FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOTO' da Yerel Kalkınma Sinerji Toplantısı Yapıldı

Yerel Kalkınma Sinerji Toplantıları’nın 8.’si Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliğinde Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerinin katılımıyla gerçekleştirildi

14 Ağustos 2015 Saat: 18:46
KOTO' da Yerel Kalkınma Sinerji Toplantısı Yapıldı
KOTO' da Yerel Kalkınma Sinerji Toplantısı Yapıldı

Yerel Kalkınma Sinerji Toplantıları’nın 8.’si Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliğinde Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerinin katılımıyla gerçekleştirildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 2014 yılından itibaren yürütülen “81 İle 81 Akademik Danışman” Projesi kapsamında gerçekleştirilen Yerel Kalkınma Sinerji Toplantıları, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bölgesi ile devam etti. 2015 yılı Yerel Kalkınma Sinerji Toplantıları’nın 8.’si olan ve 7 Ağustos 2015 Cuma günü gerçekleşen organizasyona Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliği yaptı.

 

AKADEMİK DANIŞMANLARDAN SUNUM

TOBB Kocaeli Akademik Danışmanı Prof. Dr. Halit Keskin’in moderatörlüğünde gerçekleşen ve KOTO Genel Sekreteri Oktay Baltalı’nın konuşmasıyla açılan toplantıya; Kalkınma Bakanlığı, TOBB, Kocaeli Üniversitesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Bolu TSO, Gerede TSO, Düzce TSO, Düzce Ticaret Borsası, Akçakoca TSO, Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası, Körfez Ticaret Odası, Sakarya TSO, Akyazı TSO, Yalova TSO, Sakarya Ticaret Borsası, KOÜ Teknopark, GOSB Teknopark, Sakarya Teknokent’in temsilcileri ile üniversitelerden akademisyenler katıldı. Toplantıda Sakarya Akademik Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Altundemir, Bolu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Engin İbrahim Erdem, Düzce Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Taşgit, Yalova Akademik Danışmanı Dr. Metin Sabuncu bölgeleri ile ilgili kapsamlı sunumlar gerçekleştirdi.

 

TOPLANTILARIN AMACI

Yerel Kalkınma Sinerji Toplantıları ile kurum ve kuruluşlar arasında yerel kalkınma odaklı işbirliğinin geliştirilerek kurumsal bir çerçeveye kavuşturulmasının amaçlandığı ifade edilirken, söz alan temsilciler, kalkınma, rekabet edebilirlik konusunda bugüne kadar yaptıkları analizlerden ve geliştirdikleri stratejilerden bahsederek, karşılaştıkları problemlere de değindi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı da (MARKA) başta Doğu Marmara Bölge Planı 2014-2023 olmak üzere bölgesel kalkınmaya rehber olacak nitelikte hazırlanan analiz ve strateji belgeleri ile MARKASTAT ve YATBİS gibi bölgeye dair geliştirilen sistemleri tanıttı. “Akıllı İhtisaslaşma Stratejileri S3 Platformuna” üyelikle ilgili uluslararası arenada atılan adımlar hakkında bilgi verildi. Ayrıca bölgesel kalkınmaya hizmet etmek amacıyla devletin ve kurumun sağladığı destekler hakkında bilgi vererek paydaşlarla bire bir temas halinde olan İl Yatırım Destek Ofislerinin yürüttüğü faaliyetler hakkında kapsamlı bilgi sunuldu. 

 

TOBB BÜNYESİNDE DEĞERLENDİRİLECEK

Toplantının sonunda, kurumlar arası sinerjinin daha da güçlendirilmesi yönünde işbirliği çalışmaları yapılmasının gerekli olduğu vurgulandı. 81 ilde yürütülmesi planlanan bu toplantılar sonrasında akademik danışmanların hazırlayacağı analiz ve raporlama çalışmaları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde değerlendirilerek, yol haritası çıkartılacak. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız