FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu22° C / 22° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Maliki ABD'yi suçladı

Maliki, adaylığının geçerli olduğunu, yaşanan aksilikleri düzelteceğini söyledi.

12 Ağustos 2014 Saat: 10:09
Maliki ABD'yi suçladı
Maliki ABD'yi suçladı

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, televizyon konuşmasında ABD'yi, "Cumhurbaşkanını anayasayı ihlal konusunda desteklemekle'' suçlayarak, "Adaylığım hala geçerli.

Ordu ve polis teşkilatına yerlerinde sabit kalmalarını söylüyorum. Yaşananlar aksaklıktır, düzelteceğiz. Dışarıda ve içeride Kanun Devleti kualisyonunun başbakanlık hakkının engellenmesi için çalışılmaktadır" dedi.

Hükumeti kurmakla görevli tek meşru adayın kendisi olduğunu savunan Maliki, "Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un, Abadi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmesi, anayasal bağlamın dışına çıktığı için hiçbir anlam ifade etmiyor" ifadesini kullandı.

Irak'ta Nuri el-Maliki'nin liderliğini yaptığı Davet Partisi başbakan adaylarının hala Maliki olduğunu ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Abadi'nin, kendisinden başka kimseyi temsil etmediğini savunmuştu.

Şii Ulusal İttifakı'nın, Parlamento Başkan Yardımcısı Abadi'yi başbakan adayı olarak ilan etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Abadi'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

BM GENEL SEKRETERİ BAN Kİ-MUN

Öte yandan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Irak'taki siyasi durumla ilgili son gelişmelerden ''memnuniyet'' duyduğu ve Haydar el-Abadi'nin, Cumhurbaşkanı Fuat Masum tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmesini takdirle karşıladığı belirtildi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Ban'ın Irak'ta hükümetin kurulması yönündeki gelişmeyi memnuniyetle karşıladığı ve Cumhurbaşkanı Fuat Masum'un, Haydar el-Abadi'yi anayasaya uygun olarak hükümeti kurmakla görevlendirme kararını takdir ettiği aktarıldı.

Açıklamada, Ban'ın şu ifadesine yer verildi:

''Genel Sekreter, anayasadaki zaman çerçevesinde, Irak toplumunun tüm bileşenlerinden kabul görmüş geniş tabanlı bir hükümet kurmak için Dr. el-Abadi'nin başbakan adaylığını teşvik eder.''

Genel Sekreter'in, ''İslam devleti'' tehdidinin ülkeyi derin bir krizin içine sokabileceğini belirttiği ifade edilen açıklamada, Ban'ın, tüm siyasi partileri ve destekçilerini sükuneti korumaya ve anayasa çerçevesindeki siyasi sürece saygılı olmaya çağırdığı bildirildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız