FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.06° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOTO İkinci İstişaresini Gerçekleştirdi

İstişare toplantısının ilkini geçtiğimiz hafta vali Güzeloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen KOTO ikinci toplantısını Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirdi.

2 Şubat 2016 Saat: 11:41
KOTO İkinci İstişaresini Gerçekleştirdi
KOTO İkinci İstişaresini Gerçekleştirdi

İstişare toplantısının ilkini geçtiğimiz hafta vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ikinci toplantısını Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirdi

KOTO binasında gerçekleştirilen istişare toplantısına KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın yanı sıra KOTO yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantının basına açık bölümünde açıklama yapan KOTO Başkanı Murat Özdağ “Otomotiv sektörü ülke ekonomisine büyük katkı vermektedir. Verilen katkının ne kadar önemli olduğunu herkes görmektedir. Kentimizden otomotiv sektörüne ciddi destek verilmektedir” dedi. 


İHRACATIMIZ 17.5 MİLYAR LİRA
2001 yılında ülke genelinde 91 bin olan otomotiv üretimi bugün 775 bini geçmiştir diyen KOTO Başkanı Özdağ “Buda bizim otomotiv sektörünün ne kadar önemli ve kıymetli olduğunu ortaya koymaktadır. İhracat rakamlarına baktığımız zaman en kıymetli ürün durumundadır. 143 Milyar dolar olan ihracatımızda 17.5 Milyar dolarlık pay ile otomotiv sektörü yer almaktadır. Geçen yıl 18.2 Milyar dolar Kocaeli olarak ihracatımız vardır. İthalatımız 38.7 Milyar dolar olmuştur” açıklamasında bulundu. 


KOCAELİ ŞANSLI
Kocaeli olarak ihracatımızın 7.4 Milyar dolar ve ithalatın 11.6 Milyar dolarlık kısmı otomotivden sağlanmaktadır diyen Özdağ “Kocaeli için otomotiv sektörünün ne kadar kıymetli olduğunu ortaya çıkan rakamlar sonrasında görmekteyiz. Sektör içerisinde zaman zaman sorunlar yaşanması sonrasında idareciler ile paylaşmaktayız. Kocaeli bu durumdan şanslı olan iller arasındadır” dedi.


KOCAELİ TÜRKİYE’NİN EKONOMİ SANTRALİDİR
Yerli otomobil çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Özdağ,’’Bizim bir söylemimiz vardır. Kocaeli Türkiye’nin ekonomi santralidir. En büyük amacımız Kocaeli’yi sanayi kenti olmanın ötesinde bir bilim merkezi yapmak. Bunların çalışmaları devam ediyor. Türkiye’nin Detroit’i olma yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özel sektör olarak yerli otomobil çalışmalarını çok değerli buluyorum.’’ifadelerini kullandı.


FAYDALI BİR TOPLANTI
Özdağ’ın ardından söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,’’Bu birlikteliğin hepimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Faydalı bir toplantı. Bundan sonra da zaman zaman bu toplantıyı yapmamız gerekiyor. Otomotiv sektörü lokomotif sektörlerimizdendir. Şehrimiz için çok önemli bir sektör. Bizim ödevimiz neler sizin ödeviniz nedir? Bunları konuşup değerlendireceğimiz bir toplantı olacak’’ dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız