FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.53° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KYÖD Deprem Şehitlerini Unutmadı

KYÖD Başkanı Turgay Yılmaz, 17 Ağustos depreminin 16. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, depremde ölen dernek üyeleri ve vatandaşları andı

13 Ağustos 2015 Saat: 15:55
KYÖD Deprem Şehitlerini Unutmadı
KYÖD Deprem Şehitlerini Unutmadı

KYÖD Başkanı Turgay Yılmaz, 17 Ağustos depreminin 16. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, depremde ölen dernek üyeleri ve vatandaşları andı

17 Ağustos depreminin 16. yıldönümü dolayısıyla Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) adına Başkan Turgay Yılmaz, bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 17 Ağustos’un en büyük afetlerden birisinin olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Resmi kayıtlara göre 17.480 kişi hayatını kaybetmiş, 23.781 kişi yaralanmış, 505 kişi sakat kalmış, 285.211 ev ve 42.902 işyeri hasar görmüştür. Matematiksel verilerin yanı sıra olaya psikolojik açıdan bakmak gerekirse sayılamayacak kadar çok kişi Marmara Bölgesi’ni terk etmiş, burada kalmaya devam edenler psikolojik destekler almaya başlamış, hayatını kaybeden insanların yakınları için yepyeni ve acı dolu bir yaşam başlamıştır. Bizler de depremin merkez üssü olan şehirde yaşayan insanlar olarak kendi yaşamlarımızda unutamayacağımız acı izleri taşımak zorunda kalmış bulunmaktayız.


BİLGİSİZLİK ÖLDÜRÜR 
Doğal afetin ne zaman geleceğini önceden kesin olarak tahmin edebilecek bir teknoloji henüz üretilmedi. Fakat depremin yıkıcı etkisini azaltacak önlemleri almamız gerektiği de defalarca vurgulandı. Rahmetli deprem uzmanı Ahmet Mete Işıkara’nın da hep dediği gibi ‘deprem öldürmez bilgisizlik öldürür’. O bakımdan artık ev alırken depreme dayanıklı olup olmadığını da sorgulamak zorundayız. Evlerimizin içine iç dekorasyon yaparken devrilebilecek nitelikte olan eşyalarımızı sabitler pozisyonda tutmalıyız. Çocuklarımıza depremin ne olduğunu anlatmalı, olay esnasında nelerin yapılıp nelerin yapılmayacağından bahsetmeliyiz. İşyerlerimiz için acil çıkışlar, acil durum programları biraz da iş güvenliği prosedürlerinin gerekliliğinden dolayı mevcuttur. Bu bilinci elbette resmi bir belge olarak değil ama fikren evlerimizde de uygulamalıyız. Yuvamız dediğimiz binaların bize mezar olmaması için adımlarımızı dikkatli atmalıyız.


CEZA ALMADILAR 
Geçen zamanın acıların, kederlerin üzerine bir sünger çektiği aşikardır. Ateşin düştüğü yer olan ailelerde dahi zaman geçtikçe acı bir nebze olsun azalır. Fakat geçen bu zamanın bizim bilincimizde de zaman aşımı uygulamaması kesin bir zorunluluktur. Ülkemizde ne yazık ki deprem ile ilgili açılmış olan davalar zaman aşımına uğrayıp düşmüş, hak edenler gerekli cezaları alamamışlardır. Bu sebeple dernek olarak bizim ricamız lütfen bilinciniz, tedbirli olma haliniz zaman aşımına uğramasın! Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği olarak 17 Ağustos 1999 depreminin 16. yıldönümünde hayatını kaybetmiş olan üyelerimiz Bülent Erdoğan, Altuğ Sönmez, Oya Şenel, Murat Aydın, M.Sabri Yalım, Ali Osman Akyüz, Halit Demirel, Merih Yılmaz ve tüm vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine bir kez daha sabır diliyoruz. Umarız böylesine büyük acıları ülkemizin hiçbir bölgesi bir daha yaşamaz. Yaşanılanlar ders olur ve gerekli tüm önlemler gerekli merciler tarafından alınır.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız