FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.45° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Meme Kanserinde Aile Çok Önemli

Kanserle Mücadele Derneği,1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ayı etkinlikleri çerçevesinde, KOÜ’de konferans düzenledi. Verilen eğitime üniversite öğrencileri ve kadınların ilgisi büyük oldu

28 Ekim 2015 Saat: 18:03
Meme Kanserinde Aile Çok Önemli
Meme Kanserinde Aile Çok Önemli

Kanserle Mücadele Derneği,1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ayı etkinlikleri çerçevesinde, KOÜ’de konferans düzenledi. Verilen eğitime üniversite öğrencileri ve kadınların ilgisi büyük oldu

Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği ilimizdeki etkinliklerine devam ediyor. Dernek yönetimi içinde bulunduğumuz ayın “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” olması nedeniyle önemli bir konferans verdi. KOÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Dernek başkanı Fethiye Oruç ve yönetimi, Onkoloji başta olmak üzere farklı bölüm hocaları, öğrenciler ve kadınlar katıldı. Prof. Dr. açılış konuşmasında meme kanseri konusuna değindi. Konuşmacı KOÜ Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümü Doç. Dr. Emel Ergül ise sinevizyon eşliğinde konuyu detayıyla anlattı.

 

GENETİK DEĞİŞİKLİKLER

Doç Dr. Emel Ergül şunları söyledi: “Meme kanseri oluşumunda genetik değişiklikler çok önemlidir. Genetik yapıda çeşitli faktörlerin ve normal yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan bozukluklar kansere neden olur. Ancak meme kanserlerinin sadece yüzde 10’luk bir kısmı ailesel geçişlidir. Özellikle anne tarafında genç yaşta meme kanseri ve erkek meme kanseri görülmesi ailesel bir geçişe işaret edebilir. Kanser genlerindeki mutasyonlar aynı zamanda kadınlarda görülen yumurtalık kanserlerinden de sorumludurlar. Genetik testlerle bu genlerdeki mutasyonlar tespit edilebiliyor.

 

AKRABALIK DERECELERİ

Birinci derece akrabalardan iki kişide meme kanseri saptanması; meme kanseri tanısı almış üç veya daha fazla 1. ya da 2. derece akraba; 1. veya 2. derece akrabada hem meme hem yumurtalık kanseri teşhisi; 1. derece akrabada iki taraflı (bilateral) meme kanseri saptanması; iki ya da daha fazla 1. veya 2. derece akrabada yumurtalık kanseri teşhisi; bir erkek akrabada meme kanseri saptanması gibi durumlarda genetik test yaptırılması önemli. Hasta bir hekim kontrolünde risk azaltıcı cerrahi yaptırabilir veya önleyici ilaç tedavisi alabilir.” Toplantı sonunda dernek başkanı Fethiye Oruç, Doç. Dr. Emel Ergül’e, yönetim kurulu üyesi Asiye Anar Arslan da Prof. Dr. Utkan’a teşekkür ederek çiçek sundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız