FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.47° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

KSO Başkanı Zeytinoğlu Sanayi üretimindeki haziran ayı artışını açıkladı

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Haziran ayında sanayi üretimindeki yıllık yüzde 1,1 düzeyindeki artışı değerlendirerek “Sanayi üretiminde Haziran ayında beklentilerimizin altında küçük bir artış oldu.

8 Ağustos 2016 Saat: 14:47
KSO Başkanı Zeytinoğlu Sanayi üretimindeki haziran ayı artışını açıkladı
KSO Başkanı Zeytinoğlu Sanayi üretimindeki haziran ayı artışını açıkladı

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Haziran ayında sanayi üretimindeki yıllık yüzde 1,1 düzeyindeki artışı değerlendirerek “Sanayi üretiminde Haziran ayında beklentilerimizin altında küçük bir artış oldu. Sanayinin alt sektörlerini incelediğimizde sadece imalat sanayinin binde 4 gerilediğini görüyoruz. Bunu Ramazan ayından kaynaklı durgunluğa bağlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

KSO Başkanı “Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi sektörü endeksi yüzde 9,3 artarken imalat sanayi sektörü endeksinin binde 4 gerilediğini gözlemliyoruz. İmalat sanayinin toplam sanayi endeksindeki ağırlığı düşünüldüğünde sanayideki büyüme sınırlı kaldı.” dedi.

İmalat sanayinin alt sektörlerinde diğer ulaşım araçlarındaki yüzde 29,1 gerilemenin dikkat çektiğini vurgulayan Zeytinoğlu, “Diğer ulaşım araçları yani gemi yapımı ve tekne imalatı, demir yolu için demir yolu vagonlarının ve lokomotiflerin imalatı, uçakların ve uzay gemilerinin ve bunların parçalarının imalatı gibi ulaşım araçlarının imalatında yüzde 29 civarında gerileme gözlemlenirken, motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatında yüzde 7 civarında artış gerçekleşmiştir.” dedi.

Yılın ikinci çeyreğinde sanayideki büyümenin yüzde 2,5 olduğunu belirten Zeytinoğlu “Yılın ikinci çeyreğinde sanayi üretimindeki büyümede ortalama yüzde 2,5 artış gerçekleştiğini gözlemliyoruz. Buradan GSYİH’da ikinci çeyrekte yüzde 2 ile 3 arası büyüme gerçekleşebileceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

Ana sanayi gruplarına bakıldığında sermaye imalatı ve enerji kalemleri dışındaki gruplarda gerileme olduğunu belirten Zeytinoğlu, ülkemizde sanayileşme oranının arttırılması gerektiğini vurguladı. Yeni teşvik paketinin de buna ivme kazandırabileceğini belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız