FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu23° C / 23° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Kuzu: Parlamenter sistem akıl ürünü değil

Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi konulu konferansta konuşan İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, “Biz İngiltere’nin parlamenter sistemini almışız. Bu model dünyada yaygındır ancak eskimiş bir modeldir. İngiltere’de uygulanan mo

16 Nisan 2016 Saat: 18:45
Kuzu: Parlamenter sistem akıl ürünü değil
Kuzu: Parlamenter sistem akıl ürünü değil

Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi konulu konferansta konuşan İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, “Biz İngiltere’nin parlamenter sistemini almışız. Bu model dünyada yaygındır ancak eskimiş bir modeldir. İngiltere’de uygulanan model aklın ürünü değildir” dedi

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve İzmit Belediyesi’nin düzenlediği programda, TBMM Anayasa Komisyonu eski Başkanı ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu “Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa” konulu konferans verdi. Konferans sırasında dışarıda eylem yapan Öğrenci Kolektifleri üyesi 17 genç gözaltına alındı. Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa AKP Milletvekili Zeki Aygün, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, TÜGVA İl Temsilcisi Yusuf Yazıcı ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Program öncesinde salon içinde ve salona girişlerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

 

BOYNUMUZUN BORCU

Program öncesi konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Ülkenin bugünü ve yarını için çok önemli bir konuyu dinleyeceğiz. TÜGVA’ya katkılarından dolayı teşekkür ederim. Burhan abimiz bizim parti büyüğümüz ve fikirleriyle anayasa komisyonunda yaptığı büyük katkılardan gurur duyduğumuz bir büyüğümüz. Ülkesini seven her kişi ülkenin ileri gitmesi için her türlü desteği göstermelidir. Her zaman atalarımızdan gördüğümüz gibi yönetilen değil yöneten bir millet olduk. Dileğimiz son 15 yıldır sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı çalışmalara yerel yöneticiler olarak katkı sağlamaktır. Onun için çalışıyoruz. Bu yolda geçmişten gelen bazı kalıntıları temizlemek boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.

 

KÜRESEL GÜÇLER

Doğan’ın ardından konuşan AKP Milletvekili Zeki Aygün, “Halkın yönetim tarzı demokrasidir. Halkın kendi kendini idare edebilmesi için bilgi olması gereklidir. Bilgiyi de doğru kaynaktan almak gereklidir. Dünyada kullanılan sistemleri bilmemiz gerekiyor. Tarihte gördüğümüz gibi tek partili dönemlerde bir gelişim olmamış çok partili dönemlerde daima gelişim sağlanmıştır. Bizde Burhan hocamızdan bu konularda bilgiler alacağız. Ülkemizi bölmek isteyen küresel güçler bizi Türk, Kürt olarak bölmek isterken bugünde Ortadoğu’yu da Şii, Sünni olarak bölmek istiyor. Bu oyunlara gelmemek için bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bugün Burhan abimizi iyi dinleyerek anlattıklarını doğru anlamamız önemli bir konudur” açıklamasında bulundu.

 

PROTESTO EDİLDİ

Kuzu’nun kürsüye çıktığı sırada Öğrenci Kolektifleri üyesi 17 kişi Sabancı Kültür Merkezi önünde toplandı. İçeri girmek isteyen gruba güvenlik görevlileri izin vermedi. Kapının önünde eylem yapan grup yapılmak istenen anayasanın halkın anayasası olmadığını bu yüzden karşı olduklarını belirtti. Halkın anayasası olsa içeri seçerek alınan bir konferans değil tüm halka açık bir konferans düzenleneceğini belirten Öğrenci Kolektifleri üyeleri, sarayın değil halkın iradesine sahip bir anayasa istediklerini dile getirdiler. Çevik kuvvet polisleri izinsiz bir gösteri olduğunu belirterek gruba müdahale etti ve 17 kişiyi apar topar gözaltına aldı.

 

 

 

 

AKIL ÜRÜNÜ DEĞİL

Konferansta konuşan İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu şunları söyledi: “Dünya’da üç model var. Bu üç model de demokratiktir. Birincisi İngiltere’de uygulanan parlamenter modeldir. Bu model Dünya’da yaygındır ancak eskimiş bir modeldir. İngiltere’nin kuruluşunda uygulanmaya başlamıştır. İngiltere’den Amerika’ya geçen insanlar bu modeli biliyor ancak düşünmüşler biz burayı en iyi nasıl yönetebiliriz. Başkanlık sisteminde karar kılmışlardır. İngiltere’de uygulanan model aklın ürünü değil ancak Amerika’da uygulanan başkanlık modeli aklın ürünüdür ve her yere uygulanabilir. Mesela İngiliz modelini alan Fransa perişan oldu. 154 hükümet kuruldu yıkıldı ve artık o sistemi terk ettiler. Daha sonra yarı başkanlık modeline geçtiler. Bu üç sistem Dünya’ya yayılmıştır.

 

İSTİKRAR KURULDU

Biz İngiltere’nin parlamenter modelini almışız. Peki, nedir sorun bu modelde? Koalisyon olmadığı sürece işler iyi gidiyor. Ancak koalisyon olduğunda bu modelde hiçbir gelişim sağlanamıyor. Bunu geçmişte tarihimizde gördük. Koalisyon dönemlerinde ki tüp kuyrukları, ekmek kuyruklarını hatırlayanlarınız vardır. Koalisyon dönemlerinde meclis içerisinde çok başlı bir yapı olduğu için bu her zaman böyle olacaktır. Mesela yakın zamanda bu anlattıklarımı ne zaman gördük? 7 Haziran’da. O dönemleri görenler hemen rehavete kapılarak acaba yine o dönemlere mi gidiyoruz diye düşündü. Ancak 1 Kasım seçimlerinde Ak Parti tekrar tek parti olarak geldiğinde herkes rahat bir nefes aldı ve istikrar kuruldu.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız