FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

Köylülerin Odun İsyanı

Kandıra Dalca Mahallesi Muhtarı Mehmet Efe, ormanlarından kesilen ince odunların köylüye satıldığını, kalın odunların ise sanayi fabrikalarına gönderildiğini söyleyerek vatandaşın tepkisini dile getirdi

26 Nisan 2016 Saat: 11:12
Köylülerin Odun İsyanı
Köylülerin Odun İsyanı

Kandıra Dalca Mahallesi Muhtarı Mehmet Efe, ormanlarından kesilen ince odunların köylüye satıldığını, kalın odunların ise sanayi fabrikalarına gönderildiğini söyleyerek vatandaşın tepkisini dile getirdi

Geçtiğimiz yıllarda çıkarılan yeni orman yasası ile 100 yıldan beri gözü gibi bakıp kışın yakacak odun ihtiyacını karşıladığı ormanları ellerinden alınan köylüler, yeni yasaya alışmaya çalışırken her yıl başka bir sorunla karşılaşıyor. Geçtiğimiz yıl odunlarını çok geç aldıkları için mağdur olan orman köylüleri, bu yıl da odunların çok ince kesilmesinden dert yanıyor. Kandıra’nın Dalca Mahallesi’nde bir ay önce kesimlere başlayan müteahhitlerin odun yerine fırın çalışı gibi ağaçları kestiğini gören mahalle sakinleri, odunları almayacağını söyleyerek duruma tepki gösteriyor.

 

KÖY HALKI İSYANDA

Halkın tepkilerini dile getiren Mahalle Muhtarı Mehmet Efe, “Mahallemizde hane başına 7 siter odun düşüyor, bu odunları vatandaşımız 340 TL’ye satın alıyordu. Birde ormandan köye nakliyesine 100 lira ve eğer kendisi kesemiyorsa kıyım ücreti veriyordu. Bu yıl hane başına 10 siter odun düşecek. Yani köylünün odun için harcayacağı masraf 700-800 lirayı bulacak. Hal böyleyken müteahhitlerin kestiği incecik odunları gören halkımız, haklı olarak tepki gösteriyor.

 

100 HANE VAR

Bir ay önce Örenler mevkiinde müteahhitler kesim işlemine başladı. İnce odunlar köylüye satılmak üzere istiflenirken, kalın odunların ise sanayi fabrikalarına gönderildiğini öğreniyoruz. İncecik ağaçları keserek katliam yaptıkları yetmiyormuş gibi, köylüye odun değil fırın çalısı satmak istiyorlar. Mahallemizde 100’e yakın hane var. Hiçbiri odunları almak istemiyor. Yetkililerin bu konuda gerekeni yapmalarını talep ediyoruz” diye konuştu. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız