FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19.46° C / 20° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

KSO, Kapasite Kullanım Oranlarını Açıkladı

Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli’deki sanayi kuruluşlarının mayıs ayı kapasite kullanım oranlarını açıkladı

27 Mayıs 2016 Saat: 14:09
KSO, Kapasite Kullanım Oranlarını Açıkladı
KSO, Kapasite Kullanım Oranlarını Açıkladı

Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli’deki sanayi kuruluşlarının mayıs ayı kapasite kullanım oranlarını açıkladı

Mayıs ayında Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1 puan gerileyerek yüzde 70,1 düzeyinde oldu. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı açıklamada, “Mayıs ayı kapasite kullanım oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 1,4 puan, bir önceki aya göre ise 1 puan azaldı. Bölgemizin ağırlıklı sektörü olan otomotiv sanayinin kapasitesi yüzde 77 olmasına rağmen diğer sektörlerdeki kapasitelerin düşük olması geneli etkilemiştir.


AZALMA GÖSTERİLDİ
Firmalarımızdan alınan geri bildirimlere göre kapasite kullanımlarındaki azalış nedenleri arasında iç ve dış piyasalardaki durgunluk ve ekonomik belirsizliklere bağlı siparişlerdeki azalma gösterilmiştir. Firmalarımızın önümüzdeki ay iç ve dış sipariş beklentilerine baktığımızda; önümüzdeki ayda da kapasitelerin değişmeyeceğini söyleyebiliriz” dedi.


ÜLKE GENELİNDE ARTIŞ
Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye genelinin kapasite kullanım oranını da değerlendiren KSO Başkanı, “İlimizdeki sonuçların aksine Türkiye genelinde kapasitelerdeki artıştan memnuniyet duyuyoruz. 2011 yılından bu yana paralel seyreden kapasitelerin bu yılın başından bu yana yaklaşık bir puan yukarıda seyrettiğini görüyoruz. Türkiye genelinde mayıs ayında gıda ürünlerinin imalatı, kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı, kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı ve elektrikli teçhizat imalatı sektörlerindeki kapasitelerde gerileme olmuştur. Bu sektörler otomotivden sonra İlimizin de öncü sektörlerdir. Nitekim bunun yansımasını Kocaeli verilerinde gördük” diye konuştu

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız