FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu23° C / 23° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Sağlık

Kurban Bayramında Et Tüketimine Dikkat

Geniş sofraların kurulduğu bayram boyunca hem öğün sayısı, hem de et tüketimi artıyor

6 Eylül 2016 Saat: 11:38
Kurban Bayramında Et Tüketimine Dikkat
Kurban Bayramında Et Tüketimine Dikkat

Kırmızı et her ne kadar vücut tarafından yüksek oranda kullanılabilen iyi kaliteli bir protein kaynağı olsa da, yaklaşık %20’sini yağ içeriğinin oluşturduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi kan yağlarının yükselmesine neden olur ve kalp-damar hastalıklarının oluşma riski artar. Ayrıca fazla demir içerdiğinden dolayı böbrek taşlarının oluşma tehlikesi de artar. Tüm bunların yanı sıra sindirim güçlüğü, mide ağrıları ve krampları, mide yanması, bulantı, kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına da yol açabilmektedir.

Et tüketiminde dikkat edilmesi gereken 5 husus;

1- Kurbanlık alırken veteriner kontrolünün bulunup bulunmadığını kontrol edin. Veteriner kontrolü olmayan hayvanlardan insanlara tenya, salmonella, tüberküloz, şarbon gibi hastalıkların bulaşma riski yüksektir.

2- Geleneksel olarak Bayram Günü kesilen hayvan eti bekletilmeden tüketilir. Ancak yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki ‘rigor mortis’ denilen sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır, hazımsızlığa neden olur. Bu nedenle özellikle mide problemleri olan kişiler, eti en az 24 saat beklettikten sonra tüketmelidir.

3- Pişirme yöntemi olarak haşlama, fırında pişirme ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır. Et pişirirken tereyağı, kuyruk/iç yağı eklemden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır.

4- Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya sebzelerle birlikte tüketilmesi; sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini arttırması açısından önem taşımaktadır. Ayrıca aşırı et tüketimi kabızlığa yol açabileceğinden, etin yanında bol posa içeren sebzelerin tüketilmesi kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

5- Kronik hastalıklardan diyabet, yüksek tansiyon, gut hastalığı, mide hastalıkları ve kalp-damar hastalıkları olanlar daha dikkatli davranarak günde 1 öğün et tüketmeli, porsiyon kontrolünü sağlamalıdırlar.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız