FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur17.52° C / 18° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Köşk'teki 7 yıla 17 kitap

Cumhurbaşkanlığınca, Gül'ün 7 yıllık görev süresindeki faaliyetleri ve Cumhurbaşkanlığında yapılan çalışmaların anlatıldığı 17 kitap hazırlandı.

25 Ağustos 2014 Saat: 12:11
Köşk'teki 7 yıla 17 kitap
Köşk'teki 7 yıla 17 kitap

Cumhurbaşkanlığınca, Abdullah Gül'ün görev süresinde yaptığı seyahatler ve konuşmalarından Cumhurbaşkanlığı yerleşkelerindeki tadilat ve restorasyon çalışmalarına, protokol uygulamalarından davet sofralarının hazırlanma aşamalarına kadar farklı konuların anlatıldığı 17 kitap hazırlandı.

Gül'ün yurt içi ve yurt dışı gezilerinden oluşturulan iki ayrı kitapta, ziyaretlere ilişkin fotoğraflar ve anekdotlara yer verildi.  

Çeşitli vesilelerle üniversitelere yaptığı ziyaretlerdeki konuşmalarının bir araya getirildiği kitap "Gelecek Yakın" adını taşırken, "Demokrasi ve Hukuk Yolunda" kitabında da TBMM yasama yılı açılışlarındaki konuşmaları toplandı. Cumhurbaşkanı Gül'ün, yabancı basın yayın organlarına verdiği mülakatların bulunduğu "Global Perspektif" kitabının yanı sıra "Türkiye'yi ve Dünyayı Yeniden Düşünmek" kitabında da Gül'ün dünyaya ve Türkiye'ye bakışını anlatan konuşmalar derlendi. Bir kitap da Gül'ün dış politika alanındaki konuşmalarına ayrıldı.

"Adım Adım Geleceğe" ismini taşıyan kitapta ise 2007-2014 arasında Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen sosyal sorumluluk projeleri insan hikayeleriyle aktarıldı.  

Cumhurbaşkanlığı protokol uygulamaları ve protokol düzenlemelerine verilen önem, örneklerle "Zirvede Protokol" kitabında bir araya getirildi. Kitap, Köşk'ün bu konudaki birikiminin uygulamalara örnek olması için hazırlandı. 

Seçme eserler, davet sofraları, bahçeler 

Kitaplar arasında en dikkat çekenlerden biri "İhtimam, Zarafet, Lezzet" isimli kitapta, Çankaya Köşkü'nün mutfağı, yemekleri ve davet sofraları fotoğraflarla anlatıldı. 

Köşk koleksiyonundan seçme eserlerin yer aldığı "Çankaya'nın Hazineleri" kitabı ise Cumhurbaşkanı Gül'ün göreve gelmesiyle başlatılan ve sürdürülen restorasyon, konservasyon çalışmalarından hazırlandı. Porselen, seramik, cam, gümüş, halı, mobilya gibi eserlerin geçirdiği restorasyonlar daha önceki kullanımlarıyla ve zengin görsel içerikle aktarıldı. 

Çankaya ve Tarabya Köşkü'nde 7 yıl içinde yaşanan değişiklikler  "Cumhurbaşkanlığının Değişen Yüzü" başlığı altında iki ayrı kitapta toplandı. "Boğaziçi'nde Bir Bahçe" kitabında ise Tarabya Köşkü'nün yenilenen bahçeleri, yerleşkedeki flora, bitkiler, peyzaj yaklaşımı görsellerle desteklendi. 

Cumhurbaşkanlığının kurumsal kimlik çalışmalarının anlatıldığı "Çankaya Olmak, Dün-Bugün-Daima" kitabında tarihsel süreç ve bugün gelinen noktayla ilgili örnekler yer aldı. 

Müze Köşk'ü akademisyenler yazdı 

Kitaplardan biri de Cumhurbaşkanlığı Çankaya Yerleşkesi'nde bulunan ve "Atatürk'ün Bağ Evi" olarak bilinen "Müze Köşk"e ayrıldı. Akademisyenlerden oluşan bir ekibin yazdığı ve fotoğraflarla zenginleştirilen kitapta, bağ evinin bugüne kadarki önemli tanıkları, mimari özellikleri, restorasyonlar, müzede kullanılan objeler yer aldı. 

"Cumhurbaşkanlığı Sanat Koleksiyonu" başlıklı üç ciltlik kitap ise sanat koleksiyonundaki eserlerden hazırlandı. Üç ciltlik kitabın birincisinde tablolar, ikinci ciltte resim, heykel ve objeler, üçüncü ciltte geleneksel sanatlardan örneklere yer verildi. 

Bazılarının basımı tamamlanan ve dağıtımına başlanan kitaplar, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen tarafından yarın Tarabya Köşkü'nde yapılacak toplantıyla tanıtılacak. 

AA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız