CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu19.82° C / 19.82° C

az bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

METEOR DÜNYA'YI ISKALAYACAK

Maya takvimine göre 21 aralık Dünyada kıyametin kopacağına düşünenler anlaşılan o ki Cuma günü dünyanın yanı başından saatte 28,000 mil hızla geçecek, meteordan habersizler. Ağırlığı 130,000 ton olara

14 Şubat 2013 Saat: 22:24
METEOR DÜNYA'YI ISKALAYACAK
METEOR DÜNYA'YI ISKALAYACAK

Maya takvimine göre 21 aralık Dünya'da kıyametin kopacağına düşünenler anlaşılan o ki Cuma günü dünyanın yanı başından saatte 28,000 mil hızla geçecek, meteordan habersizler.

Ağırlığı 130,000 ton olarak hesaplanan gök taşı dünyamıza korkutucu bir yakınlıktan geçecek. Konu hakkında konuşan, ESA'nın Uzay Hareketleri Takip ofisinin, dünyaya yakın objelerden sorumlu müdürü Detlef Koschny durumu şu şekilde özetledi:"Göktaşının geçeceği nokta, sabit şekilde duran birçok uyduya bir hayli yakın ki aralarında iletişimi sağlayan fazla sayıda uzay cihazı bulunuyor. Yine de hesaplamalarımıza göre korkulacak bir şey söz konusu değil zira gök taşı bu bölgenin hemen altından geçip gidecek."Göktaşı 22 Şubat 2012'de gerçekleştirilen "La Sagra Sky Survey" esnasında bulundu. Bu uzay cismi, ufak ebatları yüzünden ancak dünyamıza ayın bulunduğu mesafenin yedi katı kadar yaklaştığında fark edilebildi. Hertfordshire Üniversitesi'nden astronom Dr. Mark Gallaway ise durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi.Gallaway; "Her ne kadar bu küçük gök taşının dünyamıza çarpması gibi bir ihtimal olmasa bile, artık dünya yakınında bulunan objelerin ne kadar tehlikeli olabileceğini anlamamız ve konu hakkında çok daha dikkatli olmamız gerekli" şeklideki konuşmasında, bizden milyonlarca ışık yılı uzaktaki cisimleri bir kenara bırakıp, daha yakın bölgeleri incelememiz gerektiğinin altını çizdi.

Cuma günü dünyamızın yanından geçmesi beklenen gök taşı, pek tabi çıplak gözle görülemeyecek ama Greenwich saatine göre 20:00 sularında bir dürbün ile az da olsa gözlemlenebilecek. Yapılan hesaplara göreyse onu en rahat Avustralya'da bulunanlar görebilecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız