FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

yer yer hafif yoğunluklu yağış19.05° C / 20° C

yer yer hafif yoğunluklu yağış

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Mahkeme Kararına Rağmen Derince Limanını Dolduruyorlar!

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen limanda dolgu çalışmaların sürdüğünü ve bu durumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bildirdiklerini söyledi.

25 Ağustos 2016 Saat: 18:56
Mahkeme Kararına Rağmen Derince Limanını Dolduruyorlar!
Mahkeme Kararına Rağmen Derince Limanını Dolduruyorlar!

KocaeliDerince'de  bulunan Derince Limanı'nın işletmesini 543 milyon dolar bedelle 39 yıllığına kiralayan Safi Holding'in limana yapacağı 400 bin metrekare dolguyla ilgili açıklama yapan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen limanda dolgu çalışmaların sürdüğünü ve bu durumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bildirdiklerini söyledi.
Derince Limanı'nında Safi Holding'in limana yapacağı 400 bin metrekare dolgu, yeni otoyol bağlantısı ve dip taramasıyla ilgili CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan partisinin Derince İlçe Başkanlığı'nda açıklama yaptı.
Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen dolgu çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Kaplan, "En son mahkeme, Kocaeli Valiliği'nin 'ÇED gerekli değildir' kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen dolgu alanının devam etmesi, tırların çalışmaya devam etmesi üzerine biz de durumu hemen Çevre Bakanlığı'na bildirdik. Hem önergeyle hem de arayarak bildirdik. Vatandaşlarımızdan da dolgu çalışmalarının devam ettiği yönünde bir çok ihbar aldık. Çevre Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı Mustafa Satılmış isimli bir bakan yardımcısı beni aradı ve oraya bir hafta içerisinde Çevre Bakanlığı'ndan görevlendirme yapacağını ve mahkeme kararlarına uyulup uyulmadığına dair bir kontrol yaptıracağına söz vermişti. Ancak o gün bu gündür böyle bir görevlendirme yapıldığına ilişkin bir bilgi gelmedi." dedi.
Deprem bölgesinde böyle bir dolgu yapmanın büyük bir tehlike yaratacağını söyleyen Kaplan konuşmasını söyle sürdürdü:
"Bu proje gerçekleştiği taktirde Kocaeli biraz daha yaşanmaz hale gelecek ve Kocaeli'nin yaşam alanları çok ciddi derece daralacak. Hepimizi boğacak ve tehlikeye atacak bir proje. Deprem alanı burası. Körfez Fay Hattı'nın geçtiği bir alan. Böylesi bir alanda 400 bin küsurluk bir dolgu tehlike yaratacaktır. Ve daha sonrasında o dolgu alanını nasıl kullanılacağından, trafikten, ne depolayacaklarından ve üzerine neler konulacağını projede yeterli detaylandırılmamıştır."
Mavi bayraklı Körfezden bahsetmek isteyen belediye başkanlarının bu projeye dur demeleri gerektiğini söyleyen Kaplan, "Kenti yöneten belediye başkanları, eğer Mavi bayraklı Körfez'den bahsetmek istiyorlarsa bu projeye dur demek zorundalar. Aksi taktirde Derince'den Körfez'e, Körfez'den Derince'ye artık yürüyerek geçilecek. Denizin tamamen doldurulmasından, denizin kanal haline getirilmesinden bahsediyoruz. Şu haliyle bile Derince İlçemize en az 10 bin tır giriş çıkış yaparken bu projenin gerçekleşmesi halinde 300 bin den fazla tır geçişinden bahseder hale geleceğiz. Üstelik Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın üzerinde gerçekleştirilecek bir projeden bahsediyoruz." dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız