FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17° C / 17° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

MHP’de Zafer Muhaliflerin

MHP Genel Merkezi’nin “Yapılamaz” dediği olağanüstü tüzük kurultayında zafer muhaliflerin oldu.

19 Haziran 2016 Saat: 16:08
MHP’de Zafer Muhaliflerin
MHP’de Zafer Muhaliflerin

MHP Genel Merkezi’nin “Yapılamaz” dediği olağanüstü tüzük kurultayında zafer muhaliflerin oldu. 752 delegenin katıldığı kurultay sonucunda parti tüzüğünün 65. maddesi ‘olağanüstü kurultayda genel başkan seçimi yapılır’ şeklinde değiştirildi. Kurultaya ilimizden 11 delege katılım sağladı

MHP’de uzun süredir tartışma konusu olan olağanüstü tüzük kurultayı nihayet gerçekleştirildi. İlimizden 11 delegenin katılım sağladığı MHP Tüzük Kurultayı Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde yapıldı. 752 üst kurul delegesinin hazır bulunduğu kurultay sonrasında parti tüzüğünün 65. maddesi ‘olağanüstü kurultayda genel başkan seçimi yapılır’ şeklinde değiştirildi. 10 Temmuz’da gerçekleşmesi beklenen olağanüstü kurultayın genel başkan seçimli olması için bin 186 delegeden 752’si destek verirken kurultay sonucunda zafer muhaliflerin oldu.

 

 

ARAÇ KALDIRILDI

1 Kasım seçimlerinin ardından MHP’de başlayan olağanüstü kurultay istemi mahkemeye taşınmış ve nihayetinde de Yargıtay bir çağrı heyeti atamıştı.  Çağrı heyeti de olağanüstü tüzük kurultayının yapılması için 19 Haziran gününü belirlemişti. Birçok spekülasyon yapılan kurultay nihayet yapıldı. Saat 10.00’da başlayan kurultaya Kocaeli’den katılmak isteyen MHP’li muhalifler erken saatlerde yola çıkarak Ankara’ya ulaştı. Kurultaya muhalif delegelerin dışında değişim isteyen partililerin de katılım sağlayabilmeleri için İzmit, Karamürsel ve Gebze’den araçlar kaldırıldı. MHP İzmit İlçe Başkanı Kaan Dilmen’in istifasının ardından başkan seçilen ve başkanlık tartışmalarının ardından başkanlığı Ahmet Yalçınöz’e bırakan Oğuz Erhan Kopuk da kurultaya katılanlar arasında yer aldı. Kocaeli’den olağanüstü tüzük kurultayına 11 üst kurul delegesi katıldı. Bilindiği üzere ilimizde 23 üst kurul delegesi bulunuyor. 

 


 

 

TÜRKKAN DA DİKKAT ÇEKTİ

MHP’de üst kurul delegesi olarak kurultaya katılan isimler şöyle: Fatih Kartal, Fatih Kürşat Demir, Kaan Dilmen, Mehmet Emin Şimşek, Murat Öge, Muzaffer Yılmaz, Orhan Kılınçsoy, Türkan Özcan, Hüseyin Avni Aslan, Hüseyin Çıldır ve İskender Turan. Kurultaya ayrıca  MHP eski Kocaeli milletvekilleri Cumali Durmuş ve Lütfü Türkkan da katıldı. Desteklediği genel başkan adayı Meral Akşener’le yan yana oturan Türkkan, zaman zaman ulusal televizyon kanallarına kurultayla ilgili değerlendirmeler yaptı.

 

 


MHP Kocaeli eski Milletvekili Cumali Durmuş, Oğuz Kopuk ve Ümit Kurt da tüzük kurultayına katılanlar arasındaydı

 

 

BAŞBAKAN MERAL
SLOGANLARI

Kurultay öncesinde otel çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken salona girecek olan partililerin üstleri tek tek arandı. Kurultay girişinde tüm delegelerden imza alındı. Kongrenin yapılacağı salona ise sadece delegeler alındı. Genel Başkan adayı Meral Akşener’in otele giriş yaptığı sırada, Akşener’in koruması ve basın mensupları arasında tartışma yaşandı. Tartışma Akşener’in araya girmesiyle son buldu. Akşener’i destekleyen partililer Akşener’in salona girdiği sırada ‘Başbakan Meral’ sloganı attı. Kongrenin yapıldığı salonda kurultaya katılmayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin posterinin asılmış olması dikkatlerden kaçmadı

 

 

GÜÇ BİRLİĞİ

Öte yandan kurultay öncesi genel başkan adayları Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan, diğer genel başkan adayları Meral Akşener’e karşı ‘Güç Birliği’ hareketi oluşturdu. Genel başkan adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın, Ümit Özdağ, Sait Gönen ve Süleyman Servet Sazak’ın hazır bulunduğu kurultayda yeterli sayıya ulaşılmasının ardından başkan adaylarının konuşmaları gerçekleşti. Konuşmaların ardından ise parti tüzüğünün 65. maddesinin değişimi için seçime gidildi. Seçim sonucuna göre olağanüstü kurultayın genel başkan seçimli olması için bin 186 delegeden 752’sin destek verdiği görüldü. Tüzük kurultayı sonucunda parti tüzüğünün 65. maddesi değiştirilerek 10 Temmuz’da gerçekleşen olacak olağanüstü kurultayda genel başkanlığın önü açılmış oldu. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız