CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu10° C / 10° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

MİLLETVEKİLİ AYGÜN'DEN AKMEŞE'YE MÜJDE

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, başta Akmeşe olmak üzere bazı bölgelere yakın bir süreçte doğalgaz gideceğini açıkladı. Ak Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, basın mensuplarıyla bir aray

23 Mart 2013 Saat: 12:36
MİLLETVEKİLİ AYGÜN'DEN AKMEŞE'YE MÜJDE
MİLLETVEKİLİ AYGÜN'DEN AKMEŞE'YE MÜJDE

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, başta Akmeşe olmak üzere bazı bölgelere yakın bir süreçte doğalgaz gideceğini açıkladı.

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Seka Park Otel`de gerçekleşen toplantıda milletvekili Zeki Aygün, gündeme dair açıklamalarda bulunurken, basın mensuplarının da sorularını cevapladı. Barış sürecine değinen Zeki Aygün, zor bir işi yaptıklarını ifade etti. SEDAŞ konusunda da çeşitli açıklamalarda bulunun Zeki Aygün, tüm ilimize SEDAŞ tarafından SCADA sistemi kurulacağını ve sorunların ihbara gerek kalmadan anında çözüleceğini açıkladı. Aygün, başta Akmeşe`ye doğalgaz gitmesi amacıyla İZGAZ konusunda gerekli görüşmeler yaptığını kaydetti.

Aygün, son günlerde yaşanan barış sürecini değerlendirerek konuşmasına başladı. Aygün, “Bu işi çözecek olan biziz. Biz çözüm için zor olanı seçtik. Böl, parçala taktiğini uygulayan dış güçler gelişmekte olan ülkelere yönelik çalışıyorlar. Ama şimdi dış güçlerin ellerindeki kozlar bugün alınmış durumda. Yaşadığımız hadiseler 30 yıldan beridir ortada. 30 yılda maddi ve manevi anlamda çok fazla kaybımız oldu” dedi. Dağdaki teröristin Türkiye`yi terk edeceğinin altını çizen Aygün, “Bizim yapacağımız bu süreci iyi takip edip kimsenin değerlerine zarar vermeden çözmektir” şeklinde konuştu.

DEVLETTEYKEN SORUNLAR YAŞANIYORDU
SEDAŞ hakkında da değerlendirme yapan Zeki Aygün, özelleştirme sürecine değindi. Aygün, “Devlet iyi bir işletmeci değil. İşletmeci olan özel sektör. Bu ülkenin insanına eğer biz güvenemiyorsak özel sektörden bahsetmemek lazım. Devlet bu işi yaparken teknik sorumluluğu vardır. Ama özel sektör hem teknik hem de mali sorumluluk alıyor. Devletteyken tahsilatta sorunlar yaşıyordu. Ama şimdi hangi tarihte emekli maaşı alıyorsanız bunu SEDAŞ`a bildirirseniz o tarihte SEDAŞ borç makbuzunu kesiyor.

Kayıp kaçağı ne kadar aza indirirsek dürüst vatandaşın cebinden o kadar az para çıkar. Düzenleme güzel ama denetlemesi sıkıntı. Sorun yaşayanla sorunu çözeni karşı karşıya getiriyoruz. Muhtarlarla SEDAŞ yöneticilerini bir araya getiriyoruz. Sorunları not edip o sorunlar inceleniyor. Esas sorun Türkiye`de son 10 yılda çok fazla enerji ihtiyacı oldu. Bunları topladığımızda daha fazla enerji demek oluyor. Bunun alt yapısını yapmak ise ciddi anlamda bir süreç istiyor. İzmit merkezde mevcut trafo güçlerini iki katına çıkardık.

Alt yatırımlar yapılıyor ama bunlar vatandaşlar tarafından görülmüyor. Ben SEDAŞ`ın değil tam tersine halkın avukatlığını yapıyorum. Ben yapılan işleri en ayrıntısına kadar takip ediyorum. Muhalefetin sorumlulukları olmadığı için konuşmak çok kolay. Böyle politikalarla bu işler düzelmez. Bir bürokratın bildiğinden daha fazlasını bilerek bu işi takip ediyoruz. SEDAŞ benim babamın oğlu değil ama işlerini kontrol ediyoruz” dedi.

Önümüzdeki dönemde muhtarlarla SEDAŞ yetkililerini tekrar bir araya getireceklerini belirten Aygün, “Bugüne kadar hangi şikayetler geldi, hangileri yapıldı bunlara bakacağız. Şimdi muhtarlarımız çok memnun. Eğer daha iyi bilen varsa gelsin yapsın. Elektrik Piyasası Kanunu şimdi gündemde. Bu kanunla elektrik piyasasındaki sorunlar kanunlarla çözülecek. Ben bu işi savunmuyorum ben takip ediyorum. Çünkü düzenleme doğru ama denetlemesinde sıkıntı var. SEDAŞ şimdi yaptığı her işi denetleyecek bir yapı oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Zeki Aygün son olarak ise İSU`da kurulan sisteminin benzeri bir SCADA sisteminin ilimize kurulacağını da açıklayarak, “İhbara gerek kalmadan nerede hangi sorun varsa hemen görülerek sorunlar çözülecek. Şimdi Gebze`de yapılmaya başlandı ve tüm Kocaeli`de bu yılsonuna bitmesi planlanıyor. Aydınlatma konusunda ise belediye projesini çizecek SEDAŞ ve TEDAŞ`ın onayına girecek ve aydınlatma işi gerçekleşecek” dedi.

Aygün, başta Akmeşe olmak üzere bazı bölgelere doğalgaz iletmek için İZGAZ konusunda gerekli görüşmeler yaptığını ekledi. Aygün, İZGAZ`ın gerekli yatırımları yapacağını, BOTAŞ`la ön görüşmeler yaptıklarını ve olumlu geçtiğini belirterek, “İşin hızlanması için bakanlık düzeyinde tüm görüşmeleri yapacağız. Bizim söylediklerimiz askıda kalmaz” diyerek sözünü tamamladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız