FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

Körfez’de Balık Katliamı Yapılıyor

Kocaeli Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı ve Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Denetçisi Şükrü İlikhan, Körfez’de balık katliamının yapıldığını ifade ederek, “Körfez’de endüstriyel balıkçılık yas

21 Nisan 2016 Saat: 13:07
Körfez’de Balık Katliamı Yapılıyor
Körfez’de Balık Katliamı Yapılıyor

Kocaeli Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı ve Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Denetçisi Şükrü İlikhan, Körfez’de balık katliamının yapıldığını ifade ederek, “Körfez’de endüstriyel balıkçılık yasaklanmalıdır” dedi

15 Nisan’dan itibaren denizlerde trol ve gırgır ağlarıyla avcılık yapan balıkçılar için genel av yasağının başlamasının ardından Kocaeli Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı ve Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Denetçisi Şükrü İlikhan, 2015-2016 yılı balık sezonunu değerlendirdi. Sezonun çok büyük kayıplarla geçtiğini söyleyen İlikhan, “Kocaeli’nde 2215 balıkçı esnafı (profesyonel), 572 balıkçı gemisi, 10 su ürünleri kooperatifi, 10 balıkçı derneği, 1800 amatör balıkçı teknesi, 6 bin amatör balıkçı mevcuttur. Kandıra’da Kefken ve Bağırganlı olarak Karadeniz’de 2 kooperatifimiz var. 45 sene önce 1380 sayılı su ürünleri kanunu çıkmış fakat bugünün şartlarından çok uzaktır. 2001 yılında bakanlıkça 10 bin balıkçı gemisi ruhsat teskeresi vermekle çok büyük balıkçı gemisi filosu oluşmuştur. 1 gemi bir günde bin ton yani 100 kamyon balık tutma gücüne çıkmıştır” dedi.

 

BALIKÇILIĞI BİTİRİYOR

Sözlerini sürdüren İlikhan, “Balık unu ve yağı fabrikaları kontrolsüz ve sınırsız, denetimsiz, hamsi, istavrit, çaça gibi balıklarımızdan çok cüzi fiyatlarla nesli yok edecek şekilde balık unu ve yağı yapılmaktadır. Göçmen balıklar Kocaeli Körfezi’nde barındırılmıyor. Yatak yapamıyor. Körfezin tabanındaki sıcak sudan dolayı Karadeniz’den inen palamut, lüfer, hamsi gibi bir çok balığın kışladığı ve yavru bıraktığı çok değerli bir yerdir. Sanayileşmeye karşı arıtma sistemleri vardır ve Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin denetim ve kirliğine karşı mücadelesi çok iyidir. Bunun yanında Körfez’i balıklandırma çalışmaları başlamıştır fakat büyük balıkçı gemilerinin güçlerinin cihazlarının ve ağ boylarının 2 bin metre uzunluk 350 metre derinliğe uzanması 6-7 ay süren balıkçığı 15 gün veya 30 günde bitirmektedir” diye konuştu.

 

ÖNERİ SUNDU

Denizlerde balık katliamının yapıldığını kaydeden İlikhan, “16 bin kıyı balıkçı Türkiye balıklarının yüzde 10’unu tutmakta fakat güçlü 500-600 gemi bütün Türkiye’nin balığının yüzde 90’ını tutmaktadır. Arz talep fazlalığı nedeniyle balık unu ve yağı 30-50 kuruşa satılmakta, 16 bin kıyı balıkçı gemimiz çok büyük zarar görmektedir. Büyük gemilerin ağ boy ve derinliği yanında, hamsigöz ağ kullanması çok büyük balıkları da balık unu ve yağına göndermektedir. Denizlerimizde adeta balık katliamı yapılıyor. 24 metreden daha sığ sulara ağ atılması yasak iken bölgemizde ağ atılarak küçük balık sürüleri imha edilmektedir. Kocaeli Körfezimi’zde şu anda Dilovası burnu ile Altınova Hersek Burnu arasında balık tutma yasağı uygulanıyor, aslında Körfezimiz Yalova Çatalburnu ile Darıca Yelkenkaya’dan başlar, buradan itibaren balık tutma yasağının uygulanması gerekiyor. Balıklar buradan itibaren koruma altına alındığı zaman Körfezimizde balıklar üreyecek ve çoğalacaklar. Körfezimiz yıllar önce bir nevi balık çiftliği idi burada kılıç, orkinos, torik aklınıza gelen hemen hemen bütün balıkları burada gördük. Balıkçılığımız bitmek üzeredir. 1 milyon tondan 234 bin tona düşmüştür. Acilen siyasilerimizden ve yetkililerimizden 1380 sayılı su ürünleri kanunun çıkarılması ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığınca bu aylarda 4/1 nolu tebliğin yapılmasında Kocaeli Körfezi’nin tamamen endüstriyel balıkçılığa kapanıp koruma altına alınmasını ve desteklemelerini bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız