KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık21.87° C / 24° C

açık

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

KOTO Türkiye’yi Aştı

Kocaeli Ticaret Odası’nın Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) işbirliğiyle gerçekleştirdiği ‘Bosna Hersek Ülke Bilgilendirme Toplantısı’nda ülkedeki ticari fırsatlar anlatıldı. KOTO Başkanı Özdağ, “

23 Aralık 2015 Saat: 11:35
KOTO Türkiye’yi Aştı
KOTO Türkiye’yi Aştı

Kocaeli Ticaret Odası’nın Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) işbirliğiyle gerçekleştirdiği ‘Bosna Hersek Ülke Bilgilendirme Toplantısı’nda ülkedeki ticari fırsatlar anlatıldı. KOTO Başkanı Özdağ, “İki ülke arasındaki beşeri yakınlığı, ekonomik ilişkilere daha fazla yansıtmalıyız” dedi

Oda üyelerine yeni pazar alanları kazandırmak amacıyla çeşitli programlar düzenleyen Kocaeli Ticaret Odası, Bosna Hersek ile var olan ticaret hacmini daha da genişletmek üzere harekete geçti. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin ev sahipliğinde şehrin önde gelen iş adamları ile Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) Başkanı Muzaffer Çilek ve Vakıf Yönetim Kurulunu ağırlayarak ‘Bosna Hersek Ülke Bilgilendirme Toplantısı’ gerçekleştirdi.


BOSNA HAKKINDA KAPSAMLI SUNUM
Toplantı kapsamında Bosna Hersek’i tanıtan BİGMEV Genel Sekreteri Cenita Kocaman, iki ülke arasında var olan özel ticari anlaşmaların, yatırımcı teşviklerinin yanı sıra Bosna Hersek’in stratejik konumu ve Avrupa Birliği ile ticarette sahip olduğu kolaylıklar nedeniyle bu kardeş ülkenin, Kocaeli firmaları için Avrupa’ya açılan büyük bir kapı niteliğinde olduğunu vurguladı. Kocaman yaptığı sunumda; ekonomik iş birliği kapsamında yapılan özel anlaşmaların yanında, vergilendirme, yatırımcı hakları hakkında da bilgiler verdi.


ARZUMUZ DAHA DA İLERLEMESİ
Dış İlişkiler Konseyi (DEİK) Bosna Hersek-Türkiye Başkanlığı ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç’in Danışmanlığı görevlerini yürüten, BİGMEV Başkanı Muzaffer Çilek; iki ülke arasındaki kadim ilişkilerin, Bosna Hersek’in ticari fırsatlarını Türk yatırımcısının değerlendirilmesiyle çok daha derinleşmesini ve ilerlemesini istediklerinin altını çizdi. 


BİZLERE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR
Özdağ ise, “Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2014 yılında 493,8 ve 2015 ilk 10 aylık dönemde 460 milyon ABD Dolarına ulaşmış olmasına rağmen, iki ülke arasında var olan tarihi ve sosyo-kültürel münasebetlerin ikili ticari ve ekonomik ilişkilerde yeterince yansıma bulamadığını söyleyebiliriz. Türkiye, Bosna Hersek toplam ihracatının % 2,7’si ithalatının % 3,6’sını karşılamaktadır. TÜİK verilerine göre Kocaeli’den Bosna Hersek’e yaklaşık 5 milyon dolarlık ihracat, 10 milyon dolarlık ithalat yapılmıştır. Görüldüğü üzere rakam çok düşük ve artırmak adına bizlere önemli görevler düşmektedir” ifadelerine yer verdi.


BOSNA’YA İŞ PROGRAMI
Toplantı sonunda özellikle tarım hayvancılık, makine, kimya, ağaç ve yan ürünleri, bilişim konularının üzerinde duran oda üyeleri, en kısa zamanda Kocaeli Ticaret Odası ile BİGMEV’in koordinasyonunda Bosna Hersek’e bir iş programı düzenleyerek Bosnalı firmalarla birebir görüşme gerçekleştirme ve saha incelemelerinde bulunma kararı aldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız