FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur18.33° C / 21° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

MHP’de Büyük Gün

MHP, Yargıtay’ın kararıyla kurultaya gidiyor.

19 Haziran 2016 Saat: 10:21
MHP’de Büyük Gün
MHP’de Büyük Gün

MHP, Yargıtay’ın kararıyla kurultaya gidiyor. Olağanüstü kurultayda genel başkanlık seçiminin yapılmasının önünün açılması beklenen bu kurultaya Kocaeli’den 8 delege katılım sağlayacak

1 Kasım seçimlerinin ardından MHP’deki muhaliflerin imza toplamalarının ardından genel merkezin kurultay kararı almaması nedeniyle yargı, çağrı heyeti atamış, heyet de 19 Haziran’ı kurultay tarihi olarak belirlemişti. Genel başkan adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ’ın girişimleriyle şekillenen süreç dahilinde bugün yapılacak kurultayda amaç, tüzüğü değiştirerek olağanüstü kurultaylarda genel başkanlık seçiminin önünü açmak. Eğer çoğunluk tüzüğün değişmesini onaylarsa, bir dahaki kurultay genel başkan seçimini de kapsayacak. 

 

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

Seçimlerin hemen ardından Akşener tarafından yapılan kurultay çağrısının ardından Genel Başkan Devlet Bahçeli, bu talebi reddederek kurultayın 2018’de yapılacağını açıkladı. MHP’de değişim isteyen il başkanları ‘Kurultay Çağrı Heyeti’ oluşturarak partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar verilmesi için dava açtı. Dava dilekçesinde, 543 büyük kongre delegesinin, partinin büyük kongresinin olağanüstü toplantıya çağrılması hususunda noter vasıtasıyla talepte bulunduğu, talebin, kongrede tüzük değişikliğini de içerdiği belirtildi.

 

ÇAĞRI HEYETİ OLUŞTURULDU

Dava dilekçesi, 12 Şubat Cuma MHP Genel Merkezi’ne ulaştı. MHP'nin avukatlarınca dava dilekçesine 3 Mart'ta cevap verildi. Usul ve esasa ilişkin itirazlarda bulunularak, dava dilekçesinin kabul edilmediği bildirildi. Muhaliflerin avukatları da buna 9 Mart'ta yazılı cevap gönderdi ve davaya bakma görevinin sulh hukuk mahkemesine ait olduğunu, genel merkezin partinin olağanüstü kongreye davet edilmesi hususunda takdir yetkisinin bulunmadığını savundu. MHP'li muhaliflerin açtığı davada, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi kararını verdi.

 

KURULTAY TOPLANAMADI

Duruşma sonunda hakim, muhaliflerin, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebinin kabulüne karar verildiğini açıkladı. Genel merkez, mahkeme kararını Yargıtay’a götürdü ancak Yargıtay 18. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararının hukuka uygun olduğunu belirterek Çağrı Heyeti'nin olağanüstü kurultayı toplayabileceğini belirtti. Genel merkez çağrıyı tanımazken, heyet de 15 Mayıs'ta toplanmak üzere delegelere davet yaptı. Bu arada Gemerek ve Tosya'da iki ayrı mahkeme, olağanüstü kurultay sürecini durduran kararlar verdi. Ankara Valiliği bu kararları gerekçe göstererek, 15 Mayıs'ta toplanmak üzere Ankara'ya gelen delegelerin kongrenin toplanacağı Büyük Anadolu Oteli'ne girişlerine izin vermeyince toplantı yapılamadı. Öte yandan genel merkez, MYK üyeleri ve muhaliflerle hareket etmeyen teşkilat yöneticileri üzerinden delegelere ulaşarak 19 Haziran değil, kendilerinin ilan ettikleri 10 Temmuz’da kurultaya katılmaları yönünde telkinlerde bulundu.

 

ÇANKAYA İLÇE SEÇİM KURULU

Ardından bugün gerçekleşecek olan olağanüstü kurultay için çağrı heyeti Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kayıtlarına göre delege gözüken 1186 partiliye davet gönderdi. Kurultaya katılacağını beyan eden delegelerden 800’den fazlası olağanüstü kurultay için hazır bulunacak. Olağanüstü kurultay otelin 2 bin 500 kişilik kongre salonunda yapılacak. Kurultayın toplanması ve divanın oluşturulmasının ardından Çağrı Heyeti’nin görevi sona erecek. Olağanüstü kurultayda parti tüzüğünün 63. Maddesi değiştirilerek olağanüstü kongrelerde de seçim yapılabilmesinin önü açılacak. Divan, seçimli kurultayın ne zaman yapılacağına ilişkin önergeleri delegelerin oylarına sunacak. Partide olağanüstü kurultay sürecinde son sözü ise Çankaya İlçe Seçim Kurulu söyleyecek. MHP’de genel başkanlık için Devlet Bahçeli, Merak Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Süleyman Servet Sazak aday gösterilmek üzere en az 40 delegeden imza toplayacağı düşünülüyor.

 

İLİMİZDEN 8 KİŞİ GİDİYOR

Öte yandan ilimizde MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ve Milletvekili Saffet Sancaklı kurultayı tanımadıklarını açıklarken, eski milletvekilleri Lütfü Türkkan ve Cumali Durmuş gibi isimler kurultaya gidiyor. MHP’de üst kurul delegesi olarak ilimizden 24 isim bulunuyor. Bu isimlerden 11 tanesinin değişim için imza vermesine karşın kararsız oldukları görülüyor. 8 ismin olağanüstü kurultaya gitmesine ise kesin gözle bakılıyor. Bu isimlerin arasında eski ilçe başkanlarının ağırlıkta olması ise dikkat çekiyor. İzmit İlçe Başkanlığı’ndan istifa eden Kaan Dilmen’in ise kurultaya katılacak olanların başını çektiği biliniyor. Delegelerden İskender Turan’ın ise henüz karar vermediği söyleniyor.

 

KURULTAYA KATILMAYACAK DELEGELER

İl Başkanı Aydın Ünlü, İzmit İlçe Başkanı Ahmet Yalçınöz, Ahmet Ferit Taşdemir, Ercan Bayrak, Erhan Öztaş, Erkan Azeri, Hüseyin Çıldır, Hüseyin Avni Aslan, Ülkü Ocakları İl Başkanı İbrahim Özcan, İzzet Erdem, Kemal Köse, Murat Kalender, Zeki Gürsu, Milletvekili Saffet Sancaklı, Muzaffer Sayıcı.

 

KURULTAYA KATILACAK DELEGELER

Fatih Kartal, Fatih Kürşat Demir, Kaan Dilmen, Mehmet Emin Şimşek, Murat Öge, Muzaffer Yılmaz, Orhan Kılınçsoy, Türkan Özcan. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız