konuşması yaptı. Coşkulu şiirler okuyarak katılımcıları hareketlendiren adaylara, alandan alkışlar yükseldi. Adayların konuşmaları sürerken alana vatandaşların akın akın gelişi sürüyordu.


BİZ ASLA KARDEŞ OLAMAYIZ

Adaylar arasında konuşması en çok dikkat çeken 4. sıra adayı Remzi Kaya idi. Kaya, Milli İttifak’tan en çok 250 bin dolarlık kol saati takanların, bin liralık bardaklardan su içenlerin rahatsız olduğunu, artık kabus görmeye başladıklarını söyledi. Kaya, “Beni ağlatanlar seni güldürüyorsa, biz asla kardeş olamayız” diyerek AKP’ye yüklendi. 3. sıra adayı Zafer Mutlu ise ekonomi üzerinden hükümete yüklenerek, “Bu meydanda memura yüzde 5 verirsek batarız diyenler değil, yüzde 30 isteyen sendika başkanına ‘ya sen bu halkı açlığından öldürecek misin’ deyip yüzde 50 zam veren Allah-İş’liler var” ifadelerini kullandı.

 

OTOBÜSÜN DE MAKETİNİ YAPSIN

Sonrasında kürsüye BBP’li 2. sıra adayı Serhat Duyar çıktı. Duyar, Kocaeli meselelerine değinmek istediğini ifade ederek, “Raylı sistemler başta olmak üzere büyükşehir standartlarını düşündüğünüzde Kocaeli, bu standartlara uygun değildir. Her seçim döneminde Cengiz Topel Havaalanı açılıyor, sonra kapanıyor. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, eline almış bir otobüs maketi geziyor. Şimdi tramvay maketi gibi onu da Anıtpark’a koysunlar, adını sorsunlar, rengini sorsunlar. Borçları bilboardlara assınlar, en borçlu belediye olarak” dedi.

 

BECERİKSİZ İKTİDAR VE MUHALEFET

Adaylardan son konuşmacı SP Genel Başkan Yardımcısı ve 1. sıra adayı Hasan Bitmez geldi. Bitmez, sloganlarla karşılandı. Bitmez, “TBMM’de bütün beceriksizliğine rağmen 13 yıldır ülkeyi yönetenlere, güçlü bir muhalefet yapmayan beceriksiz bir muhalefet var. Bu ülkenin beceriksizler tarafından yönetilmesine hayır demek için geliyoruz” ifadelerini kullandı. Bitmez’in sonrasında ise kürsüye Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal geldi. Özal, Kocaeli halkını selamlayarak başladığı konuşmasında, siyasete dönmesinin nedenlerini anlattı.

 

ORTA DİREK KALMADI

Ülkenin gidişatı nedeniyle siyasete vicdanen dönme gereği hissettiğini dile getiren Özal, “Ben vekillik de yaptım, tüm makamları gördüm. Mevki makam için gelmedim. Türkiye’nin gidişatından endişem olduğu için siyasete tekrar girdim. Bu ittifak bu ülke için şehit olmuş üç isim üzerine kurulmuştur. Vicdanınızı dinleyin, yanlışlara, hatalara, yoksulluklara ortak olmayın. Biz hesabımızı önce Allah’a veririz, onun için ve onların devamı için biz buradayız. Bugün Türkiye’de rahmetlinin dönemindeki orta direk kaldı mı? Bu ittifak önemli bir ittifaktır” dedi. Özal’ın konuşmasının ardından saat 15.45’i gösterdiğinde tüm adaylar sahneye davet edildi.

 

EL ELE TUTUŞARAK ÇIKTILAR

Adayların kürsüye çıkmasının sonrasında ise iki genel başkanının adı anons edildi. Kamalak ve Destici, sahneye el ele tutuşarak çıktı. Sloganlar eşliğinde halkı selamlayan adaylar ve ikili daha sonra kürsüden indi. Ve konuşmasını yapmak üzere kürsüye Mustafa Destici çağırıldı. Yağan yoğun yağmura rağmen alanın boşalmamasının karşısında mutlu olan Destici, tüm Kocaelilileri sevgi ile selamladı. Bugünkü anayasanın tek sorumlusunun Kenan Evren olmadığını dile getiren Destici, 13 yılda anayasayı değiştirmeyen hükümetin baş sorumlu olduğunu belirtti. Ekonomik politikalardan da bahsederek seçim bildirgesini sıralayan Destici, 45 dakika kaldığı kürsüden inerek sözü Mustafa Kamalak’a bıraktı.

 

YETKİ VERİN ÇÖZELİM

Kamalak, saat 16.30’da yoğun sevgi gösterisi ile kürsüye çıktı. Tüm katılımcıları selamlayan Kamalak, “Müslüman ülkelere gittiğinde İstanbul’un sadece kendilerinin de başkenti olduğunu, yıllarca halifeye bağlı olarak yaşadıklarını söylüyorlar. Bizden Osmanlı’nın varisi olarak üzerimize düşeni yapmamızı istiyorlar. Mevcut yönetimlerin yapmadığını görünce boyunlarını büküyorlar. Bizlerin iktidara gelmesi, oyunu bozması lazım” dedi. Kamalak, sözlerinin devamında merhum Necmettin Erbakan’ın ülkeye sunduğu ekonomik katkıdan bahsetti, hükümetin ekonomik politikasını eleştirdi. Kamalak, “Buradan emekliye, işçiye, memura sesleniyorum, sıkıntılarınızı biliyoruz. Yetki verin çözelim. Esnaf kardeşlerimiz sizin de sorunlarınızı biliyoruz, yetki verin, faizsiz kredi verelim size” ifadelerini kullandı. Genel başkanlar konuşmalarının ardından ilimizden ayrıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız