FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu20° C / 20° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Milletvekillerinden Çok Çalışacaksınız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Yerel Yönetimler Bölge Toplantısı’nda belediye başkanlarına seslendi. Işık, “Belediye başkanları partili kimlikleriyle genel seçimler için milletvekillerinden çok daha fazla çalışacak”

29 Eylül 2015 Saat: 15:06
Milletvekillerinden Çok Çalışacaksınız
Milletvekillerinden Çok Çalışacaksınız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Yerel Yönetimler Bölge Toplantısı’nda belediye başkanlarına seslendi. Işık, “Belediye başkanları partili kimlikleriyle genel seçimler için milletvekillerinden çok daha fazla çalışacak” dedi

AK Parti Yerel Yönetimler 1. Bölge İstişare Toplantısı dün ilimizin ev sahipliğinde The Ness Otel’de gerçekleştirildi. Balıkeskir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve Düzcü illerini içine alan 1. Bölge Toplantısı’na Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker ve Mehmet Akif Yılmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve bölge toplantısında yer alan illerin belediye başkanları, il ve ilçe başkanları katıldı.


KÜÇÜK İŞLERDE KAYBOLUYORUZ
İstişare toplantısında açılış konuşmasını ev sahibi olan İl Başkanı Şemsettin Ceyhan gerçekleştirdi. Ceyhan, “1 Kasım’da zafer kazanacağımıza inanıyorum. 7 Haziran seçimleri her birimiz için önemli sonuçlar ortaya çıkardı. Her ne kadar Türkiye’nin birinci partisi olsak da tek başına iktidarı getirmediği için kendi içimizde müzakereleri yaptık. Ne kadar yol köprü yaparsak yapalım, milletin gönlüne giden köprüleri kuramamışsak başarılı olamayız. Eksikliklerimizin bir bölümünün de yerel yönetimlerde olduğunu gördük. Bizler büyük işler yapıyoruz fakat bazı küçük işlerde kaybolup gidebiliyoruz” dedi.
 

VATANDAŞ DAHA ÇOK HİZMET İSTER
Ceyhan’ın ardından kürsüye Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu geldi. Karaosmanoğlu, “Yerel yöneticiler olarak halka en yakın insanlar olduğumuzu biliyoruz. Kalkınmanın yerelden başladığını biliyoruz. Şehir imar etmek bir hünerdir, fakat asıl önemli olan insanın kalbine girebilmektir. Devlet ve belediyeler insanımıza hizmet içindir. Vatandaş hizmeti gördükçe daha çok isteyecek. Eğer yapabiliyorsak vatandaş ister, bende isterim. Zaten vatandaş bizden bir şey istemiyorsa umut yok demektir. Önceden köylere gittiğimizden bizden yol su istenirdi. Şimdi köye gidiyoruz, köydeki hanımlar bizden spor aletleri istiyor” diye konuştu.


BELEDİYECİLİĞİN ÖNEMİ
Başkan Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Işık, “İstanbul ve Kocaeli, Türkiye belediyecilik tarihinde çok önemli iki il. Yeni belediyecilik yasasının ortaya çıkmasında İstanbul ve Kocaeli’nin büyük etkisi oldu. Hem Kocaeli’nin hem İstanbul’un ortaya koyduğu yüksek performans, bugünkü büyükşehir yasasının çıkmasında yol gösterici oldu. AK Parti hareketinde belediyeciliğin çok önemli yeri var. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul belediye başkanlığı olmasaydı, belki de AK Parti hareketi olmayacaktı. Erdoğan, İstanbul’u başarıyla yönettiği için Başbakan ve Cumhurbaşkanı oldu” şeklinde konuştu.


YERLİ MALI KULLANIN
Sözlerini devam ettiren Bakan Işık, “Bundan sonraki başarımızdaki yol haritamız da aslında belli. Belediye başkanı seçildikten sonra hizmet noktasında tamamen tarafsız ve adil olmak durumundadır. Hiçbir ayrımcılık bizim kitabımızda yazmaz. Ülkemizi kalkındırmak için el birliği ve gönül birliği yapmalıyız. Eğer biz, belediyelerdeki kamu alımlarını yerli üretim için kullanırsak, teknoloji de çok daha hızlı ilerleriz. Bu noktada çok başarılı örneklerimiz var. Ben tüm belediye başkanlarımızdan bu konuya daha büyük hassasiyet bekliyorum. Yerli üretimle yabancı üretim arasında alım farkı yüzde 15’e kadarsa yerliden almak zorundayız. Almalıyız. Yerli üretimin önünü açmalıyız” ifadelerini kullandı.


BELEDİYE BAŞKANLARINA TALİMAT
Bakan Işık, “Belediye başkanlarının ben seçildim artık siyaset yapma deme lüksü yoktur. Ben şuna inanıyorum. Yerel yönetimde en çok milletvekilleri çalışacak. Genel seçimlerde ise en çok belediye başkanları çalışacak. Belediye başkanları partili kimlikleriyle son bir ayda ellerinden gelenin en iyisini yapacak. Çok zor bir bölgedeyiz. Zor günlerden geçiyoruz. Böyle bir ortamda Türkiye’nin siyasi istikrarı, ekmek kadar su kadar değerlidir. Bazı hatalar yaptık ve AK Parti’ye oy veren yüzde 20’lik bir kesim AK Parti’ye oy vermedi. İçimizdeki güçle, heyecanla çalışarak 1 Kasım’da bu kara bulutları dağıtacağız” şeklinde konuştu.


POTANSİYEL YÜZDE 60’IN ÜZERİNDE
Toplantıda son olarak konuşan AK Parti Genel Başkanı Mehmet Özhaseki, “Aslında bakıldığı zaman 3 dönem üst üste tek başına iktidar olan bir siyasi hareket, dördüncü seçiminde yüzde 41 alması büyük bir başarıdır. Ama biz bunu başarı olarak görmüyoruz. Bizim potansiyelimiz yüzde 60’ların üzerinde. Neden yüzde 41’de olduğumuzu kendi içimizde uzun uzun tartıştık. Tüm vekillerimiz, belediye başkanlarımız, kısaca herkes dinlendi. Sorunları tespit ettik. Şimdi de bölgeler toplantıları gerçekleştiriyoruz” dedi. Değişim önemli bir olgudur, değişimi doğru anlayamazsanız bu işi yapamazsınız. Bizler belediyecilikte önemli başarılar kaydettik” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız