FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Lastikte Anlaşma Tamam

Lastik-İş Sendikası ile lastik işvereni arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin 5’nci oturumda anlaşma sağlandı. İşçilerin ücretlerine 6 aylık gerçekleşen enflasyon oranında zam kabul edildi. Destek hizmetlerinde çalışa

8 Ocak 2016 Saat: 10:02
Lastikte Anlaşma Tamam
Lastikte Anlaşma Tamam

Lastik-İş Sendikası ile lastik işvereni arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin 5’nci oturumda anlaşma sağlandı. İşçilerin ücretlerine 6 aylık gerçekleşen enflasyon oranında zam kabul edildi. Destek hizmetlerinde çalışanlara ise yüzde 30 zam alındı

Lastik iş kolunda bin 400’ü destek hizmetli 5 bini kadrolu olmak üzere 6  bin 400 işçiyi ilgilendiren  toplu iş görüşmelerinin beşincisi Derbent Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi. İşçi tarafını Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, sendika yöneticileri ve iş yeri temsilcileri temsil ederken işvereni Goodyear Lastikleri T.A.Ş, Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş, Türk Pirelli Lastikleri A.Ş yetkilileri temsil etti. 5’nci görüşmede Lastik-İş geçen yıl kadroya geçen taşeron işçileri için de yüzde 30 zam ve altı yıllık enflasyonun 2 katını talep etti.


TAŞERON DAHİL EDİLDİ
Toplu sözleşmede işçilerin ücretlerine 6 aylık gerçekleşen enflasyon oranında zam kabul edildi. Destek hizmet birimindeki 1. gruptaki işçilerin ücretleri bin 640 liraya kadar çekilip üzerine 100 lira zam ve onunda üzerine enflasyon farkı eklendi.  2. gruptaki asgari düzeyde olan işçiler için bin 647 lira getirip artı 150 lira verildi. 3. grupta asgari ücret düzeyinde olan işçilere 250 TL artık enflasyon olarak anlaşmaya varıldı. Lastik iş kolunda yapılacak toplu iş sözleşmesinde bundan sonra destek hizmet birimindeki işçileri de kapsayacağı sözleşme altına alındı.


 İYİ GELİŞMELER
Toplu sözleşmenin imzalamasından sonra konuşan Genel Başkan Abdullah Karacan ise sözleşmeden dolayı mutlu olduklarını söyledi. Karacan anlaşmayla ilgili şunları söyledi: “Çok mutluyuz. İyi gelişmeler oldu. Söylediğimiz şekilde hazırladığımız taslağın tamamına yakını oldu. Tabi biraz farklı düzenlemeler ile oldu. Destek biriminde ki arkadaşlarımızın her birine altta kalanlara asgari ücrete çekip 1. gruba 100 Lira artı enflasyon 2. gruba 150 ve 250 lira ilave edilmesini sağladık. İşçi başına yılda 5 bin lira bir para verilecek. İşçiler bir kereliğine 5 bin lira alacak. Bütün işçi arkadaşlarımızın tamamı bu imkandan faydalanabilecek.


BÜYÜK İYİLEŞTİRME
Sosyal haklar için 1. yıl enflasyonun yarım puan üstü, 2. yıl enflasyonun tamamı olarak yansıyacak. Ücretlerin çıplak maliyeti 4 bin 800 lira civarında. Birleştirilmiş maliyeti 7 bin 500 lira civarında olacak. Bizim için önemli olan hem sosyal hakları hem de işçi haklarını korumaktı. Hem de işçi arkadaşlarımıza böyle bir dönemde 5 bin lira para aldık. Bitti hayırlısı ile. Artık 6 bin 400 kişi için masaya oturacağız. Aslında bu toplu sözleşmede taşeronlar, yani destek grubundaki arkadaşlarımız için çok büyük iyileştirme yaptık. 1. gruptaki arkadaşlarımızı bin 640 liraya kadar çektik. Onun üstüne 100 lira zam verdik. Onunda üzerine enflasyon farkını ekledik. 2. gruptaki asgari düzeyde olan arkadaşlarımız için bin 647 lira getirip artı 150 lira istedik. 3. grupta asgari ücret düzeyinde olan arkadaşlara 250 TL artı enflasyon istedik.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız