FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

yer yer hafif yoğunluklu yağış19.06° C / 20° C

yer yer hafif yoğunluklu yağış

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Mahmut Civelek için karar vakti

15 Eylül’de başlayacak olan Ak Parti kongrelerinde aday olup il ya da ilçe başkanı seçilen isimler 2015 genel seçimlerinde milletvekili adayı olamayacak. Bu nedenle Civelek’in şapkasını önüne alıp biran önce karar vermesi gerekiyor.

5 Eylül 2014 Saat: 15:07
Mahmut Civelek için karar vakti
Mahmut Civelek için karar vakti

Türkiye’de iki seçimin ardından 2015 yılının haziran ayında genel seçim heyecanı yaşanacak. Seçimlere 1 yıldan az bir süre kaldı. Bu nedenle iktidar partisi AKP, seçimlere daha hazırlıklı girmek için kongrelerini bir an önce yapmak istiyor. AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, kongrelerini 2015 yılının ilk aylarında tamamlayacaklarını belirtmiş ancak net bir tarih vermemişti. AK Parti Genel Merkezi, il, ilçe, delege, kadın kolları ve gençlik kolları kongrelerinin startının verileceği tarihi açıkladı. Buna göre ilimiz de dahil tüm illerin kongrelerinin başlama tarihi 15 Eylül 2014 olarak belirlendi.


İŞTE DELEGE DAĞILIM LİSTELERİ
AKP; 81 il, 970 ilçe, 396 belde, 31 bin 734 mahalle, 18 bin 337 köyde delege seçimleri ve olağan kongrelerini yapacak. Seçim, 16 Eylül Salı günü delege dağılım listelerinin ilanıyla başlayacak. 20 Eylül Cumartesi günü delege seçmen listelerinin ilanı yapılacak ve ilk belde kongrelerine 1 Kasım'da başlanacak, kongreler 16 Kasım'da tamamlanacak. 11-30 Ekim tarihleri arasında delege seçimleri olacak. Delege seçimleri tamamlandıktan sonra 1-16 Kasım arasında belde kongreleri yapılacak. 1 Kasım-31 Aralık’ta beldesi olmayan ilçelerin kongreleri gerçekleştirilecek.

22 KASIM’DA BAŞLAYACAK
15 Kasım-31 Aralık’ta beldesi olan ilçe kongreleri yapılacak. 22 Kasım Cumartesi günü il kongrelerinin startı verilecek. 22 Şubat 2015 Pazar günü il kongreleri bitmiş olacak. 2015 yılının sonbaharında ise 5. Olağan Büyük Kongre’ye gidilecek. Olağanüstü kongreyle başa gelen Ahmet Davutoğlu, bu kongreyle güven tazeleyecek. Kongreler bir önceki seçimlerde olduğu gibi tek adaylı mı olacak yoksa çok adaylı bir kongre süreci mi yaşanacak merak konusu. Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olmadan önce çok adaylı bir kongre sistemini işaret etmişti, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ise kongrelerin tek adaylı olacağını söylemişti.


TEK ADAY MI, ÇOK ADAY MI?
Daha önceki kongre sürecinde seçimlerin tek adaylı olması, teşkilat içinde küslüklere, istifalara neden olmuştu. Önümüzdeki kongrelerin de bu şekilde gerçekleştirilmesi, partide sıkıntı yaratabilir, yeni istifalar yaşanabilir. Öte yandan genel seçimlere kısa bir süre kala kongrelerin gerçekleştirilmesi, milletvekili olmayı düşünen isimleri de zora sokuyor. Aday olması muhtemel olan Mahmut Civelek ve bazı ilçe başkanları ya görevlerinden vazgeçecek ya da milletvekilliği adaylığından. AKP Sözcüsü Beşir Atalay, yaptığı açıklamada bunu net bir şekilde dile getirdi, il ve ilçelerin başkanlığına seçilecek isimlerin milletvekili adayı olamayacağını belirtti.


YENİ BAŞBAKAN DA GELECEK
Atalay, “Getirdiğimiz bazı ilkeler var. Onları teşkilat başkanlığımız yazıyor. Bu seçimde teşkilat başkanlıklarımıza aday olacak kişiler ve seçilen kişiler ilk genel seçimde milletvekilliğine aday olmayacak şeklinde kısıtlarımız var. Türkiye genelinde çok disiplinli, çok büyük bir aileyiz, kongrelerimizle daha da büyümüş olacağız. O heyecanla da 2015 seçimine gireceğiz diye düşünüyoruz. MYK'nın en önemli konusu buydu. Nihai kararlar verildi. Özellikle il kongrelerinin büyük kısmına yeni genel başkanımız Davutoğlu’nun katılmasını arzu ediyoruz. O yönde planlamalar yapacağız” dedi.

BİR TERCİH YAPACAK
Hatırlanacağı üzere Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Civelek, umredeyken bir yerel televizyona konuk olmuş, Civelek’e milletvekili adayı olması noktasında tavsiyede bulunmuştu. Civelek de umreden döndükten sonra bu teklife sıcak bakmış, teşkilatımızla görüşür, bir karara varırız demişti. Bu güne kadar AKP’de il başkanları aday adayı olmamış, temayüle bile tabii tutulmadan seçilebileceği bir sıradan milletvekili adayı gösterilmişti. Bu kez Civelek, aday adayı olmak durumunda kalacak. Aday gösterilir mi gösterilmez mi bilinmiyor.


ADAY OLMAK İSTEYEN ÇOK
Civelek, milletvekilliğine aday adayı olduğunda, il başkanlığına aday olamayacak. AKP İl Kongresi’nde birçok adayın ortaya çıkması bekleniyor. Birincisi AKP İl Başkan Yardımcısı Av. Halit Çokan, ikincisi bir önceki genel seçimlerde temayül yoklamasında en çok oyu alan ikinci isi Şemsettin Ceyhan. Bunun dışında eski milletvekili Eyüp Ayar, il yönetim kurulu üyesi Şahin Talus, Eski merkez ilçe başkanı Hüseyin Yusuf. Teşkilat içerisinde Ceyhan’ın adı ön planda. Eğer çok adaylı kongre yapılırsa, teşkilatın Ceyhan’dan yana oy kullanması bekleniyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız