CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur10° C / 10° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KÖRFEZ'DEKİ LPG YÜKLÜ GEMİDEN KURTULUYORUZ...

Kocaelide 2007de kaçakçılığa teşebbüs iddiasıyla el konulan LPG yüklü gemi, Körfezde tehlike saçıyor.Fakat gemiyle ilgili davanın Yargıtayda olması nedeniyle herhangi işlem yapılamıyordu.İzmit Körfezi

10 Nisan 2013 Saat: 10:54
KÖRFEZ'DEKİ LPG YÜKLÜ GEMİDEN KURTULUYORUZ...
KÖRFEZ'DEKİ LPG YÜKLÜ GEMİDEN KURTULUYORUZ...

Kocaeli'de 2007'de kaçakçılığa teşebbüs iddiasıyla el konulan LPG yüklü gemi, Körfez'de tehlike saçıyor.Fakat gemiyle ilgili davanın Yargıtay'da olması nedeniyle herhangi işlem yapılamıyordu.İzmit Körfezi kararın yargıtaya girmesiyle tehlike saçan bu gemiden kurtuluyor.

Yargıtay, 6 yıl önce kaçakçılıktan el konulan Panama bandıralı olan ve İzmit Körfezi`nde bekletilen ‘Chernomores` adlı gemiyle ilgili olarak; geminin sahibine iade edilmesine, içinde bulunan LPG`nin de satılmasınI hükmetti.

Gümrük Muhafaza Ekipleri tarafından düzenlenen operasyon sonrasında, kaçakçılık iddiası ile el konulan likit petrol gazı yüklü gemi hakkında 6 yıl sonra nihayet karar çıktı. Yargıtay, 6 yıl önce kaçakçılıktan el konulan Panama bandıralı ‘Chernomores’ adlı gemiyle ilgili kararını verdi. Yargıtay, kaçakçılıktan el konulan Panama bandıralı ‘Chernomores’in sahibine iade edilmesine, LPG’nin de satılmasına hükmetti. Karar, gümrük yetkililerine ulaştığında işlemlere başlanılacak. Körfez’de büyük bir tehlikede kurtulmuş olacak
3 YILDIR KARAR BEKLENİYORDU
Körfez’in ortasında pimi çekilmiş bomba gibi bekleyen geminin hikâyesi Temmuz 2007’de başladı. Rusya’dan aldığı bin 800 ton LPG’yi İzmit Körfezi’ne getiren gemiye, ‘kaçakçılığa teşebbüs’ten el konuldu ve kamu davası açıldı. Dava devam ederken Gümrük İdaresi, mahkemeden tasfiye kararı istedi. Açılan davalar uzun süre sonuçlanmadı. Yerel yargılamanın sonunda Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi, gemi ve yükünün karar kesinleştiğinde sahibine iadesine hükmetti. Ancak Gümrük Müdürlüğü, bu duruma itiraz etti. Karar, 3 yıldır Yargıtay’ın önünde sonuçlandırılmayı bekliyordu.

BAKAN SORUNU ÇÖZECEĞİZ DEMİŞTİ
Öte yandan yıllardır hareket etmediği için gemi çürümeye başladı. Buna bağlı olarak oluşan gaz kaçağı tehlikeli boyuta ulaştı. Bin 800 tonluk yük, kaçak sebebiyle bin 500’e kadar düştü. Sızıntının İzmit Körfezi’ni tehdit etmesi, Emniyet’i harekete geçirdi. Yetkili birimlere yazı gönderen Emniyet, “Devriye görevinde, Yarımca Demir Sahası’nda bulunan Chernomores’ta yoğun şekilde gaz kaçağı olduğu tespit edilmiştir. Gemiyle ilgili gerekli tedbirlerin alınması gerekmekte.” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Kocaeli Valiliği, Gümrük yetkililerine talimat verdi. Gümrük Müdürlüğü de teknik bir firmaya analiz yaptırdı. Kontrollerde korkunç tablo ortaya çıktı: “Bomba konumunda olan geminin deniz trafiği üzerinde, TÜPRAŞ ve yerleşim yerlerine yakın olması durumu çok tehlikeli boyutlara taşımakta. Geminin en kısa sürede yerleşim yerlerinin dışına çıkarılması, mümkün değilse kontrollü olarak boşaltılması büyük önem teşkil etmekte.” Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da konuya el atmıştı. Bakan Hayati Yazıcı 29 Mart’ta Kocaeli’nde yaptığı açıklamada, “Bu ayıp bizim. Bundan ötürü herkesten özür diliyorum. Sorunu en kısa zamanda sonlandıracağız.” demişti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız