FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23.09° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

KOSKEM, Bugün Sahillerde

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM) bugün itibariyle sezonu açtı.

11 Haziran 2016 Saat: 09:18
KOSKEM, Bugün Sahillerde
KOSKEM, Bugün Sahillerde

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM) bugün itibariyle sezonu açtı. KOSKEM ekipleri Kocaeli sahillerinde boğulma vakalarına karşı kurtarma hizmeti verecek

Her yıl Kandıra sahillerinde yüzlerce canı kurtaran KOSKEM ekipleri bugün itibariyle sezonu açtı. 2005 yılından bu yana Kocaeli sahillerinde cankurtaranlık hizmeti veren KOSKEM, 10 yılda 4 bin 443 kişiyi hayata döndürdü. KOSKEM, 2015 yazında Kocaeli’deki 8 sahil bölgesinde toplan 969 kişiyi boğulmaktan kurtardı. Bu yıl yine özverili bir çalışma yürütecek olan KOSKEM, vatandaşları uyarıları dikkate almaları konusunda uyardı.


FİLOSU GÜÇLENDİRİLDİ
Sezon için hazırlıklarını tamamlayan Kocaeli İtfaiyesi Kocaeli Su Kazaları Engelleme Merkezi, Kocaeli sahillerindeki arama kurtarma çalışmalarında kullanmak üzere iki adet jet-skiyi de bünyesine kattı. Böylece kurtarma filosu 10 zodyak bot ve 8 jet-skiye ulaştı. Yeni alınan jet-skiler arama kurtarma amaçlı olarak özel üretildi.


TÜRKİYE'DE BİR İLK
Jet-skiler, kuvvetlendirilmiş gövdesiyle zor koşullarda çalışabilen yan hava tüpleri sayesinde kolay devrilmiyor. Jet-skiler ayrıca sel baskınlarında da kullanılabiliyor. Ülkemizde ilk kez Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan araçlar Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol ve İtfaiye Dairesi Başkanı Doğan Kara ile yetkililer tarafından incelendi. 


HAFTANIN YEDİ GÜNÜ
KOSKEM her yıl olduğu gibi bu yılda haftanın yedi günü saat 10.00 ile 18.00 saatleri arasında cankurtaranlık hizmeti verecek. Halkın güvenli bir şekilde denize girebilmesi için Cebeci, Kumcağız, Seyrek, Sarısu, Bağırganlı, Kefken, Kerpe, Karamürsel Altınkemer, Darıca Bayramoğlu Halk Plajı ve Kadınlar Plajı’nda hizmet verilecek.


100 ADET UYARI TABELASI
Denize girecek vatandaşlarımıza uyarıda bulunmak ve boğulma vakalarının önüne geçmek için plajlara toplam 100 adet uyarı tabelası ve 100 adet ipleriyle beraber can simidi konuldu. Sahillerdeki birçok bölgeye de emniyet şeritleri (mantarlar) çekilerek, Karadeniz’in yapısıyla ilgili tehlikeli olan rip akıntısı (çeken akıntı) ile ilgili uyarıcı tabelalar yerleştirildi. 


SAHİLLER BU SENE CAN ALMASIN
KOSKEM ekipleri vatandaşları uyarmayı da ihmal etmedi. Denizin dalgalı olduğu saatlerde suya girilmemesi gerektiğinin altını çizen ekipler, uyarı tabelalarının dikkate alınmasını istedi. Uyarıların dikkate alınması durumunda her yıl yaşanan boğulma vakalarının en az indirilebileceği vurgulandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız