FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

MEYVELİ SODAYA DİKKAT !

Meyveli sodalar son yılların en popüler içeceği oldu.Artık her soda markası, meyve aromalı içecekler üretiyor.Çilekli, elmalı, kirazlı, muzlu ve karpuzlu sodalar sıcak yaz günlerinde içimizin harareti

24 Temmuz 2013 Saat: 13:38
MEYVELİ SODAYA DİKKAT !
MEYVELİ SODAYA DİKKAT !

Meyveli sodalar son yılların en popüler içeceği oldu.Artık her soda markası, meyve aromalı içecekler üretiyor.Çilekli, elmalı, kirazlı, muzlu ve karpuzlu sodalar sıcak yaz günlerinde içimizin hararetini alıyor.Meyveli sodalar, özellikle gençler ve kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Cola, gazoz ve meyve suyuna alternatif olarak içiliyor.Soda markaları, müşteri çekmek için şeker hastalarına özel içecekler bile üretiyor.Vitamin katkılı olanlar da raflardaki yerini aldı.Meyveli sodanın tüketicileri arasında kadınların ağırlık kazanması, firmaların pazarlama tekniklerini de değiştirmiş.Reklamlar, 'Meyveli soda cildinize de faydalı' sloganı üzerinden yürütülüyor.

Meyveli soda bir yandan geleneksel soda tüketicileri arasında yaygınlaşırken, diğer yandan da meşrubat pazarı içinden müşteri kazanıyor.Bazı tüketiciler kendini 'meyveli soda hastası' olarak tanımlıyor.Günde 4-5 şişe içiyor.Çünkü sade sodalara göre çok daha kolay bir içime sahip.Sade sodaları genelde orta yaş üzerindekiler tercih ediyor. Sindirim sorunu çekenler ve yemeğin lezzetine kendini kaptırıp biraz fazla kaçıranlar gibi.Yaklaşık on yıl önce Giresun'daki bir fabrikada üretilmeye başlanan meyveli sodalar, bugün dış ülkelere bile ihraç ediliyor.Yapılan araştırmalara göre gençlerin büyük bir kısmı, meyveli sodayı eğlenceli olduğu için tüketiyor. Ferahlatıcı özelliği ve lezzeti, ikinci sebep.Meyveli sodalar, yüzde yüz doğal ve sağlıklı olarak biliniyor.Peki bu doğru mu? Gerçekten faydalı mı, içinde katkı maddesi var mı? Sade ya da meyveli soda mı yoksa doğal maden suyu mu içilmeli?

Meyveli sodaların içerisinde katkı maddeleri var.Bu maddeler, uzun bir süre vücuttan atılamıyor.Gıda mühendisi İdris Eminsu,"Meyve aromalı sodalar tercih edilirken içindekiler kısmına dikkat edin.Birçok marka tatlandırıcı ve koruyucu olarak kimyasal madde kullanıyor. En faydalısı doğal ve katkısız maden suyu tüketmek." diyor.Ürünlerin etiketlerinde de yanıltıcı bilgiler bulunabiliyor.Maden suyu ile soda hep birbirine karıştırılıyor.Maden suyu, içerisinde bol miktarda mineral olan tamamen doğal bir içecek.Soda ise içilebilir özellikteki suya, yapay mineraller ve karbondioksit gazı eklenerek elde edilen yapay bir içecek.Eminsu, 'Yapay soda, doğal değil, teknolojik bir üründür.' uyarısında bulunuyor.

İçerdiği zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller nedeniyle özellikle çocuklar, bayanlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu içmeleri öneriliyor. Meyveli sodalar şeker içeriyor.Bu yüzdendiyetyapanlar uzak durmalı.Yapay soda yerine doğal mineralli veya doğal kaynak suyu tüketilmeli.Su niyetine de içilebilir.Meyveli sodaların içerisinde vücuttan atılamayan bazı katkı maddeleri bulunuyor.Özellikle hamileler dikkatli olmalı, doğal maden suyu içmeli. Sodalı içecekler sodyum içerdiği için kalp, tansiyon ve böbrek hastaları içmemeli.

Maden suyu ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz çünkü içerisinde çok sayıda farklı mineral bulunuyor.Cildinize iyi gelir. Mevsimine göre kiraz, çilek, limon, elma, karpuz, kavun ve diğer meyvelerin suyunu sıkarak meyveli içecek hazırlayabilirsiniz.Şerbet hazırlıyor gibi suyunu sıkın, maden suyuna ekleyin o şekilde için.Bizden söylemesi…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız