FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Korukent Sitesi hayvan pazarından şikayetçi

İzmit Belediyesi tarafından Çayırköy mevkiine yapılan hayvan pazarı, Korukent Sitesi sakinlerinin tepkisine neden oldu. Bölge halkı, sağlık açısından tehdit altında olduklarını vurguladı

30 Mart 2015 Saat: 17:19
Korukent Sitesi hayvan pazarından şikayetçi
Korukent Sitesi hayvan pazarından şikayetçi

İzmit Belediyesi tarafından Çayırköy mevkiine yapılan hayvan pazarı, Korukent Sitesi sakinlerinin tepkisine neden oldu. Bölge halkı, sağlık açısından tehdit altında olduklarını vurguladı

İzmit Belediyesi tarafından Çayırköy mevkiine yapılan hayvan pazarı bölge halkının tepkisine neden oldu. Bölgede bulunan ve en büyük yerleşim yeri olma özelliği taşıyan Korukent Sitesi’nde yaşayan vatandaşlar, sağlık açısından tehdit altında olduklarını ifade etti. Vatandaşlar adına gazetemize bir açıklama yapan Ali Rıza Vural, bu pazarın buradan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

 

ŞİKAYET ETTİK

“Yuvacık civarında daha önce hayvan pazarı olarak kullanılan hizmet alanına AVM veya büyük bir iş merkezi yapılması istendiği için bu pazarı yanı başımıza getirip musallat ettiler” şeklinde başlayan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bizler Çayırköy merkez mevkii Korukent Sitesi sakinleri olarak uzun zamandır kaldırılacağı söylenerek oyalandırıldığımız, yanı başımızdaki hayvan pazarının kalıcı hale getirilme çalışmaları söz konusu. Bizler, gerekli olan imzaları toplayarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın resmi gazetede yayınladığı ilgili yönetmelik gereği asgari teknik ve hijyenik şartları taşımadığını dikkate alarak, Çevre İl Müdürlüğü’ne, Orman Müdürlüğü’ne, İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne ve İzmit Belediye Başkanlığı’na gereken şikayet dilekçelerimizi verdik.

 

PERŞEMBELERİ AÇILIYOR

Daha önce ‘İzmit Belediye Başkanlığı Hayvan Pazarı’ diye tabela astılar, sözüm ona hijyen şartları oluşturmak için kısmi ilaçlamalar dahi yaptılar. Ama bütün bu hizmetler hayvan pazarı ruhsatı alınmadan gerçekleştirildi. Hayvan pazarının konuşlandırıldığı alanın bir kısmı Orman İl Müdürlüğümüze ait. Alan müdürlükten kiralandı. Bizlerin şikayet dilekçelerinden sonra İzmit Belediye Başkanlığı’nın ilgili birimleri kendilerine ait tabelayı indirerek adeta koşarcasına alanı terk etmiş durumdadırlar. Şu anda hayvan pazarı her perşembe günü iştirakçilerin kontrolü ve sözüm ona denetimi ile hizmet vermeye devam ediyor.

 

SAĞLIĞIMIZ TEHDİT ALTINDA

Görünen manzara ise; hiçbir hijyenik şart yerine getirilemediğinden sağlığımız ciddi bir şekilde tehdit altında bırakılmıştır. Kanalizasyon bağlı olmadığından bütün atıklar çevreye yayılarak ciddi bir sorunu beraberinde getirmektedir. Gelen araçlar sitemizin girişine rast gele park edilerek, işimize gitmemiz engellenmekte, çocuklarımızın okul servis araçları sitenin kapısına gelemeyerek öğrencilerimizin okula gidememe sorunu ile karşı karşıyadır. Ayrıca böylesi nezih bir ortamda kurulan sitemizin bu pazar yerinden yayılan kokuların ve çevremizi kirleten atıkların sağlığımızı ciddi bir şekilde tehlike içine soktuğu aşikardır. Havaların giderek ısınması ile sivrisineklerin hortlayacağı ve sağlığımızı ciddi tehdit edeceği aşikardır.

 

EYLEM YAPARIZ

Bizler Kocaeli Valimize, İl Emniyet Müdürlüğümüze veya askeri yetkililerimize sesleniyoruz. Lütfen mağduriyetimize ve feryadımıza kulak vererek ruhsatsız, denetimsiz ve adeta işgal altında bırakıldığımız bu alana el atarak, yaralanan kamu vicdanımızı bir nebze rahatlatın. Bizler bu konuyla alakalı gereğinin yapılacağı hususunda yetkili kurumlarımıza inanmak istiyoruz. Aksi takdirde en demokratik hakkımız olan etkinlik ve eylemlikleri gerçekleştireceğimizi söylemek istiyoruz.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız