FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.46° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Mavi Dil Hastalığı Kurban Satışlarını Olumsuz Etkiliyor

Kurban Bayramı öncesi Marmara bölgesinde görülen küçükbaş hayvanlardaki salgın hastalık, hayvan yetiştiricilerini olumsuz etkiliyor.

24 Eylül 2014 Saat: 14:02
Mavi Dil Hastalığı Kurban Satışlarını Olumsuz Etkiliyor
Mavi Dil Hastalığı Kurban Satışlarını Olumsuz Etkiliyor

Kurban Bayramı öncesi Marmara bölgesinde görülen küçükbaş hayvanlardaki salgın hastalık, hayvan yetiştiricilerini olumsuz etkiliyor. Uygulanan karantina nedeniyle hayvanlarını Kurban Bayramı öncesi pazara çıkaramayan vatandaşlar, büyük bir zarar yaşadıklarını ifade ettiler.
Kocaeli'nin 5 ilçesinde küçükbaş hayvanlarda tedavisi olmayan bir salgın hastalık baş göstermişti. ‘Mavi Dil Hastalığı' olarak belirtilen salgının sineklerden bulaşan bir salgın olduğu belirlenmişti. Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün belirlemelerine göre, hastalığın Gebze ilçesi Tepemanayır, Ahatlı, Yağcılar Mahalleleri, Kandıra İlçesi Pirceler, Kurtyeri mahalleleri, Derince İlçesi Karagöllü, Bıçakçılar, Çavuşlu, Çal Mahalleleri, Kartepe İlçesi Ketenciler Mahallesi, İzmit ilçesi Akmeşe, Sultaniye, Zeytinburnu mahalleleri olmak üzere 7 mihrak ve 10 mahallede tespit edilmiş, hayvanlarda görülen genel hastalık şüphesi üzerine İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün hayvanlardan aldıkları numunelerin Pendik Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’nde yapılan inceleme sonrasında 'Mavi Dil Hastalığı' teşhisinin kesin olarak belirlenmesiyle, hastalığın görüldüğü bölgelerde karantina kararı alınmıştı.
Hayvan giriş çıkışlarının yasaklanarak karantinaya alınan mahallelerde yaşayan hayvan yetiştiricileri çaresiz durumda olduklarını belirtti. Yaşanan salgın hastalık dolayısıyla bir çok hayvanı telef olan vatandaşlar, Kurban Bayramı öncesi satışlardan da olumsuz etkilendi. Karantina nedeniyle hayvanlarını pazara çıkaramayan vatandaşlar, büyük maddi zarar yaşadıklarını söyledi. İzmit Akmeşe'de yaşayan ve 36 hayvanı rahatsızlanan Kadir Kavaklı, "Mavi dil denilen bir hastalıkmış. Daha önce fark etmedik. Bizim de hayvanlarımız rahatsızlandı. Tarım İl Müdürlüğünden geleceklerini söylediler, gelmediler. Bir kaç hayvanımız telef oldu. Biz kendi çabalarımızla, kendi mücadelemizle bu hastalığı atlattık. 36 koyunumuz rahatsızlandı. Kendi çabamızla, veteriner arkadaşların yardımıyla bir takım ilaçlar aldık. Onları uyguladık. Şuanda çok şükür Allah'a atlattık. Bu hastalık hayvan satışlarımızı da çok etkiledi. Satmayı düşünüyorduk kurbanda ama rahatsızlık nedeniyle satışlar durduruldu. Zararımız çok" ifadelerini kullandı.
Hastalık görülen mahallere giriş çıkışlar yasaklanarak, 3 yıl boyunca karantina uygulanacağı bildirilen köylerde ayrıca, mavi dil hastalığına karşı aşılama ve hastalık hakkında bilgilendirme çalışmaları da sürüyor. Balkan ülkelerinden geldiği belirtilen salgın, Marmara bölgesinin genelinde etkili olurken, tüm ilaçları ve tüm yöntemleri denemelerine rağmen bazı vatandaşlar hayvanlarını kaybetmeye devam ediyor.
İzmit Kurban Pazarı'nda ise çoğu hayvan sahipleri satışlardan memnun. Büyükbaş hayvanların çoğu satılırken, özellikle doğu illerden gelen vatandaşlar, Kocaeli'de olan mavi dil hastalığından, satışlarının etkilenmediği söyledi. Kurban Bayramı'na kadar pazarda bulunan hayvanların yetmeyeceğini söyleyen hayvan satıcıları, şu ana kadar olan satışlardan da oldukça memnun görülüyor. Küçükbaş hayvanlara insanların hastalık dolayısıyla bir ön yargısının olmadığını belirten satıcılar, "Geçen sene etin kilosunu 18-19'a verirken, bu yıl 22-23, 25'e kadar çıkartıyoruz. Vatandaşın şikayetleri oluyor ancak yem fiyatları yüksek. Kurban sonuna kadar hayvanlar yetmeyecek. Biz buradaki hayvanların her türlü tedbirini aldık. Aşılarını, iğnelerini yaptırdık. Kocaeli'de olan bu hastalık yüzünden buralara hayvanları salmıyoruz" dediler. 500 ile 14 bin TL fiyata kadar kurban bulunan pazarda, bayram yaklaştıkça hareketlilik artıyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız