FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.47° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOÜ Rektörü Basınla Buluştu

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü,ilimiz basın mensuplarıyla buluştu .Hülagü ,Kocaeli Tv ekranlarından da canlı olarak yayınlanan programda son 1 yıl değerlendirmesini yaptı Kocaeli Üniversitesinin faaliyetlerini aktardı .

13 Ocak 2016 Saat: 14:07
KOÜ Rektörü Basınla Buluştu
KOÜ Rektörü Basınla Buluştu

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü,ilimiz basın mensuplarıyla buluştu .Hülagü ,Kocaeli Tv ekranlarından da canlı olarak yayınlanan programda son 1 yıl değerlendirmesini yaptı Kocaeli Üniversitesinin faaliyetlerini aktardı .

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, KOÜ’nün 2015 yılı içerisinde yaptığı hizmetleri anlatan bir raporu kamuoyu ile paylaştı. The Ness Hotel’de dün gerçekleştirilen programa rektör yardımcıları, fakülte dekanları, KOÜ idari personelleri ve gazeteciler katıldı. Rektör Prof. Dr. Saadettin Hülagü, en kısa sürede, Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi’ni (AMATEM) açmayı hedeflediklerini ifade etti.


MESLEK YÜKSEK OKULLARI
Meslek Yüksek Okulları’ndaki eğitimin istenilen seviyede olmadığını itiraf eden Rektör Prof. Dr. Saadettin Hülagü, “Meslek yüksek okullarındaki eğitim seviyemiz istediğimiz düzeyde değil. Bunun üzerine de çalışmalar yapmak istiyoruz. Fakat meslek yüksek okullarıyla ilgili yapılacak çalışmalarda YÖK’te de bir fikir birliği bulunmuyor” dedi.


KABIMIZA SIĞMIYORUZ
Üniversitede öğrenci sayısının çok yüksek olduğuna dikkat çeken Hülagü, “Geçtiğimiz yıl yüzde 7 küçülmeye gittik. Bu yıl da yüzde 7 gibi bir küçülmeye gitmek istiyoruz. Çünkü sayı arttıkça eğitim kalitesi düşüyor. Bir sınıfta 110 öğrenci ders görmeye çalışıyor. Bu konudaki fikirlerimizi YÖK’e de aktardık. Ama direnmemize rağmen maalesef sayımız artıyor. Kabına sığmayan bir üniversite haline geldik” diye konuştu.


YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA
Yüksek lisans programında İngilizce zorunluluğunu kaldırdıktan sonra talebin arttığını ifade eden Hülagü, “Üniversitemizde 80 bin öğrenci öğrenim görüyor. Özellikle enstitülerimizdeki yüksek lisans ve doktora sayısına çok önem veriyoruz. Yüksek lisansta İngilizce zorunluluğunu kaldırdık. Bunun sonucunda da bu programımızdaki sayı miktarı fazlasıyla arttı. Üniversitelerin eğitim kalitelerini de bunu belirler” şeklinde konuştu.


YAZ OKULU KONUSU
Yaz okulunu açmamızın bir çok sebebi var. Milyon dolarlık yatırımın yaz aylarında boş kalmasını istemiyoruz. Bunun yanı sıra tek ders bekleyen, erken mezun olmak isteyen öğrencilerimiz bu yaz okulunu istiyor. Aslında bakarsanız hocalarımız da çok istemiyor. Zaten kışın yeterince yoruluyorlar. Bir anket yaptırdık. Yaz okulunu öğrencilerimizin yüzde 88’i istemiyor. Ama biz öğrenci mantığıyla bakmayacağız. Bu sene yaz okulu da bütünleme sınavları da var. Senatoda kararı vereceğiz” dedi.


YABANCI HOCA EKSİKLİĞİ
Üniversitede yabancı hoca eksikliği olduğunu belirten Hülagü, “Üniversitemizde yabancı hoca eksikliği olduğunun farkındayız. Bunun için bir çalışma yapıyoruz. Yabancı hoca getirmek için şuan bir fonumuz yok. Ama bunun için çalışıyoruz. Hedefimiz; her fakültemizde en az iki yabancı hoca bulundurmak. Genç, dinamik ve konusunda uzman akademisyenleri üniversitemize kazandırmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


BURSLU SAYISI ARTTI
Valiliğin 200 öğrenciye verdiği bursu 500’e çıkardığını aktaran Hülagü, “Kocaeli Valiliği’mizin katkısıyla 200 Tıp Fakültesi öğrencisine burs veriliyordu. Biz bu sayıyı 500’e çıkardık. Ama bu 300 bursu diğer fakültelerimizdeki öğrencilerimize aktardık. Özellikle meslek yüksek okullarımızda ceplerinde yemek parası olmayan bile öğrencilerimiz var. Tüm öğrencilerimizin sıkıntılarına elimizden geldiğince çare olmaya çalışıyoruz” dedi.


DERBENT’E AQUA PARK
Kocaeli Üniversitesi’ne ait Derbent Uygulama Oteli’nde bir dizi yenilikler yapılacağını aktaran Hülagü, “Otelimizin tapusu yoktu. Tapu sıkıntısını hallettik ve oteli üzerimize aldık. Bu noktada da Arslanbey’de 7 dönüm arazinin kullanım hakkını sadece sosyal amaçlı olmak üzere devrettik. Ayrıca Kartepe Belediyesi’yle gerekli konuşmaları yaptık. Derbent Uygulama Oteli’ne aqua park yapacağız. Otelimizde de çeşitli tadilatlar yapılacak” diye konuştu.


KAMPÜS İÇİNE ÜCRETSİZ SERVİS
Üniversitenin içine öğrenciler için ring servisler koyulacağını aktaran Hülagü, “Üniversitemiz öğrencilerinin etkinliklerinde kullanılmak üzere 2 adet otobüs vakfımız aracılığı ile üniversitemize tahsis edilmiştir. Kampüs içi ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla 2 adet 12 metrelik otobüs tahsis edilmiş olup kampüs içinde ücretsiz ring servisi 2. dönemde başlayacaktır. Üniversiteye gelen otobüs sayısında artış olmuştur. Yapılan tur sayısı günlük bin 144’ten bin 458’e çıkacaktır” dedi.


İLETİŞİM FAKÜLTESİ KONUSU
Umuttepe Yerleşkesi’nde bulunan İletişim Fakültesi’nin durumuyla ilgili konuşan Hülagü, “İletişim Fakültesi’nin taşınmasıyla ilgili bir durum şu an yok. durum Öyle bir konu geçmişti. Dekanımız Prof. Dr. Füsun Alver ve hocalarımız gidip baktılar. Ama tam içimize sinmedi. Ben illa da İletişim Fakültesi taşınsın gibi bir düşüncem yok. Daha iyi bir fiziki bina olduğu zaman taşınması gündem olabilir” diye konuştu.


POLİSİN SERT TAVRI
Polisin üniversite öğrencilerine karşı gösterdiği sert tavırla ilgili açıklama yapan Hülagü, “Güvenlik görevlilerimize etkili iletişimle ilgili dersler verdik. Mümkün olduğu kadar çocuklarımıza güvenliği kendileri sağlamalarını söylüyorum. Sosyal tesislerin önünden İletişim Fakültesi’ne kadar yürüyün diyorum. Tepkilerinizi dile getirin diyorum. Sadece küfür etmeyin, fiziki müdahale yapmayın diyorum. Adamlar benim anneme küfür ediyor. Kantinlerin camlarını kırmayın diyorum. Kamu düzeni bozulduğu zaman polislerin de kendi amirleri var. Bazen biz müdahale edemiyoruz” şeklinde konuştu.


100 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALDIK
Hülagü, “2015 yılı kurum dışı eğitimler ile Toplumsal Olaylarla Mücadele için nisan ayında eğitime 100 adet koruma ve güvenlik görevlisi aldık. 2015 yılı oryantasyon eğitimlerimiz ile birlikte 1 yıl içinde 29 personeli açıktan atadık. Yurtiçi ulusal, yurtiçi uluslararası ve yurtdışı uluslararasında 2015 yılı içerisinde 549 konuda 952 bin 118 lira harcama yaptık. BAP Birimi tarafından yürütülen proje ve ödeneklerde 397 farklı projeye 13 milyon 616 bin lira ve 124 bin Euro destek sağladık” dedi.


AMATEM GELİYOR
AMATEM konusunda hassas olduklarına dikkat çeken Hülagü, “AMATEM konusuyla ilgili çok hassasız. Cuma günü dekanımız Ankara’ya gidecek. En kısa zamanda AMATEM’i kurmayı hedefliyoruz. İlimizdeki sıkıntıların farkındayız. Çok düşük yaşlara kadar uyuşturucu kullanımı arttı. Net bir tarih vermem mümkün değil. Ama AMATEM’i kuracağız. Kentin buna ihtiyacı var” açıklamasında bulundu.


TIP FAKÜLTESİ SORUNLARI
TIP Fakültesi’nin durumu hakkında sorulan sorulara da cevap veren Hülagü, “TIP Fakültesi’nde sıkıntımız büyüktü. Geldiğimizde yıllık 156 milyon TL gelir 191 milyon TL giderimiz vardı. Masraflardan kıstık. Cihazların ödemesinden dolayı karşılanan borçlar sıkıntıya sokuyordu. Mevcut hastane yerleşkesinin bastısına doğru genişletme çalışmalarımız sürüyor. 100 milyon TL’ye yakın kaynak aldık. Ama nakit olarak değil. Bu 100 milyon cihazların parası. Cihaz alıyoruz bunu Maliye Bakanlığı ödüyor. 2015 yılında 159 milyon gelir, 155 milyon TL ise gider seviyesine geldik. 2017’ye kadar fakültedeki tüm sorunları bitireceğiz” dedi. 


ÇÖP FABRİKASINI DEĞERLENDİRDİ
Körfez Evsel Atıktan Enerji Üretim Tesisi konusunda Büyükşehir’in üniversiteden destek isteyip istemediği sorusuna Hülagü, “Bu konuda Çevre Mühendisliği Fakültemizle görüşmelerin sürdüğünü biliyorum. Bu tesisle ilgili üzerimize düşen ne varsa katkı vermeye hazırız” dedi. 


284 ÖĞRENCİ PKK’YA MI  GİTTİ?
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın “Kocaeli Üniversitesi’nden 84 öğrenci PKK’ya katıldı” iddiası sorulan Hülagü, “Bu bilginin geçerliliği yok. Böyle bir durum söz konusu değil. Biz üniversitemizi tercih edip gelen öğrenciye GBT sorgulaması yapmıyoruz. Sayın Milletvekili’nin bu iddiasını Sayın Valimize sordum. Valimizin bilgisi yok. Emniyet kaynaklarından aldıklarını söyledi. Emniyet de bunu yalanladı” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız