CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.4° C / 22° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

MAŞUKİYE İÇİN SEVİNDİRİCİ HABER !

İnşaatı devam eden ve bu yıl 29 Ekimde ilk deneme seferini yapması hedeflenen İstanbul- Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesinin altyapısında kullanılacak malzemenin çıkarılması için Kocaelinin Maşukiye il

9 Mart 2013 Saat: 14:57
MAŞUKİYE İÇİN SEVİNDİRİCİ HABER !
MAŞUKİYE İÇİN SEVİNDİRİCİ HABER !

İnşaatı devam eden ve bu yıl 29 Ekim'de ilk deneme seferini yapması hedeflenen İstanbul- Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin altyapısında kullanılacak malzemenin çıkarılması için Kocaeli'nin Maşukiye ile Sakarya'nın Yanıkköy sınırları içinde açılması planlanan, ancak bölge sakinleri ile çevrecilerin büyük tepkisine yol açan taşocaklarının açılmasından şimdilik vazgeçildi.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca yaptığı açıklamada, Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Türkiye'nin milli bir projesi olduğunu hatırlatarak herkes gibi bunun bir önce yapılmasını, hizmete girmesini, vatandaşların da hızlı terenden biran önce yararlanılmasını istediğini belirtti. Vali Topaca son gelişmelerle ilgili şunları söyledi;

STADYUM ALANINDAN MALZEME GELECEK
Hızlı tren projesi kapsamında taş ocağına ihtiyaç duyulmuştu. Tabi bir çok alternatif üzerinde duruldu. Maşukiye ve Yanıkköy civarında taş ocağı açılması planlanmıştı. İşlemleri başlatıldı. Şu an hukuken ruhsatı Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü'ne verildi. Ancak bu süreç biraz uzun sürdü. Hızlı tren projesi çok beklemeye tahammülü olan bir proje değil. Daha önce ilan ettiğimiz gibi 30 Eylül 2013 tarihinde deneme seferlerine başlayacak şekilde bir planlama yapılıyor ve Bakanlık tarafından günlük takip ediliyor. Bu süreçte Hızlı Tren Projesi'nin aksamaması için başka alternatifler üzerinde de duruldu. Sakarya civarında çalışan bazı taş ocaklarından alınmak suretiyle ihtiyaç karşılanıyor. Son olarak da bizim Kocaeli ilimizde yapılması planlanan 33 bin kişilik stadyumla ilgili alandaki malzemenin de buraya yaradığını tespit ettik. Dolayısıyla orada bir kazı yapılacak, malzeme çıkacaktı. Bunu da değerlendirerek kullanılmak suretiyle, şu an itibariyle Maşukiye'deki ocağa ihtiyaç yok gibi gözüküyor. İnşallah oraya ihtiyaç olmaz.

BENDE MEMNUNUM
Vali Ercan Topaca, “Bu devletin projesidir. Kişisel bir şey yoktur. Ocak ta Devlet Demir Yolları adına açılacağı için biz de o ihtiyaca binaen ocağın açılmasına Valilik olarak izin vermiştik. Ama gelinen noktadan ben de memnunum” dedi.

UMARIM İHTİYAÇ OLMAZ
O bölgenin korunması gerektiğini herkesin bildiğini anlatan Vali Topaca, “Ancak böyle büyük projelerde zaman zaman çok az da olsa taş alınabilir. Ancak esas olan malzeme aldığınız yeri uygun bir zaman dilimi içerisinde eski haline getirme imkanınız varsa ki biz bunu da planlamıştık. Ola ki çok ihtiyaç olup alındığı taktirde en kısa sürede eski, haline getirecek şeklinde de rehabilitasyonuna ilişkin projeyi de hazırlamıştık. Umarım ihtiyaç olmayacak, öyle gözüküyor diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız