FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21.94° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KSO Başkanı Sorunlarını Cumhurbaşkanı ve Başbakana Aktardı

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Yabancı Sermayeli Firmalar ile OHAL Süreci Toplantısı yaptı

5 Ağustos 2016 Saat: 16:42
KSO Başkanı Sorunlarını Cumhurbaşkanı ve Başbakana Aktardı
KSO Başkanı Sorunlarını Cumhurbaşkanı ve Başbakana Aktardı

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Yabancı Sermayeli Firmalar ile OHAL Süreci Toplantısının açılış konuşmasında “15 Temmuz Cuma gecesi demokrasimize karşı yapılan darbe girişimi püskürtmüştür diyerek, Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, ordumuzun, halkımızın, basının ve diğer siyasi partilerimizle demokrasimiz başarılı bir sınav verdiğini vurguladı.
    
Bu darbe girişiminde Şehitlerimize (238 kişi) Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileklerini ileten KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Biliyorsunuz; 20 Temmuz tarihi itibariyle 3 ay süre için OHAL süreci başlatıldı.Devletimiz, tıpkı Avrupa’daki gibi tehditlere karşı önlem almak zorundadır.

Fransa örneği.Türkiye’nin en kısa sürede bizlerin ve hükümetimizin desteği ile toplanacağına inancımız tamdır. Burada önemli olan  demokrasi ve özgürlüklerin teminat altına alınması ve ekonominin işleyişinin olağan seyretmesidir. Bizler de bu süreçte  Türkiye’nin imajının zedelenmemesi için hareket etmeliyiz. Hükümetimiz  ekonominin en az zararla etkilenmesi için üzerine düşeni yapmaktadır. Dün Cumhurbaşkanımız, TOBB İstişare toplantısında  ekonomide yapısal reformların kesintisiz süreceğini söyledi.Yatırım ortamını iyileştirmek için gerekli hukuki düzenlemelerin yapılacağını belirtti. 

REFORMLAR HIZLA HAYATA GEÇİRİLMELİ


Dün Ayrıca TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Başbakan Binali Yıldırım ile de görüşerek sanayicilerin 21 ana maddede toplanan sorunlarını kendilerine aktardıklarını vurgulayan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Maliye Bakanı Naci Ağbal’da  ödenmesi yapılmamış vergiler için gecikme faizlerinin alınmayacağı müjdesini vererek bu bir bakıma vergi affıdır Bu çalışmaların; Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında birçok Bakanımızın da katılımlarıyla YOİKK toplantısı ile başladığını biliyoruz. Hükümetimizden en büyük beklentimiz; bu reformların hızla hayata geçirilmesidir” dedi. 

YABANCI YATIRIMCILARA YENİ TEŞVİK UNSURLARI

Uluslararası doğrudan yatırımlar, ekonomiye sağladığı katma değer, ihracat, istihdam ve teknoloji transferi anlamında ülkemiz için son derece önemli olduğunu kaydeden KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Bu bakımdan bu reform paketlerinin; yabancı yatırımcılara yönelik yeni teşvik unsurlarını içerecek şekilde güçlendirilmesini istiyoruz. Bu yaklaşım  önümüzdeki dönemde ülkemizin yatırım çekmesine katkı sağlayacaktır. Yabancı sermayeyi çekmede esas olanın  istikrar olduğunu düşünüyoruz.  Diğer taraftan Hükümetimizden; Şirketlerimizin kamu ile yürüttükleri günlük işlerinde hiçbir aksama olmamasını bekliyoruz.Etkin bir kamu-özel sektör diyalog mekanizmasının oluşturulmasını önemsiyoruz. İhracatı arttırmaya yönelik teşviklerin de bir an önce yürürlüğe girmesini istiyoruz”

DANIŞMA HATTI OLUŞTURULDU

Toplantıya katılan  Yabancı Sermayeli Firma temsilcilerinden istemlerini de sıralayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Bu dönemde; sizlerden de beklentilerimiz var. Sizlerin üretime odaklanıp, tekrar ekonomiyi gündemin ilk sıralarına taşıma noktasında gerekli hassasiyeti göstereceğinizden eminiz.Öncelikle yatırımlarınıza devam etmenizi ve yeni yatırımları davet etmenizi istiyoruz. Ayrıca bağlı bulunduğunuz ülkelerle olan ilişkilerinizde, özellikle Türkiye aleyhine oluşan kamuoyuna karşı seslerinizi duyurmanızı bekliyoruz.OHAL kapsamında Ekonomi Bakanlığı bünyesinde; sorun yaşayan yabancı sermayeli firmaların sorunlarını aktarabilecekleri bir “Danışma Hattı” oluşturuldu.  İletişim bilgileri Ekonomi Bakanlığının web sayfasından ulaşılabilir. Ayrıca Oda olarak bizler de sizlerin sorunlarını dinlemeye hazırız” dedi.

YABANCI SERMAYELİ FİRMALARIN SORUNLARI


Toplantıda yaşadıkları sorunları aktaran Yabancı Sermayeli Firmaların Temsilcileri FETÖ örgütü ile bağlantıları nedeniyle bazı müşterilerinden tahsilat yapamadıklarını,siparişlerini alamadıklarını açıkladılar. Bu arada yatırım için aldıklarını makinaların montajını yapacak teknik elemanların Türkiye'ye gelmekten çekindiklerini vurguladılar. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız