KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu13° C / 13° C

parçalı bulutlu

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

Meclis yine karıştı

HSYK görüşmelerinin devam ettiği TBMM adalet Komisyonu yine karıştı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin, Adalet Komisyonunda üçüncü gün görüşmel

12 Ocak 2014 Saat: 16:01
Meclis yine karıştı
Meclis yine karıştı

HSYK görüşmelerinin devam ettiği TBMM adalet Komisyonu yine karıştı.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin, Adalet Komisyonu'nda üçüncü gün görüşmeleri başladı.Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya yönetiminde bugün kanun teklifinin maddeleri üzerinde müzakereler başladı.Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da komisyonda hazır bulunuyor.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Sözden başka bizim bir gücümüz yoktur." ifadelerini kullandı.Tüm milletvekilerinin görüşlerinin ifade edeceği bir ortamın sağlanmasını talep etti.BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, komisyondan dışarıya yumruk ve tekme yansıdığını belirterek bunun adalet anlamında tek bir mesajının olmadığını vurguladı.İktidar ve anamuhalefeti bu konuda 'dur' demeye çağırdı.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da tümden bir kesimin peşinen mahkum edilmemesi gerektiğini söyledi.Yolsuzluk iddiası varsa sonuna kadar gidilmesi arzusunda olduklarını dile getiren Aydın, milli iradeyi temsil edenlerin uslubuna daha çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi.Anayasada bir değişiklik yapmadığını ifade eden Aydın, yine milletin verdiği yetkiyle bu değişikliği yaptıklarını ifade etti.

Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, söz istemesi üzerine ortam yine gerildi.Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, söz verilmedi deyince salonda kargaşa çıktı.Sözlü sataşmaların yaşandığı komisyonda, AK Parti'liler Eminağaoğlu'a "Çık dışarı" diye bağırdı.CHP 'liler buna karşı çıktı.Bir ara itişmeler yaşandı.Gerginlik devam ediyor.

CHP, dün Adalet Komisyonu'ndaki HSYK yasası görüşmelerinde yaşananlardan sonra, AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan'ın cezalandırılması için TBMM Başkanlığı'na dilekçeyle başvuruda bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay imzasıyla sunulan dilekçede, 'Aslan'ın Ömer Faruk Eminağaoğlu'na karşı gerçekleştirdiği saldırı, TBMM'nin itibarını zedeledi' denildi.

CHP tarafından Meclis Başkanlığı'na sunulan dilekçede şu ifadeler yer aldı; 'Adalet Komisyonunun 11.01.2014 tarihindeki toplantısında Tokat Milletvekili Zeyid Aslan'ın komisyon çalışmalarını izleyen Yargıçlar Sendikası Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'na karşı gerçekleştirdiği fiziki saldırı, TBMM'nin kamuoyundaki itibarını telafisi çok zor bir şekilde zedelemiştir.Ayrıca, zikredilen şahısla birlikte, iktidar partisi milletvekillerinin fiziki saldırıları TBMM Adalet Komisyonu çalışmalarını ve görevini yerine getirmesini de engellemiştir.Adı geçen milletvekili hakkında eylemine uyan TBMM İçtüzüğü 160.Maddesinin 4., 5.Fıkraları ile 161, Maddesinin 6.Fıkrasına göre işlem yapılmak üzere talebimizin Genel Kurul'un 14.01.2014 tarihli birleşiminde işleme alınmasını arz ve teklif ederiz."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız