CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur14° C / 14° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

MANİFESTO'YA SORUŞTURMA İDDİASI

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Hukuk Fakültesi, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seydi Çelike Komünist Manifesto isimli kitabı okuttuğu gerekçesiyle soruşturma açıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bild

28 Şubat 2013 Saat: 22:10
MANİFESTO'YA SORUŞTURMA İDDİASI
MANİFESTO'YA SORUŞTURMA İDDİASI

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Hukuk Fakültesi, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seydi Çelik'e "Komünist Manifesto" isimli kitabı okuttuğu gerekçesiyle soruşturma açıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
KOÜ Hukuk Fakültesi'nden yapılan açıklamada, Öğretim Üyesi Çelik hakkında "Komünist Manifesto" isimli kitabı okuttuğu gerekçesiyle YÖK tarafından soruşturma başlatıldığı yönünde ulusal ve yerel basında çeşitli haberlerin yer aldığı hatırlatıldı.


Habere konu edilen sürecin, Çelik'in İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde verdiği "Anayasa Hukukuna Giriş" dersinde, hocanın "ders işlemediği, yarım saat durup dersten çıktığı, ders müfredatı ve kapsamı dışında öğrencileri bahse konu kitabı okumaya zorladığı, not baskısı kullanarak tek yönlü bir yönlendirme ve propaganda yapıldığı" yönünde Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) öğrenciler tarafından yapılan şikayetler üzerine başladığı ifade edilen açıklamada, konunun önce YÖK Başkanlığı'na oradan da Kocaeli Üniversitesi'ne iletildiği belirtildi.
Açıklamada, Hukuk Fakültesi Dekanlığı olarak, konunun ayrıntısının ortaya konulabilmesi için tahkikat başlatıldığına yer verilerek, söz konusu incelemenin BİMER'in konunun incelenmesi ve sonucuna ilişkin bilgi verilmesi yönündeki yazısı gereği olduğu kaydedildi. BİMER'e yapılan başvurunun incelenmesi ve gerekli araştırmanın yapılmasının,


"Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun" hükümlerinin gereği olduğu vurgulanan açıklamada, durumun açıklığa kavuşturulmasını sağlayacak bu tahkikatın, öğretim üyesinin haklarının korunmasına da hizmet edeceği bildirildi.
Açıklamada, "Yrd. Doç. Dr. Seydi Çelik'e 'Komünist Manifesto' isimli kitabı okuttuğu gerekçesiyle soruşturma açıldığı ve üniversitenin bilimsel özerkliğinin zedelendiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız