CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur14° C / 14° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KSO BAŞKANI'NDAN EKİM AYI DIŞ TİCARET AÇIKLAMASI

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ekim ayı dış ticaret rakamlarına ilişkin: “Dış ticaretteki bu olumlu performansın sürmesini bekliyoruz.” dedi.

1 Kasım 2018 Saat: 14:48
KSO BAŞKANINDAN EKİM AYI DIŞ TİCARET AÇIKLAMASI
KSO BAŞKANI'NDAN EKİM AYI DIŞ TİCARET AÇIKLAMASI

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan ekim ayı geçici dış ticaret verilerine göre; ihracatın yüzde 13.1 artarak 15.7 milyar dolar, ithalatın yüzde 23.5 azalarak 16.3 milyar dolar olarak gerçekleşmesine ilişkin değerlendirme yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,ihracat performansının çok olumlu olduğunu vurgulayarak, “Ekimde ihracatıntüm zamanların en yüksek düzeyine ulaşarak tarihi rekor kırdığını memnuniyetle görüyoruz. Döviz kurlarının etkisi hem ihracat hem ithalatta kendini gösteriyor. Kurun yükselmesi nedeniyle ihracatta çok olumlu bir ivmelenme var. İthalatın da bu kadar hızlı gerilemesinin kurlara bağlı olduğunu düşünüyoruz. Hammadde dışında ara mamül ürünleri pahalı olduğundan bu rakamlar bize üretimin iç piyasada yapıldığını ve oradan tedarik edildiğini gösteriyor.” dedi.

 

Zeytinoğlu ihracattaki artışlabirlikte ithalatın da yüzde 23.5 oranında gerilemesi sonucu dış ticaret açığındaki yüzde 93’lük iyileşmeye ilişkin değerlendirmesinde, “Ekim ayında dış ticaret açığı 529 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığındaki bu gerilemenin cari açığa da olumlu yansıyacağını göreceğiz.Önümüzdeki aylarda yıllık cari açıkta belirgin gerilemeler olacağını düşünüyoruz.” dedi.

                                                                                                        

Yıllık ihracat rakamının da zirveye ulaştığını vurgulayan Zeytinoğlu, “Yıllık ihracatımızın 166.8 milyar dolar ile bugüne kadar açıklanan en yüksek veri olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Bu rakam geçen yılın aynı döneminin yüzde 8 fazlası. Bunun yanında ekim ayında ihracatın ithalat karşılama oranının yüzde 96.7’ye yükseldiğini görüyoruz. Bu performansın devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız