FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu21.93° C / 23° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

MECLİS'TE 'ŞEREFLİ ASKER' GERGİNLİĞİ

Milli Savunma Bakanlığının bütçesi için yapılan görüşmelerde partisi adına söz alan BDPli Hasip Kaplanın gündeminde Uludere; hedefinde TSK vardı.Kaplanın Şerefli bir asker arıyorum sözleri Genel Kurul

16 Aralık 2012 Saat: 12:43

Milli Savunma Bakanlığı'nın bütçesi için yapılan görüşmelerde partisi adına söz alan BDP'li Hasip Kaplan'ın gündeminde Uludere; hedefinde TSK vardı.Kaplan'ın "Şerefli bir asker arıyorum" sözleri Genel Kurul'da tepkilere neden oldu.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın Uludere olayıyla ilgili askere yönelik sözleri Meclis'te tansiyonu yükseltti.BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın Uludere olayıyla ilgili ''Yürekli, şerefli bir asker arıyorum orduda.Roboski katliamının emrini hangi siyasi verdi?'' sözleri, TBMM Genel Kurulu'nda tepkiye neden oldu.

BDP milletvekilleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı'nın bütçeleri üzerinde söz aldı.

Kaplan, ''Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yüzde 60'ının, Silivri'de terörist olarak yargılandığını'' ifade ederek, ''TSK, siz ne yaptınız; köy yakıyordunuz, faili meçhul cinayet işlediniz, darbe yapıyordunuz, parti kapatıyordunuz, darbeden sonra üniformalarınızla Meclis'te oturdunuz size bir şey diyen oldu? Başka işiniz mi yok Kara Kuvvetleri Komutanlığı 3 K; 5 K'ya karşı kasım kasım kasılan Kasımpaşa kabadayısı bir başkanın hükümetini devirmeye kalkıyor.Ne haddinize sizin?'' diye konuştu.

Kaplan, ''Bu ordu milletin mi NATO'nun mu; ABD'nin mi Türkiye'nin mi ordusu?'' diye sorarak, Fırat'ın doğusunda, AİHM'deki yargılamalar dışında ordu mensuplarının, tek bir suçtan yargılanmadığını, batısında ise Hükümet'e dokundukları için yandıklarını, yarısının içeride olduğunu savundu.Kaplan, ''Sayın Bakan'ın arkasında oturan rütbelilerin, üniformalıların yarın ne olacağı belli değil, hayatı garanti değil'' görüşünü savundu.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Kaplan'ın konuşmasının yüzde 95'ine katıldığını ancak ''Şerefli asker arıyorum'' sözünün maksadı aştığını söyledi.

Bu Meclisi, şerefli Türk askerlerinin kurduğunu kaydeden İnce, ''Ordu, 12 Mart, 12 Eylül'de bize işkence yaptı, tırnaklarımızı söktü, CHP'yi kapattı, mallarımıza el koydu ama bugün kin güdemeyiz.Devletlerin yaşamında kin olmaz 'Oh olsun Başbuğ'a demek' olmaz, intikamla devlet yönetilmez.Silivri'deydim, orada insanlığınızdan utanırsınız.Ordu bizim ordumuzdur.o orduda şerefli Türk askerleri, generalleri vardır.Anlamını aşan cümle oldu'' görüşünü dile getirdi.

MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak da ''Roboski''de hatalı bir operasyon, emir, yanlış uygulama olabileceğini ifade ederek, bunun bir ekip, belli sayıdaki mensubun operasyonu olduğunu kaydetti.

Uzunırmak, ''şerefli bir asker arıyorum'' diyerek orduyu, bütün kurumu töhmet altına almanın yakışmadığını belirterek, ''Sorumlu kimse onlar sorgulanabilir, itham edebilir ama oradan hareketle bütün kurumu itham etmek, töhmet altına bırakıp, 'şerefli subay arıyorum' demek, yakışmayan bir mülahazadır'' dedi.Yeniden söz alan Hasip Kaplan, kastını aşan bir konuşma yapmadığını ifade etti.Uludere olayıyla ilgili bir yıldır soruşturmanın engellendiğini öne süren Kaplan, ''Bu aydınlığa kavuşturulmamışsa, elbette ki orduda şerefli, bu olayı itiraf edecek bir insanı aramamdan daha normal ne olabilir? Bu ordudan çıkacak dedim.Ordudaki insanları onure etmektir.Türkiye halkı o kadar şerefli ki mecburi vatan görevine koşarak gider, paralı askerliğe itibar etmedi'' diye konuştu.

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu da Sayıştay'ın, ordunun tüm harcamalarını denetim altına alması, şeffaf ve halka hesap verebilmesi gerektiğini söyledi.Zenderlioğlu, ordunun, adeta kapalı kutu olduğunu, giderlerinin kimin cebinden çıktığının bilinmediğini ileri sürdü.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız