FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

“Milletin Adamı” Cumhurbaşkanı

Türkiye 12 nci Cumhurbaşkanı’nı seçmek için sandık başına gitti. Seçime katılma oranı, 30 Mart’taki yerel seçimlere göre çok düşük, yüzde 70’lerde kaldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilk turda yüzde 50’nın üzerinde oy or

10 Ağustos 2014 Saat: 22:34
“Milletin Adamı” Cumhurbaşkanı
“Milletin Adamı” Cumhurbaşkanı

Türkiye’nin demokrasi kültürünü ve seçim adabını ne kadar iyi özümsediği bir kez daha açıkça görüldü. Saat 17.00’de sandıklar kapandı, sayıma geçildi. Saat 18.00 itibariyle, sonuçlar ana hatları ile ortaya çıkmaya başladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) saat 18.15 sıralarında seçim sonuçlarının duyurulmasını serbest bıraktı.

“YENİ TÜRKİYE” BAŞLIYOR

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmalarında hep “Yeni Türkiye”den söz etmişti. Erdoğan, 11 nci Cumhurbaşkanı Gül’den görevi 128 Ağustos’ta devralacak. Türkiye yeni Başbakan ve daha sonra yeni AKP Genel Başkanı ile tanışacak. Ortaya çıkan seçim sonuçlarının Türkiye siyasetinde muhalefeti de yeniden şekillendirmesi bekleniyor.

KOCAELİ’DEN BÜYÜK DESTEK

12 yıldan beri Türkiye’yi yöneten Recep Tayyip Erdoğan, girdiği seçimlerde geçerli oyların yüzde 50’den fazlasını alarak 12 nci Cumhurbaşkanı seçildi. Türkiye’nin 81 vilayetinden 60’ında Erdoğan birinci sıradaydı. Başbakan’a Kocaeli’den çıkan oy oranı, yüzde 60’ı aştı. Yani bir seçimde daha Erdoğan’a en fazla destek veren illerin başında Kocaeli geldi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan son İzmit ziyaretinde Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu ile birlikte gözüküyor. Bugünden itibaren Başkan Karaosmanoğlu’nun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kocaeli için daha çok şey istemeye hakkı olacak.

40’IN ALTINDA KALDI

CHP ve MHP ile birlikte 10’dan fazla siyasi partinin destek verdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim döneminde çok zayıf kalmıştı. Destek sözü veren partilerin tabanları da İhsanoğlu’na gerçek manada sahip çıkmadılar. İzmit ziyaretinde CHP İl Başkanı Kuşkan ile birlikte gözüken İhsanoğlu’nın Kocaeli’de aldığı oy oranı, Türkiye ortalamasının bir hayli altında kaldı. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız