KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak04:18
Güneş05:56
Öğle13:05
İkindi16:52
Akşam20:01
Yatsı21:31
konak
ozturk group
KENT YAPI
Breau

KOCAELİ Hava Durumu

açık15.47° C / 18° C

açık

cagingoz
KIRALIK IS MERKEZI
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Türkiye

Madenlere üniversite eli değecek

Madenlerle yaşanan iş kazaları üniversiteleri de harekete geçirdi. Hacettepe Üniversitesi bünyesinde Uluslararası Madencilik Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

10 Kasım 2014 Saat: 13:46
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 760 kez okunmuştur

Madenlere üniversite eli değecek
Madenlere üniversite eli değecek

Madenlerle yaşanan iş kazaları üniversiteleri de harekete geçirdi. Hacettepe Üniversitesi, maden endüstrisine güvenli, kararlı, sürdürülebilir bir gelecek sağlama amacıyla Uluslararası Madencilik Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Madenlerdeki iş kazaları ve çalışma koşullarına yönelik arayışlar sürerken Hacettepe Üniversitesi de bu alanda somut adım attı.

Üniversite bünyesinde Uluslararası Madencilik Uygulama ve Araştırma Merkezi hayata geçirildi. Merkezin, Türkiye ve yakın çevresindeki maden endüstrisine güvenli, kararlı, sürdürülebilir bir gelecek sağlayarak üniversiteler, kamu ve endüstri arasındaki işbirliğini geliştirmesi amaçlanıyor. Bu bağlamda üniversitenin ilgili bölüm ve anabilim dallarının işbirliği çerçevesinde yurt içindeki ve yurt dışındaki madencilik ile ilgili her alanda bilimsel araştırma ve uygulamalar yapılacak ve eğitim faaliyetlerinde bulunulacak.

Merkez, üniversite içerisinde, madencilik ve jeoloji alanında temel ve uygulamalı araştırmalar düzenleyecek, bunları teşvik edecek, bu amaçla yurtiçi ve yurtdışı benzer kuruluşlarla işbirliği yapacak, sempozyum, kongre, konferans, seminer ve kurslar düzenleyecek, bilimsel yayınlar üretecek.

Madencilik alanlarındaki çağdaş bilimsel yöntem ve teknolojiler ışığında Türkiye ve dünyadaki madencilik ile ilgili sorunlara çok disiplinli ve çok yönlü yaklaşımlarla çözümler üretecek olan merkez, Türkiye’deki çeşitli uygulayıcı kuruluşlarda çalışanlara yönelik madencilik meslek içi eğitimleri düzenleyecek.

Merkez, madencilik alanında yetişmiş Türk bilim adamlarının ve uzmanların dış ülkelerdeki gelişmelerini sağlamak amacıyla çalışmalar yapacak.

Madencilik alanındaki bilimsel araştırmaların sonuçlarının ülke ve insanlık yararına kullanılmak üzere teknolojiye aktarılması için çalışmalar yapacak, bu amaçla ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğine gidecek merkez, ulusal ve uluslararası diğer araştırma merkezleri arasında da bilimsel ve teknik bilgi değişimine hizmet edecek.

Madencilikle alakalı sosyal sorumluluk projeleri geliştirilecek

Merkezin çalışma yapacağı diğer alanlar şöyle:

-Devlet, üniversiteler, araştırma kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının çalışanlarının niteliklerini yükseltmeye yönelik çalışmalar yapmak

- Endüstriyel ortaklar ve üniversite işbirliğinde maden sektöründeki güvenlik ve sağlık riskleri, bu risklerin yönetimi, alınacak önlemler, denetim mekanizmaları üzerine çalışmalarda bulunmak

- Dünyadaki etkin arama tekniklerini kullanarak sürdürülebilirlik ve jeometalurji araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürmek

- Jeoistatistik alanında çalışmalar yapmak ve maden dizaynında optimizasyon ve maden planlaması üzerinde faaliyetler yürütmek

- Maden işletme ve maden proseslerinde teknik gelişim sağlayacak şekilde çalışmalar yapmak

- Madenler ve diğer alternatif enerji kaynakları üzerinde çalışmalarda bulunmak

- Terk edilmiş maden alanlarının rehabilitasyonu ve yeniden doğaya kazandırılması üzerine çalışmalar yapmak

- Maden sektöründe su kaynakları yönetiminin sürdürülebilirliği üzerine çalışmalarda bulunmak

- Madencilik sektörü ile alakalı sosyal sorumluluk projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasını sağlamak

- Türkiye’de ve dünyada madencilik meslek etiği ilkelerinin oluşumuna bilimsel katkıda bulunmak

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız