FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.47° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kuyumcular Altına Yatırımı Öneriyor

7 Haziran seçimlerinin ardından tırmanışa geçen altın fiyatları, Ramazan Bayramı öncesinde düşüşe geçti. Altının hızlı düşüş yaşaması, sarrafları “Şimdi altına yatırım zamanı” fikrinde birleştirdi.

12 Temmuz 2015 Saat: 16:28
Kuyumcular Altına Yatırımı Öneriyor
Kuyumcular Altına Yatırımı Öneriyor

7 Haziran seçimlerinin ardından tırmanışa geçen altın fiyatları, Ramazan Bayramı öncesinde düşüşe geçti. Altının hızlı düşüş yaşaması, sarrafları “Şimdi altına yatırım zamanı” fikrinde birleştirdi

Ramazan ayı itibari ile iyice düşüş yaşayan altının fiyatı alış üstünden 99,63 TL olurken, satışı ise 99,88 oldu. Bariz bir düşüş yaşayan altının fiyatı yatırımcılar tarafından tedirginlikle karşılanırken, bu tedirginlik kuyumcuları da sıkıntıya sokmuş durumda, ancak kuyumcuların ortak görüşü altında gerçekleşen bu iniş-çıkışın suni olduğu ve Ramazan sonrası artışa geçeceği yönünde.

TAM ZAMANI

Altının hızlı bir şekilde düşmesinin vatandaşı tedirgin ettiğini ifade eden Tayfun Gold’un sahiplerinden Engin Ersoylu, “Vatandaşlar düşme korkusu olduğu için beklemede. Ramazan ayı dolayısıyla da bekleyişlerini sürdürüyorlar. Altın son yılların en çok suni iniş ve çıkışını gösteriyor. Bu da yatırımcıları tedirgin ediyor. Ancak gelecekteki fiyatını üst seviyelerde görüyorum. Şu anki zamanlar yatırımcı için tam zamanı diyebiliriz” dedi.

 

HAREKET BAYRAMDAN SONRA

Seval Kuyumculuk’un sahibi Gökmen Ak, altında yaşanan inişli çıkışlı grafiğin bayramın ardından yerini tırmanışa bırakacağını ifade etti. Ak, “Altının düşmesi ile işlerimiz fazla etkilenmedi zaten iş yoktu. Hükümet önünü görmediği sürece altın yerini koruyamaz. Suni iniş ve çıkışlar yaşanır. Ancak önemli olan bu zamanı avantaja çevirmektir. Tabii ki de bu da tamamen yatırımcıların elinde olan bir şey, altın Ramazan Bayramı’ndan sonra hareket gösterir” dedi.

 

 

UZUN VADEDE İNİŞ YAŞAMADIK

İlimizin en eski sarraflarından Osmanoğluları Kuyumculuk’un sahiplerinden Hüseyin Karaosmanoğlu, “Şu andaki durgunluk sadece Ramazan’dan dolayıdır. Altına yatırım şimdiden yapılsa daha karlı olabilir. Ancak kısa vadeli yatırımlar fazla işe yaramaz. Uzun vadeli yatırımlar her zaman daha çok işe yarar. Altında zaten ilerleyen zamanlarda yükselir. Hiçbir zaman uzun vade de düşüş yaşamadı. Yine yaşamaz” şeklinde konuştu.

 

İLERİSİ İÇİN TAHMİNİM YOK

Arifoğluları Kuyumculuk’un sahibi Muhammet Mamik, “Altın’ın düşüşü tabii ki de işlerimizi olumsuz yönde etkiledi. İşlerdeki hareket kendini o düşüş ile belli etti. Çok düştü ama bizler yatırımcıların ilgisini görmek istiyoruz. İleride yükselebilir. Ancak ileride altının fiyat durumu nasıl olur dersen, kesinlikle tahmin yapamam. Ramazan Bayramı’nın ardından yaşanacak gelişmeler çok önemli. Ancak şunu söyleyebilirim. Altına yatırım için tam zamanıdır” dedi.

ARTIŞ OLACAĞINI SANMIYORUM

Caner Kuyumculuk’un sahibi Şenol Mandacı, kuyumcu esnafının çok durgun bir dönem geçirdiğini ifade etti. Mandacı, “Altın’ın düşmesi işleri etkiledi. İşlerde en ufak bir hareket bile yok. Çok artış olacağını da sanmıyorum. Bu seviyesini korur. Çünkü altın 3-4 yılda bir artış gösterir ancak bariz şekilde artış gösterir. Bu artışı da yakın zamanda yaptığı için önümüzde daha 1-2 yıl var. Sonrasında artış görebiliriz” ifadelerine yer verdi. 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız