FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

hafif yağmur14.54° C / 14.54° C

hafif yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

MANNESMAN’DA UZLAŞMA SAĞLANDI

İzmitte kurulu Borusan Mannesmann Boru Fabrikasında çalışan Türk Metal Sendikası üyesi 145 işçi ücretli izine çıkartılınca işçiler kendilerini fabrikaya kapattı. Sendika yönetimi ve işverenin uzun sür

17 Ocak 2013 Saat: 11:54
MANNESMAN’DA UZLAŞMA SAĞLANDI
MANNESMAN’DA UZLAŞMA SAĞLANDI

İzmit'te kurulu Borusan Mannesmann Boru Fabrikası'nda çalışan Türk Metal Sendikası üyesi 145 işçi ücretli izine çıkartılınca işçiler kendilerini fabrikaya kapattı. Sendika yönetimi ve işverenin uzun süren görüşmeleri sonucunda işçilere kıdem ve ihbar tazminatları ile artı iki maaş ve her işçinin 18 bin 500 lira teşvik pirimi hesaplarına yatırılacağı konusunda anlaşmaya varıldı.

Mannesmann Boru Fabrikası yöneticileri bu ayın sonunda fabrikanın kapanacağını duyurmuş ve Türk Metal Sendikası üyesi 145 işçiyi ücretli izine çıkartmıştı.

Üretimi durdurarak işletmeyi kapatma kararı alan Borusan Mannesmann Boru Fabrikası Genel Müdürü Erol Akgüllü'nün verdiği sözleri tutmasını isteyen 145 işçi kendisini fabrikaya kapattı.

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız ve sendika yöneticileri fabrika yönetimi ile uzun süren görüşmeler sonrasında anlaşmaya vardı.

Çalışanların mağduriyetini giderme açısından işverenle uzlaşmaya vardıklarını söyleyen Yakup Yıldız, “İzmit fabrikasında çalışan 145 arkadaşımızın işlerinden olması bizleri üzmüştür. Şuan itibariyle 10 fabrika çalışanı Gemlik'teki fabrikada işlerine devam edecekler. İşçi alımı olduğu taktirde buradaki arkadaşlardan temin edilecek. İşçilerin kıdem ve ihbar tazminatları ayın 5 itibariyle çalışanların hesabında olacak.” Şeklinde konuştu.

Yapılan anlaşmayı olumlu bulmadığını söyleyen fabrika çalışanlarından Hüseyin Sert, "Bu uzlaşma işe yeni giren ve emeklisine 2-3 sene olan arkadaşlarımız için iyi bir uzlaşma. Fakat bizim gibi emeklisine 10 yıl ve daha fazla kalan arkadaşlar için iyi bir anlaşma değil. " diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız