FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Eğitim

KOÜ ile Ford Otosan Endüstri 4.0 İçin İlk Somut Adımı Attı

Endüstri 4.0 için ilk somut adım özelliği taşıyan ve Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. tarafından hibe edilen Tasarım Laboratuvarı’nın açılışı bugün gerçekleştirildi

6 Aralık 2016 Saat: 16:31
KOÜ ile Ford Otosan Endüstri 4.0 İçin İlk Somut Adımı Attı
KOÜ ile Ford Otosan Endüstri 4.0 İçin İlk Somut Adımı Attı

Kocaeli Üniversitesi ile Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. arasında yapılan işbirliklerine bir yenisi daha eklendi. Endüstri 4.0 için ilk somut adım özelliği taşıyan ve Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. tarafından hibe edilen Tasarım Laboratuvarı’nın açılışı bugün gerçekleştirildi. Ayrıca İki kurum arasındaki işbirliklerini arttırmaya ve geliştirmeye yönelik iki protokolün de imza töreni yapıldı.

Kocaeli Üniversitesi Ford Otosan İhsaniye MYO’nun kuruluşu itibariyle destek veren Ford Otosan’ı okul içerisindeki eğitim faaliyetlerinde daha etkin olabilmesi adına İşbirliği Yürütme Kurulu ve İşbirliği Danışma Kurulu’nun oluşturulması amacıyla iki kurum arasında işbirliği protokollü imzalandı. Bu protokol ile MYO’nun iki bölümündeki dört programa ait, müfredat içerik revizyonları, teknik ekipman ve teknoloji destekleri ile her iki tarafın talepleri sonucu alınacak ortak kararlar çok daha etkin ve ivedi olarak işleyebilecek.

Bir diğer protokol ise ‘Mesleki Eğitim İşbirliği’ kapsamında yapıldı. Kocaeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi aracılığı ile Ford Otosan İhsaniye MYO’da yürütülmeye devam edebilmesi için ‘Mesleki Eğitim İşbirliği’ protokolü yenilendi. Temmuz 2015’den itibaren yürütülen protokol kapsamında 1800’e yakın Ford Otosan ve yan sanayi çalışanına Otomotiv Montajcısı, Makine Bakımcı, Oto Boyacısı, Endüstriyel Taşımacılık gibi sektörel birçok alanda mesleki eğitim verilerek bu kişilerin belgelendirilmesi yapıldı. Yenilenen işbirliği ile mesleki eğitimler verilmeye devam edecek.

Protokolü Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. adına İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş imzaladı. Protokol töreninde Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ufuk Yıldız, KOÜ Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Fatih Akbulut, Ford Otosan İhsaniye MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Cengiz, Ford Otosan Eğitim ve Gelişim Müdürü Hayriye Ercan Vural, Ford Otosan Mesleki Eğitim Akademisi Müdürü Sabahattin Gücin, Ford Otosan temsilcileri ile MYO akademik ve idari personeli hazır bulundu.

İki kurum arasında gerçekleşen işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayan Sadettin Hülagü, “TÜİK rakamlarına göre ülkemizde mavi yakalıların %80’ninden fazlası meslek yüksekokulu mezunlarından oluşuyor. Bu kesimdeki kişilerin, sanayinin ihtiyaçlarını görerek mesleki eğitimlerini almaları giderek önem kazanıyor” dedi.  İlimizin önemli ve sanayimizin öncü kuruluşlarından olan Ford Otosan’ın üniversitemizdeki eğitime verdiği katkılardan dolayı teşekkür eden Hülagü, sözlerini “Kocaeli Üniversitesi olarak meslek yüksekokullarımızı hep önemsedik. Oradaki eğitimin kalitesinin daha da arttırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizler meslek yüksekokullarındaki eğitimin, fakültelerdeki eğitim ile entegre edilmesi gerektiğine inanıyoruz” şeklinde sürdürdü.

İki kurum arasında 2013 yılından beri süregelen güzel bir işbirliği olduğunu, bu işbirliği çerçevesinde güzel ve örnek çalışmalara imza atıldığını belirten Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. İK Direktörü Nursel Ölmez Ateş ise, “Okulumuz her geçen gün gelişmeye, yeni laboratuvarları ve faaliyet alanları ile hizmet vermeye devam ediyor. Burası Üniversite ile sanayinin yaptığı en güzel işbirliklerinden birisi. Teknik eğitimin üzerine pratik eğitimin verildiği ve aynı zamanda uygulama laboratuvarlarını içeren dört dörtlük çok güzel bir modeli inşa ettik. Burada eğitim alan öğrenciler mesleki yeterliliklerini kazanmış bir şekilde sanayide istihdam edilme fırsatı bulabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Protokol törenin ardından ise ‘Tasarım Laboratuvarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Endüstri 4.0 dönüşümünün, mesleki eğitime yansımalarının ilk örnekleri uygulanmaya başlıyor. Akıllı üretim sistemleriyle otomasyon ve tasarım yazılımlarını daha etkin kullanabilen ara elemanların yetiştirilmesi amacıyla Ford Otosan tarafından hibe edilen laboratuvarda, 20 adet iş istasyonu bulunuyor. Öğrenciler burada, Endüstriyel Robot Programlama ile 3 Boyutlu Tasarım ve Simülasyon çalışmaları yapabilecekler. Açılış ardından son olarak Kocaeli Üniversitesi Rektörü  Sadettin Hülagü ile birlikte Ford Otosan yetkilileri, Ford Otosan İhsaniye MYO’da çeşitli incelemelerde bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız