FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu17.47° C / 18° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Laikliğin Temeli Çukurbağ’da Atıldı

ÇEKÜL Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah düzenlediği basın açıklamasıyla İzmit tarihinden örnekler vererek, laikliğin temelinin Roma zamanında Çukurbağ’da ortaya çıktığını vurguladı

28 Nisan 2016 Saat: 19:48
Laikliğin Temeli Çukurbağ’da Atıldı
Laikliğin Temeli Çukurbağ’da Atıldı

ÇEKÜL Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah düzenlediği basın açıklamasıyla İzmit tarihinden örnekler vererek, laikliğin temelinin Roma zamanında Çukurbağ’da ortaya çıktığını vurguladı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yeni anayasa ve laiklik ile ilgili konuşmaları büyük tepki topladı. Kurumlar ardı ardına açıklamalar yaparken, ÇEKÜL Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah da Nicomedia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği basın açıklamasında tarihten örnekler vererek laiklik tartışmalarına katıldı. İzmit (Nicomedia) tarihine dikkat çeken Gülşah, 1703 yıl önce Romalıların laiklik anlayışının temelini Çukurbağ’da attığını vurguladı. Gülşah, “1703 yıl önce temeli atılan ve tüm inançlara özgürlük sağlayan bir anlayış hakkında günümüzde özellikle meclis başkanımızın böyle açıklamalar yapması hoş değil” dedi.

 

İZMİT’TE AÇIKLANDI

ÇEKÜL Vakfı İl Temsilci Numan Gülşah, “Roma İmparatorluğu’nun tek tanrı inancına ve farklı düşünce sistemlerine karşı insafsızca yaptığı uygulamalar, 30 Nisan 311 tarihinde Çukurbağ’da yer alan Roma Devlet Sitesi’nde açıklanan Gallerius Fermanı, Pagan inancının dışındaki tüm inançlara, devletin hoşgörü ve tölerans göstermesini sağlamıştır. 2. Hoşgörü Fermanı Milano’da hazırlanmış 13 Haziran 313’ de Nicomedia’da aynı yerde İmparator Licinius tarafından açıklanmıştır. Dünyanın en eski inanç ve düşünceye hoşgörü kararları, İzmit’te açıklanmıştır” şeklinde konuştu.


FARKLI İNANÇLAR
Sözlerinin devamında Gülşah şunları söyledi: “Her iki hoşgörü kararı incelendiğinde çok anlamlı bir sözcük ortaya çıkmıştır. 30 Nisan 311 Gallerius Fermanı’nda “Tüm farklı inançlara hoş görme merhametimizden yararlandıracağız” sözünün arkasından “Yeter ki onlar iyi düzene karşı çıkmasınlar” denilmiştir. 13 Haziran 313 tarihinde Nicomedia’da açıklanan Milano Sözleşmesi’nde “Barış adına ibadetlerin serbestçe ve açıkça yapılmasını öteki dinlere de bağışlıyoruz, herkes istediği gibi ibadet etmede serbesttir” denildikten sonra, “Bu düzeni öyle kuralım ki biz bir dinden ya da bir mezhepten yana görülmeyelim” denilmiştir. Bu söz Romalıların 1703 yıl önce laik anlayışı bu topraklarda yaşamaya başladıklarını göstermiştir” dedi.

 

ETKİNLİĞİ DUYURDU

Gülşah, 30 Nisan günü saat 13.00’te KYÖD Sosyal Tesisleri’nde düzenlenecek Gallerius Fermanının 1705’inci Yılı Özkan Mert 2. Şiir, Sanat, Bilim, Doğa Ödülleri Dağıtım Töreni ve Hoşgörü, Barış, Düşünce Özgürlüğü Paneli’ni duyurdu. Panelde Moderatör Prof. Dr. Medine Sivri olacak. Katılımcılar ise Yrd. Doç. Dr. Coşkun Kökel, Erol Büyükmeriç, F. Yavuz Ulugün, Metin Turan, Orhan Tuleylioğlu ve Yrd. Doç. Dr. Recai Çetres olacak. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız