FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.45° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOTO'dan İlk Açıklama!

KOTO Başkanı Semih Barış, istifa eden yönetin kurulu üyeleri için “Yönetim 5 kişiyle düşmüyor" dedi

26 Ağustos 2016 Saat: 16:05
KOTO'dan İlk Açıklama!
KOTO'dan İlk Açıklama!

KOTO’DA KAOS YAŞANDI
15 Temmuz sonrası FETÖ terör örgütü ile bağlantısı olduğu iddiasıyla Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdağ’ın tutuklanıp, cezaevine konulmasının ardından Kocaeli Ticaret Odası’nda (KOTO) kaos meydana geldi.  KOTO yönetim kurulu yaptığı eksik üye ile toplantısında birkaç ay önce KOTO Meclisi’nden istifa eden, sonra geri dönen Gölcüklü  Semih Barış, yönetim kurulu başkanı seçilirken başkan yardımcılıklarına Şahin Kaya ve Yusuf Ziya Uludüz, sayman üyeliğe de Mikail Kayacı getirildi. Ancak yönetim kurulu üyeleri Aykut Çavuş, Fuat Berna, Tolga Ok ve Oktay Erişken bunun etik olmadığını düşünerek yönetimden istifa etti, ardından Meclis Başkan Vekili Mustafa Yılmaz ile Meclis Katip Üyesi Yıldırım Yılmaz da yönetime istifalarını sundu. Yaşanan tüm olaylar karşısında sessiz kalmayı tercih eden KOTO’nun yeni başkanı Semih Barış, sessizliğini bozarak ve yeni yönetimi  ile birlikte dün basın mensuplarının karşısına geçti. Basın açıklamasında yönetimden Zihni Yılmaz, Yusuf Ziya Uludüz, Mikail Kayacı ve Şahin Kaya’da hazır bulundu. 

"SEÇİMİN MEŞRU OLMADIĞI SÖYLENDİ"
Barış şunları söyledi:

“Medyada yer alan yanlış söylemler vardı. Bu yanlışları düzeltmek için bir araya geldik. Medyada yer alan hataların istemeden yapıldığını düşünüyoruz. Yönetimimiz bir seçim yaptı. Başkan ve sayman seçti. Seçimin meşru olmadığı söylendi. Organ seçimleri yönetmeliğine göre oda ve borsalar yönetim kurulu başkanlığı birlik başkanlığı görevinin herhangi bir nedenle sona ermesi durumunda oda, borsa ve birlik yönetim kurulu tarafından bir ay içinde, yönetim kurulu üyeleri arasından biri, gizli oy ve açık tasnif usulü ile kalan süreyi tamamlamak üzere yönetim kurulu başkanı ve birlik başkanı seçilir. Seçimlere kadar en yaşlı başkan yardımcısı geçici olarak görev yapar.

GEREKÇE SUNARAK KATILMADIRLAR
24 Ağustos 2016 Çarşamba günü saat 17.00’de yönetim kurulumuz 10 üyesiyle gizli oy ve açık tasnif usulü ile yönetim kurulu başkanı, başkan yardımcıları ve sayman üyeyi seçmek üzere toplanmıştır. 4 yönetim kurulu üyesi Fuat Berna, Oktay Erişken, Aykut Çavuş ve Tolga Ok hazır olduğu halde oylamaya gerekçe sunarak katılmamışlardır. 6 yönetim kurulu üyesi Semih Barış, Şahin Kaya, Yusuf Ziya Uludüz, Mikail Kayacı, Zihni Yılmaz ve Abdülmelik Kalay oda muamelat yönetmeliğinin 21. Maddesi uyarınca üye tam sayısının çoğunluğu ile seçimi gerçekleştirilmiştir. Oylamaya gerekçe sunarak katılmayan Fuat Berna, Oktay Erişken, Aykut Çavuş ve Tolga Ok seçimler gizli ve açık tasnif usulü ile sonuçlanıncaya kadar toplantıya iştirak etmişlerdir. 

"5 ASİL 17 ÜYE SEÇİMİ YAPILACAK"
Ortada kaldırılmak istenen bir cenaze var bu cenazeye omuz atmak istenen arkadaşlarımızın kanuni yükümlüğe sahip olmaları gibi keyfilik söz konusu değildir.  Arkadaşların yönetim kurulundan istifa etmeleri hür iradeleridir. Yönetim 5 kişiyle düşmüyor. Toplantı yapamam durumu olabilir ama yönetimin düşme durumu olamaz.  Buna seçim kazanamamış arkadaşların bu tür entrikalarla yönetime gelme çalışması diyoruz. 31 Ağustos tarihinde yetişmesi durumunda yönetim kuruluna takviye yapılacaktır. İl Seçim Kurulundan takvim istendi. Başvuru da bulunacağız. Bu başvuru sonrasında 5 asil 17 üyenin seçimi yapılacaktır."   

TÜMSİAD üyeliği döneminde KOTO yönetiminde yer alması sonrasında yaşanan istifa süreci hakkında ise Barış “O dönemde yaşanan süreci herkes bilmektedir. Eğer başka yerlere giderse mahkeme yoluna başvuracağım. Burada istifa etmeme karşın kabul edilmedi. Polemiklere girmeyeceğiz. Bizler magazin malzemesi olmayacağız. Ticaret odası kentin değerlerinden biridir” diye konuştu. Barış, KOTO eski Başkan Vekili Zihni Yılmaz tarafından yönetim kuruluna davet edilen Mehmet Kaya hakkında ise şunları kaydetti: “Mehmet Kaya’ya yapılan teklifimiz devam etmektedir. Cevap vermesi bizleri mutlu edecektir. Liste çalışmalarımız vardır. Bu noktada meclis üyelerimizle görüşmelerimiz devam etmektedir. 31 Ağustos günü yapılacak olan meclis oturumunda gereken yapılacaktır.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız