CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.06° C / 19° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOÜ'DE GERGİN YÜRÜYÜŞ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 6 ve 7 Kasım 2012 tarihinde Kocaeli’ne yaptığı ziyaret –esnasında uğradığı Kocaeli Üniversitesi’nde eylem yapan ve bu sebeple haklarında dava açılan ve okuldan uzaklaştır

5 Mart 2013 Saat: 14:28
KOÜ'DE GERGİN YÜRÜYÜŞ
KOÜ'DE GERGİN YÜRÜYÜŞ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 6 ve 7 Kasım 2012 tarihinde Kocaeli’ne yaptığı ziyaret –esnasında uğradığı Kocaeli Üniversitesi’nde eylem yapan ve bu sebeple haklarında dava açılan ve okuldan uzaklaştırılan 34 öğrenci için, arkadaşları yürüyüş düzenledi

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinden bir gurup, 6 Kasım 2012 tarihinde Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK)’un kuruluş yıl dönümü nedeniyle ve 7 Kasım 2012 tarihinde cezaevlerinde açlık grevinde bulunan KCK tutuklularına destek vermek amacıyla eylem yapmış, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün üniversitede ziyarette bulunduğu esnada yürümek istemiş ancak polis müdahalede bulunmuştu. Olayla ilgili çok sayıda öğrenci gözaltına alınmıştı. Olaylar ile ilgili 46 öğrenci hakkında dava açılmış ve geçtiğimiz günlerde 5’er ay hapis cezası verilerek cezaları ertelenmişti. Aynı olaylarla ilgili üniversite yönetimide 150 öğrenci hakkında soruşturma açmış ve 34 öğrenci soruşturma sonucunda okuldan 6 ay uzaklaştırılmasına, diğer öğrencilere ise kınama cezası verilmesine karar verilmişti.

ÜNİVERSİTE HANIMIN ÇİFTLİĞİ GİBİ

Kocaeli Üniversitesi öğrenciler saat 12.00’de üniversite kampüsünde bulunan sosyal tesislerde toplanarak açılan soruşturmayı ve okuldan uzaklaştırmaları protesto etti. Yaklaşık 100 kişilik grup, sosyal tesisler önünden kampusun giriş kapısına kadar yürüdü. Ellerinde üniversite yönetimini eleştiren pankart ve dövizler taşıyan gruba çok sayıda özel güvenlik görevlisiyle çevik kuvvet polis eşlik etti.Grup yürüyüş esnasında sürekli olarak Türkçe ve Kürtçe slogan atıldı. Kampusün giriş kapısına kadar yürüyen gruba burada okuldan uzaklaştırılan 34 öğrencide katıldı. İki grup daha sonra birleşerek birlikte açıklama yaptı. Grup adına açıklamayı üniversite öğrencisi Sonay Başaran yaptı. Üniversite yönetimini eleştiren Başaran rektör Sezer Komsuoğlu’nun üniversiteyi hanımın çiftliği gibi kullanıldığını söyledi.

ÜNİVERSİTE POLİSİN OTOPARKI GİBİ

Komsuoğlu’nun AKP’nin emir eri gibi hareket ettiğini kaydeden Sonay Başaran, “ektör böyle üniversiteyi yönetmek yerine istifa etsin. Üniversite çevik kuvvet araçlarıyla toplumsal müdahale araçlarının otoparkı haline geldi. 34 öğrencinin okuldan uzaklaştırılması ailelerine büyük bir ekonomik külfet getirecek” şeklinde konuştu. Sonay Başaran’ın açıklamasının ardından aynı açıklama bu defa Cüneyt Aslan tarafından Kürtçe yapıldı. Grup bu esnada sürekli olarak Kürtçe marşlar söyledi ve terörist başı Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Açıklama sonrasında grup Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti. Yaklaşık bir saat süren eylem olaysız sona erdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız