FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.6° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Metin Feyzioğlu Kocaeli'de

Dünya İnsan Haklar günü sebebiyle ilimize gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Kocaeli Barosu'nda basın açıklama yaptı.

10 Aralık 2014 Saat: 17:59
Metin Feyzioğlu Kocaeli'de
Metin Feyzioğlu Kocaeli'de

Dünya İnsan Haklar günü sebebiyle ilimize gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Kocaeli Barosu'nda basın açıklama yaptı. Osmanlıca derslerinin zorunlu olarak okutulmasını eleştiren Feyzioğlu, "Cumhuriyetin sağladığı bütün imkanlar ile okuma yazmayı öğrenenler şimdi Cumhuriyet ile hesaplaşmaya kalkıyor" dedi.


Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İnsan Hakları Günü sebebiyle Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe'yi ziyaret etti. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Feyzioğlu, 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nın alınan kararlar ile 'Ümmi Eğitim Şurası'na döndüğünü ifade etti. Son dönemde en çok tartışılan konulardan biri olan Osmanlıca'nın ders olarak okutulmasını da değerlendiren Feyzioğlu, "Cumhuriyetin sağladığı bütün imkanlar ile okuma yazmayı öğrenenler şimdi Cumhuriyet ile hesaplaşmaya kalkıyor. Sanki her gün dedelerinin mezarlarında geziyorlar. Türkçe mezar taşlarını ziyaret ediyorlar mı?" diye konuştu.

'İNSAN HAKLARINDA GERİDE KALDIK'
Feyzioğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bugün bizim için keyifli ve önemli bir gün. Mücadele arkadaşımız Sertif Gökçe'nin hayırlamasına geldik. Yakında baromuza TBB tarafından yakışan bir hizmet ve sosyal tesis alınarak tahsis edilecektir. Bunları da kendisiyle konuşacağız. Bugün Türkiye'nin gündeminde, hep olacağı gibi insan hakları var. Maalesef, insan haklarının evrensel kısmında neresindeyiz diye sorarsanız, dünyanın gerisindeyiz. Bundan 7-8 yıl önce Almanya ve Fransa ile kıyaslanmaktayken, Türkiye Avrupa'nın parlayan yıldızıyken, bugün Avrupa ile kıyaslayan kalmadı"

ÜMMİ EĞİTİM ŞURASI'NA DÖNDÜ
"İşi eğitimden alarak düzelmemiz gerekiyor. Antalya'daki milli eğitim şurası ümmi eğitim şurasına döndü. Matematikte, fende ve pozitif bilimlerde tel tel dökülürken bizim konuştuğumuz 'dedelerimizin mezar taşını okuyamıyoruz' oldu. Ben buradan çok açıkça söylüyorum, sadece ben değil, bu millet geri kalmışlığı istemiyor. Bunu ne kadar çabuk anlarlarsa menfaatlerine olur. Bizler çağdaşlaşmak istiyoruz. Biz kuyruklu yıldıza uzay aracı indirmek istiyoruz. Biz hızlı trenin her parçasını bu ülkede imal etmek istiyoruz. Bunun için eğitim istiyoruz. Çocuklarımızın beyinlerini, kendi beyinleri gibi yıkanmasına karşıyız. Elbette milli manevi değerlere, bu toprakların öz değerlerine bizler de sahibiz. Hem de bunları sömürenler on kat daha sahibiz"

'CUMHURİYET İLE HESAPLAŞIYORLAR'
Osmanlıca'nın zorunlu ders olarak okutulmasını da eleştiren Feyzioğlu, "Cumhuriyetin sağladığı bütün imkanlar ile okuma yazmayı öğrenenler şimdi Cumhuriyet ile hesaplaşmaya kalkıyor. Osmanlıca okuyabilseler okuyacaklarmış gibi boş söylem içindeler. Arzu edeni kütüphaneye götürebilirim. Bin odalı saray yaptırdık proteinsiz bir bahaneye benziyor. Bunlar arz içinde çırpınmalardır. Bunları savunmak için ekip çalışması lazımdır. Sanki her gün dedelerinin mezarlarında geziyorlar. Türkçe mezar taşlarını ziyaret ediyorlar mı?" dedi.

'MUHALEFET AYNI NOKTADA'
2015 seçimlerinde, baro ve sivil toplum kuruluşlarının orta saha oyuncusu konumunda oldğunu söyleyen Feyzioğlu, "Temsil ettiğimiz değerler ihlal edilirse direniriz. İktidarın değişme ihtimali, kamu görevlileri tarafından görülmezse, hukukun üstünlüğünü sindirememiş devletler de bu kamu görevlileri iktidara meyil ederler. Bu noktada hukuk devletinin korunması noktasında muhalefetin iktidara alternatif olmalı. 'İktidarın frenlerinin boşalmasının nedeni etkin olamayan muhalefettir' demiştim, halen de aynı noktadayız" şeklinde konuştu.


'DİNLEMEYE TAHAMMÜLLERİ KALMADI'
Adli yıl başlangıcının iptal edilmesi sorusuna cevap veren Feyzioğlu, "Adli yıl başlangıcı töreninin iptal edilmesi, iptal edenlerin sorunudur. Onbinlerce avukat ve yurttaşımız töreni Anıtkabir'de yaparız. Konuşmamızı da gazetelerden okurlar. Barolar birliği başkanı avukatlar adına yılda iki kez konuşur, uzun yıllardır alkışlanan bu yöneticilerin ise öneri dinlemeye tahammülü kalmamıştır. Bu ülkenin gidişatı açısından sıkıntıdır. Millet demokratik kurallar çerçevesinde gereğini mutlaka yapacaktır" dedi.

'PARALEL YAPININ SORUMLUSU...'
Toplantıda son olarak, 17 ve 25 Aralık operasyonlarının birinci yıl dönümünün yaklaşmasına ilişkin sorulan soruya cevap veren Feyzioğlu, "Yargı bağımsızlığı, adil yargılama yapan sistem lazımdır. Biz ilk günden beri bunun kurulmasını istiyoruz. Bir tek siyasi parti bile, konuşmaya yanaşmadı. Yanlış soru ile başlıyorlar. 'Yargı bana nasıl bağlı olur' diye başlıyorlar. Eğer paralel bir yapı varsa bunun sorumlusu barolar, gazeteciler değil. Bunun sorumlusu 12 yıldır ülkeyi kim yönetiyorsa onlardır. Yargının ve emniyetin içinde bir cemaatin, tarikatın, düşünce sisteminin asla ayrı bir örgütlenme içine girmesini kabul edemeyiz. Böyle bir yapılanma varsa devletin görevidir" dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız